Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Vítězství Čechů v Londýně

16.11.2005 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Ve dnech 2. – 6.10.2005 se v Londýně sešlo přes 40 finalistů amatérského Duke of Edinburgh Cupu z celého světa. Hrálo se zde totiž světové finále tohoto golfového turnaje, pořádaného na podporu programu The Duke of Edinburgh’s Award. Českou republiku v Anglii reprezentovali David Pícha a Marek Lehečka, vítězové kvalifikačního Duke of Edinburgh Cupu, který se hrál 18.července 2005 v Mariánských Lázních. Cenu jim tehdy předala Jeho královská Výsost princ Edward, předseda Mezinárodní rady programu The Duke of Edinburgh’s Award. Princ Edward červencový golfový turnaj zaštítil, aby podpořil český program pro mládež EDIE (českou odnož zmíněného mezinárodního programu).
S princem si oba čeští amatérští golfisté potřásli rukou i tentokrát, neboť David Pícha ve finále turnaje zvítězil a jeho krajan Marek Lehečka skončil druhý. Jejich protihráči byli vítězové a vítězky národních kol Duke of Edinburgh Cupu z několika desítek zemí světa, například Kanady, USA, Baham, Portugalska nebo Jižní Afriky.

Hrály se celkem tři turnaje: rozehrávací v parku u Windsor Castle, turnaj dvoučlenných týmů v Sunningdale a jednotlivců ve Wentworth. Na posledním turnaji hráče podpořila Lady Abrahams, pětadevadesátiletá Češka, která v roce 1938 emigrovala do Británie, když zde reprezentovala svou vlast na golfovém klání. Je to právě ona, kdo má zásluhy na udržování vřelých vztahů Česka s Británií a královskou rodinou v mnoha oblastech. V devadesátých letech například přinesla do Česka program pro mladé lidi Cena vévody z Edinburghu (dnes v ČR nazývaný EDIE) či pomohla golfovému klubu v Mariánských Lázních získat přívlastek královský.

„Na celé akci převažoval duch společenský nad sportovním, šlo spíš o to, potkat se s novými lidmi a potažmo podpořit Cenu vévody z Edinburghu, než sportovně se vyžít. Slavnostní zakončení bylo velkolepé – předávání cen a večeře ve Windsdoru za přítomnosti prince Edwarda a jeho ženy Sophie. Bylo příjemné setkat se s nimi tváří v tvář, protože oni evidentně rádi odloží formality stranou a přirozeně a se zájmem si s vámi povídají,“ vzpomíná vítěz David Pícha.

Z archivu Golf.cz: Turnaj prince Edwarda v M. Lázních [Gallery not found]