VÍTĚZÍ SHAUN MICHEEL, ČEJKA JE ČTVRTÝ!

18.08.2003 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené

Překvapivým vítězem posledního major turnaje letošní sezóny – PGA Championship se stal neznámý Shaun Micheel. Fantastickou formu prokázal také Alex Čejka, který se nakonec umístil na skvělém čtvrtém místě.

PGA Championship
Oak Hill Golf Club, Rochester, New York

Závěrečný major této sezóny má jednoho společného jmenovatele pro velkou většinu účastníků – tím je jejich optimismus, se kterým do turnaje vstupují. “Může vyhrát prakticky kdokoli”, tvrdí například Steve Flesch. “Stačí se jen podívat na British Open, kde zvítězil naprosto neznámý Ben Curtis. A to nám všem dává naději.”
Připočteme-li k tomu již pět startů na majorech bez vítězství pro Tigera Woodse je narůstající optimismus nejspíše na místě. Nezapomínejme ovšem, že Tiger bude mít poslední šanci, kterak získat major titul v letošní sezóně a pokračovat tak ve své již pětileté tradici zisku alespoň jednoho vítězství v majoru v daném roce. Na startu je ovšem 96 z TOP100 hráčů a prakticky každý z nich bude mít svou šanci. Podíváme-li se na přehled vítězů tak je možno říci, že PGA Championship je známý svými překvapeními. Někteří vzpomenou na nečekané vítězství Johna Dalyho v roce 1991 (tehdy byl až devátým náhradníkem), v roce 1988 zvítězil Jeff Slumann a bylo to jeho vůbec první vítězství na US PGA Tour a také obhájce prvenství Rich Beem nebyl loni opvažován za favorita.
V posledních 15 ročnících na PGA Championship bylo 12 vítězů vůbec prvními držiteli major titulu. A to také svědčí o širokém spektru možných adeptů na letošní výhru.
Možná, že se konečně dočká i Phil Mickelson, který by tak mohl nechvalně známou přezdívku “nejlepšího hráče na světě bez major titulu” předat Colinu Montgomeriemu.
Déšť, který sužoval hřiště Oak Hill v minulých dnech se pravděpodobně podepíše pod nižší skóre, greeny budou totiž měkké a předpokládá se agresivní hra na tyč. Nicméně husté roughy kolem fervejí budou jen stěží hratelné a tak se zasahování fervejí stane důležitou statistikou pro dobrá čísla. 7134 yardů (tedy asi 6500 metrů) dlouhé hřiště, se díky těmto dešťům ještě o kousek prodlouží a tak se větší šance dávají “bomberům” typu Mickelsona, Woodse či Lovea. Nechme se tedy překvapit, kdo se v neděli odpoledne bude radovat nejvíce.

Sobotní kolo bylo pro českého fanouška velmi dramatické. Poté, co Alex Čejka svým pátečním výkonem 69 ran poskočil o pěkných pár míst dopředu (přesně na dělené 18.místo) dokázal v sobotu tento výsledek ještě vylepšit. Zahrál 68, dvě pod par a s celkovým skóre plus 1 je na fantastické dělené páté příčce. Budeme držet palce, aby Alex dokázal i v posledním kole přinést podobné výborné číslo, protože na první místo ztrácí “pouhých” pět ran.
Snad největším překvapením celého turnaje je Shaun Micheel. Hráč, který ve svých 163 startech na PGA Tour nikdy nezvítězil a jeho nejlepší výsledek je dělené třetí místo se s přehledem usadil na vrcholu výsledkové tabule a nehodlá ji opustit. V průběhu sobotního kola si vypracoval výborný náskok, byl již mínus sedm, ale tři bogey na posledních třech jamkách ho vrátily zpět na dělené první místo společně s Chadem Campbellem. Ten předvedl nejlepší výkon třetího dne, když zahrál mínus pět a do nedělního kola tak bude vycházet jako vedoucí muž. Mrzet ho může jen jediné bogey zahrané na sedmnácté jamce.
Vedoucí dvojici bude následovat se ztrátou tří ran vítěz Masters Mike Weir. Ernie Els bude pravděpodobným partnerem Alexe Čejky. O další ránu zpět je také Vijay Singh. To Phil Mickelson s celkovým skóre plus 3 bude mít ke svému prvnímu major titulu cestu velmi dalekou.
A také Tiger Woods je již ze hry venku. V průběhu celé soutěže zahrál zatím jen čtyři birdie a s výsledkem plus 9 je na dělené 43.pozici. Takže Wanamaker Trophy bude mít jistě velmi překvapivého vítěze – tak jak je ostatně při tomto turnaji již zvykem.

