ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Vadí vám dětský kočárek?

01.09.2009 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Už od jara sbírám informace k tématu „s kočárkem na golfové hřiště“. Teď, na konci léta, mohu podat zprávu, co jsem během svého pátrání zjistil.

Impulsem k napsání tohoto článku byla srážka mých iluzí s realitou. Máme půlroční dceru a na jaře jsem si představoval, že budeme společně chodit všichni tři na golf. Jenže hned na začátku jsme byli konfrontováni s faktem, že na některá hřiště nás s kočárkem nepustí. To mne naštvalo, protože golf se všude propaguje jako tzv. rodinný sport. S dítětem i manželkou chci chodit i proto, že nechávat ženu sedět u recepce coby „golfovou vdovu“ mi připadá hloupé.

Situace je taková, že s kočárkem jako doprovodem vás odmítnou vpustit především na malá devítjamková hřiště, kde jsou jamky blízko u sebe. Kočárkově nepřístupná jsou například hřiště Motol, Stará Boleslav, Hostivař, Botanika v Horním Bezděkově… Bohužel všechno hřiště, na která jezdím rád.

Naopak na některých větších areálech vás s kočárkem vpustí. Mají tam třeba i cesty pro autíčka, po nich se s kočárem jezdí lépe. Vstřícní jsou například na Nové Americe, na Mnichu, Na Darovanském Dvoře… Oba přístupy v jednom vidíte v Benátkách. Tam vás sice nepustí na akademii, kde jsou jamky hodně blízko u sebe a hrají tu začátečníci, kterým to lítá všelijak, ale na velké hřiště, pokud je volnější, vás pustí.

Je škoda, že devítková hřiště kočárky odmítají, protože právě jen těch devět jamek většinou jdete s kočárkem – trvá to dvě hodiny. Čtyřhodinový výlet na 18 jamek s kočárkem je už příliš dlouhý.

Je dítě v kočárku ohrožené, je riziko zasažení míčem zvýšené? Pokud máte kočárek s korbičkou a máte na něm stříšku, tak si dovolím tvrdit, že dítě je naopak více chráněné. Že by míček vlétl do kočárku, je málo pravděpodobné. Pokud míč letí proti vám, zasáhne stříšku, pokud přiletí zezadu (což by vůbec neměl, do zad by vám nikdo neměl hrát), dostane ránu tlačič kočárku.

Mnohem více ohrožené jsou děti v otevřených kočárcích. Tady skutečně může míč sedící dítě zasáhnout. Stejně tak ale může míč zasáhnout i tří, čtyřleté dítě, které jde s vámi a táhne si svůj minibag. Tím se dostáváme k prvnímu jádru problému: proč vás s kočárkem na hřiště nepustí, ale proti tomu, že s vámi jde předškolní dítě po svých, už nikdo nic nemá? Řeší se otázka způsobu přepravy dítěte po hřišti, anebo principiální ochrana dítěte? A mimochodem: jak bude hřiště přistupovat k situaci, kdy žena vyndá dítě z kočárku a vezme ho do „vaku“ na své břicho a ponese ho? Také ji pak na hřiště nepustí?

Druhým jádrem problému je otázka: kdo nese odpovědnost v případě zasažení míčkem? I na tuhle právní stránku problému jsem se ptal, a i když má jisté nuance, které mohou přinést komplikace, v zásadě je to tak, že hřiště nenese odpovědnost za zranění osob při hře, ani osob, které hráče doprovázejí. Je tedy vždy na jednotlivci samotném, aby zvážil, jakému riziku vystavuje sebe a své dítě.

Proč se hřiště tak brání kočárkům? A proč se nebrání jen o trochu větším dětem, které po hřišti capají po svých? Myslím, že problém se odehrává v rovině spíše psychologické než věcné. Miminko v kočárku je prostě vnímáno jako nejzranitelnější tvor, a proto je potřeba ho chránit. Někde také nechtějí mít komplikace, nechtějí řešit problémy, stížnosti a poznámky ostatních hráčů, kterým se kočárek na golfu nezamlouvá. Někde vnímají golf jako konzervativní sport s jistou mírou důstojnosti, ke které „kočující výprava“ s kočárkem nesedí.

Problém ale nemá jednotný výklad, co hřiště, to odlišný přístup, co hráč, to jiný pohled. Osobně se domnívám, že by mělo nikoli hřiště, ale hráč sám zvážit, zda má smysl jít s kočárkem jako doprovodem. Jsou samozřejmě bezpečnostně rizikovější hřiště, a tam záleží na konkrétním čase či na tom, zda hráč hřiště zná a ví, že na jedné straně ferveje je to klidnější a na druhé méně (typickým příkladem může být právě Stará Boleslav, kde to sice hodně létá z vedlejších fervejí, ale jsou tu i zcela bezpečné zóny). Záleží i na tom, jak hrající rodič kooperuje s nehrajícím tlačičem kočárku. Že je ale možné aplikovat jakýkoli přístup, dokazuje situace, kterou jsem viděl nedávno. Na jednom velkém resortu jela žena-golfistka po ferveji autíčkem, hrála, a spolu s ní hrálo asi čtyřleté dítě. A její druhé dítě, miminko, se vezlo v autosedačce na sedadle spolujezdce. Bylo to riskantní přístup? Dvě malé děti v ohrožení zásahem míčkem, navíc možnost vyklopení se s autíčkem? Upřímně: byla to jejich věc.

A mám ještě jednu otázku: můžete jít na golfové hřiště s psem? A mělo by to být zakázané, nebo ne? Po kočárkové zkušenosti jsem tolerantní: psy bych pouštěl, byť za předpokladu, že jsou na vodítku a pán po nich sbírá jejich exkrementy.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz foto: isifa

.

Počet přečtení: 2 560
Komentáře
 • Michal napsal:

  Dnes jsme byli v Hostivaři, bylo otevřené hřiště a nepustili nás, přičemž přítelkyně měla dceru na břiše v nosítku (klokance). Chtěl jsem po nich vrátit feečko ještě před začátkem hry, a ani náhodou. Moc mě to na nich mrzí. Úplně souhlasím s panem Haladou, že by to měla být věc každého s kočárkem na hřiště jít nebo nejít a je škoda, že to zakazují.Jak ale bojovat o svá práva? Vždyť kočárek nikomu na hřišti neškodí a ani nepřekáží….

 • Kacka napsal:

  Přidávám zkušenost z letošního jara – Ústí nad Labem – Terasy – s kočárkem bez problémů, Plzeň Golf Park Dýšina – striktní zákaz.
  Hrajeme oba s manželem, on má vozík, já také . jen ve formě kočárku a na něm připevněný úzký bag. Na kočárku sluneční clonu, která dítě chrání před sluncem i míčky :-)))

 • Lucka napsal:

  Celí rok 2009 jsem strávila s kočárkem na golfových hřištích ne jako pánský doprovod, ale jako hráč. Pustili mě i na výše jmenovaná hřiště a problém nebyl. Bag na záda kočárek a jdeme proč z toho dělat vědu.? Není krásnější procházka než na golfovém hřišti. Ve městě by nám s miminkem hrozilo větší nebezpečí, že nás srazí auto než, že dostanem míčkem na hřišti:-/

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017