Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Váhová debata, jsou korpulentní profesionálové hrozbou pro golf?

05.06.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

golfOkolo golfu se pohybuji již několik let a za tu dobu, co jsem mu propadla, jsem se toho také patřičně neobhajovala. Stále se setkávám s lidmi, kteří mají o golfu naprosto zkreslené představy.

 Někteří z nich dokonce odmítají připustit, že je golf sportem. Je únavné lidem dokola vysvětlovat, kolik toho při takové jedné hře golfista nachodí a že ho z toho někdy i pěkně bolí hýždě. Je únavné stále opakovat, že golf člověka donutí i posilovat, aby se vyhnul vážným poraněním, a že už golf zdaleka není jen zábava elity, jak tomu bylo kdysi.

Zkrátka se někteří lidé připravují o úžasnou životní dimenzi, kterou golf poskytuje i z hlediska lidí. Na hřištích se pohybuje tolik úžasných lidí a díky času, který s nimi trávíme, je máme šanci lépe poznat.  Vždyť takovou možnost v běžném životě vůbec nemáme.

Otázkou ale je, proč lidé na golf takto nahlížejí. Proč si lidé, kteří o golfu neví naprosto nic, myslí, že je zelený sport až nesnesitelně nudný? Hlavně když si uvědomím, jak dokáže být hra dramatická, je mi jasné, že golfisté by nepochopili ani samotnou existenci této otázky. Zajímavé, je, že vždy, když se člověka, který má podobné tvrzení, zeptám, proč si myslí, že golf není sport, odpoví: „Tak se podívej na ty lenivé pány, co golf hrají. Pomalu si chodí po hřišti a sem tam odpálí, copak je to sport?“ Berou tedy jako důkaz profesionální golfisty s nadváhou, kteří se jim jeví velmi pasivně. Nechápu, proč jim právě tento obrázek v hlavě uvízl, když je dnes tolik hráčů velmi atletických.

Pro golfové odmítavce je jednoznačným důkazem, že i takový objemný člověk, jako je Tim Heron, nebo Guy Boros může vyhrát turnaj. Golf tedy nemůže být sportem. Golfový nadšenci se myšlenku na neuznání golfu jako sportu snaží všemožně vyvracet a někteří přišli s opravdu radikálním nápadem. Tvrdí, že by oni obézní profesionálové měli nějaké to kilo ve jménu golfu shodit.  

Nedávno, když šampion PGA Tour a vítěz British Open, Mark Calvecchia, oznámil svůj přestup na Champions Tour, se na zahraničních golfových blozích rozpoutala opravdu vášnivá debata, právě na téma jeho nadváhy. Někteří blogeři tvrdili, že je právě jedním z těch hráčů, kteří kazí reputaci golfu jako sportu. Je opravdu možné, aby se korpulentní profesionálové zasloužili o vnímání golfu, jako aktivity, kde vítězí líní a obézní lidé a tudíž to není sport?

 

Aneta Zárubová

Aneta75P