Nedělní odpoledne… finále major turnaje vrcholí a prozatímní lídr Shaun Micheel dumá nad ránou do posledního greenu. Má proč… jeho náskok před Chadem Campbellem je ten nejtěsnější – jedna jediná rána. Sedmička železo… 175 yardů… rána ze semi-roughu letí vzduchem a Micheelovo “Be right” je slyšet až na přeplněné tribuně za greenem. Ohlušující aplaus diváků dává tušit, že rána se povedla. Míček třikrát poskočil a zastavil se několik centimetrů od jamky. Fantastický závěr pro 34letého Micheela. Doklepává na birdie a stává se vítězem posledního majoru této sezóny. Vítězem překvapivým, ale naprosto zaslouženým. Jako jediný se totiž nedostal ani v jediném kole s výsledkem nad par. Na cestě z finálového greenu se ještě obejme se svou těhotnou manželkou Stephanie, poklene a políbí ji na zvětšující se břicho. Prostě závěr jak má být…
Shaun Micheel, 34letý Memphisan se ve své kariéře na US PGA Tour ještě ani jednou nemohl pomazlit s vítěznou trofejí. Jeho vůbec první titul tedy přichází až ve 164. startu a následuje tak Johna Dalyho, který v roce 1991 také vyhrál poprvé právě na major turnaji. “Nemohu uvěřit, že se to stalo právě mně,” usmíval se šťastný vítěz. “Ještě před několika měsíci jsem myslel na to, jak si udržet hrací kartu na příští rok. Nevím, co si mám o tom všem myslet právě teď.” Micheel si mimo Wanamaker Trophy pro vítěze odváží také další cenné trofeje – pětiletou kartu na US PGA Tour a ostatní tři major turnaje, PGA Championship může hrát jak dlouho bude chtít a v neposlední řadě je to také vítězná suma – 1.08 milionu dolarů.
A kdo že to zůstal v poli poražených? Tak v první řadě to byl Chad Campbell, který se v posledním kole několikrát velmi dramaticky přiblížil k Micheelovi. “Chvíli se zdálo, že jsem mimo hru. Ale dvě extrémně náročné poslední jamky mohou s pořadím řádně zamíchat. Shaun však zahrál fantastický úder na osmnáctce a bylo rozhodnuto.” I tak byl Campbell se svým učinkováním na PGA Championship spokojen.
Dalším, kteří se v souboji “no-name” hráčů prali o Wanamaker Trophy byl Tim Clarke. Měl fantastický vstup do finálového kola, když na prvních šesti jamkách zahrál čtyři birdie (jedno bogey) a rázem byl také ve hře o vítěství. Avšak druhou devítku šel dvě nad a tak se musel spokojit se třetím místem.

Český fanoušek očekával s napětím, jak dopadne Alex Čejka. Po nevydařeném prvním kole (74 ran) se dostal do dobré pohody a na výsledku v následujících dnech to bylo vidět (69-68). Finálovým kolem procházel bez větších problémů, ale šance na birdie byly v první devítce většinou z relativně velkých vzdáleností. I přesto zahrál na úvodních devíti jamkách nedělního kola jedno birdie a šance na celkové prvenství tady teoreticky stále byla. Bogey na dvanácté jamce vyvážil birdiem na následující, kde zahrál z písku rovnou do jamky. Podobný osud stihlo jeho birdie na šestnáctce, když dostalo následovníka v bogey na předposlední jamce. Alex Čejka nakonec přinesl 69 ran, jednu pod a celkově v turnaji v paru. Bylo z toho vynikající čtvrté místo a pojištění jeho US PGA Tour Card na příští rok.
Z dalších, kteří měli před posledním kolem alespoň teoretickou šanci na vítězství jmenujme Mike Weira. Kanaďan, který se pokoušel o triumf v druhém major turnaji v roce začal svůj den tragicky. Pět bogey na prvních pěti jamkách ho rázem vyřadilo ze hry o titul a znamenalo až dělené sedmé místo.
Světlé chvilky měl i Ernie Els. V polovině soutěže byl jen o tři rány za vedoucím Micheelem, ale na následujících jamkách zahrál dvě bogey a dále již jen nic neřešící pary. Skončil nakonec na děleném šestém místě společně s Jay Haasem.
Woods na své cestě do klubovny jen procedil mezi zuby: “Konec tomu trápení…”. S výsledkem plus 12 obsadil dělené 39. místo.
PGA Championship tak skončil podobně jako všechny major turnaje tohoto roku – tedy vítězstvím, které pro vítězného hráče znamenalo také první major titul. Pro Shauna Micheela to bylo i první vítězství v kariéře vůbec a o to je jeho triumf cennější. Dokázal tak, podobně jako Ben Curtis na British Open, že i na majoru může zvítězit prakticky kdokoli.