Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

V MYŠTEVSI SE RODÍ GOLFOVÁ SVATYNĚ

20.09.2002 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

V dnešní tolik uspěchané době je stále těžší a těžší najít si ten svůj třeba úplně malinkatý koutek, do kterého se můžete schovat a kam nikdo jiný, až na pár vyvolených nemůže. Představa jakéhosi ráje na zemi je poměrně lákavá, ale téměř není kde hledat. Musí to být místo nejlépe co nejdál od ruchu velkoměsta, od všech těch otravných lidí, od starostí všedního dne. Kolem sebe pár přátel nebo človíčků naladěných na stejnou notu jako vy, to je pak parádaV malé vesničce Myštěves nedaleko Nového Bydžova se o podobný zázrak pokoušejí již dva roky. Pravda, vydali se cestou trnitou a i pro jejich kapsy ne zrovna příjemnou, ale jestli se vše podaří alespoň z poloviny tak, jak si představují, bude to nádhera. Před několika lety se zde totiž rozhodli, že v areálu místního zámečku postaví golfové hřiště, které splňuje ta nejpřísnější kritéria. A tak se zrodila myšlenka Qeen´s Park Golf Clubu Myštěves. Honosný název přímo úměrně vystihuje vzhled krajiny i samotnou ideu jeho zřizovatelů. Možná si řeknete, že vydlabat par jamek, vrazit do nich tyče a posekat kus louky není nic těžkého, ale ti, kdo golf viděli alespoň jednou (třeba i v televizi) vědí, že je to trošku jinak. Vlastně o dost jinak.

Zruinoval ho karban?

Ani myšlenka golfového areálu se nerodila lehce. „Majitelé se snažili zámek prodat, pronajmout nebo zde zřídit hotel či podobné zařízení. Naštěstí jsme si ale jednoho dne sedli a výsledkem naší diskuze bylo snad to nejlepší, co jsme mohli udělat,“ usmívá se duchovní otec projektu a současný viceprezident klubu Jan Procházka. Samotná historie zámku je také poměrně pohnutá a určitě stojí za zmínku. Celé panství zakoupil v roce 1897 rytíř Gaston Ritter von Mallmann (jeho erb je na průčelí zámečku), který provedl kompletní znovuvýstavbu objektu v neobarokním slohu a založil zde anglický zámecký park. Avšak jeho kapsa nebyla bezedná a jelikož podle místních lidí poměrně zdařile rozhazoval peníze při karbanu, zanedlouho neměl vůbec nic. Celý majetek mu byl zastaven a posléze prodán rodině Piťhů, toho času to známých pražských lékařů. Ti se ze svého nového majetku radovali až do roku 1950, kdy jim byl, jak už to tak chodilo, beze zbytku zabaven a znárodněn.

Bylo tu i vězení
V 50. letech pak komunisté na zámečku nejprve zřídili věznici pro zvláštní osoby. V roce 1976 si nechala pro lepší celospolečenské využití převést celý areál do vlastnictví Československá televize. Vzniklo zde rekreační a školící středisko ČST, kde pak pobývaly a točily veškeré celebrity předlistopadové kultury. ČST zámek sice od základu zmodernizovala, ale při této příležitosti odstranila osm kusů velkých 3,5 m vysokých starožitných kamen, které se již nedohledaly. Z původního mobiliáře zámečku, který zmizel v padesátých letech, se dohledala necelá tři procenta, tedy prakticky nic, a proto bude muset být zámeček znovu zařizován. „Máme své představy o vnitřním interiéru, ale naše finanční prostředky nejsou nevyčerpatelné,“ pozastavuje se viceprezident klubu nad asi nejožehavější otázkou. „Rádi bychom přivítali vstup nějakého finančně silného partnera, ale zatím asi není příliš zájem.“ Při bližším prozkoumání a seznámení se s plány areálu je to více než zajímavé. Uznejte sami, kde jinde byste se chtěli zviditelnit než právě zde?

Evropa bude závidět
V letech 1991/92 bylo celé panství vráceno rodině Piťhů. Tato se pak snažila v průběhu 90. let znovu obnovit jeho funkčnost, ale bez úspěchu. Teprve po zjištění,že jedině znovupropojením zámku, zámeckého parku a okolního lesního a zemědělského pozemkového prostoru do původního integrálního celku lze smysluplně zachovat účel a logiku existence této lokality, vznikl projekt na vybudování sportovně a společensky exkluzivního golfového areálu o 27 jamkách, který svým zázemím a záběrem nejenže nemá obdobu v českých a moravských golfových krajích, ale po svém dobudování nebude mít velkou konkurenci ani v rámci EU. Oproti jiným golfovým hřištím v Evropě, bude do golfového areálu Q.P.G.C. v Myštěvsi integrálně zahrnut nejen zámecký park, ale zejména i vlastní zámek, disponující špičkovou klubovou, stravovací a ubytovací základnou (evropská golfová turistika). Podstatnou předností je i vysoká kvalita a náročnost budovaného mistrovského 18-ti jamkového hřiště (celková délka cca 6 400 m).
Očekávaná vysoká exkluzivita budovaného areálu, daná zejména interiéry zámku a zapojením zámeckého parku do vlastního hřiště, však rozhodně nemá za cíl zastínit či potírat konkurenci případných okolních golfových hřišť. Naopak stávající či budovaná sousední hřiště je zde vítaným subjektem. „Víme, že když si někdo přijede k nám zahrát, nechce strávit třeba týden jen u nás. Proto ho s klidným svědomím pošleme na sousední hřiště,“ usmívá se Procházka.
Takže až zase budete přemýšlet, kam si o víkendu pojedete zahrát, vzpoměňte si na Myštěves. Stojí to určitě za to.