V Jihlavě hrají golf i nevidomí

13.12.2011 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

(převzato z Jihlavský Deník/Libor Plíhal)  Nevidomý pan Robert Kotrba chodí hrát spolu s ostatními klienty Tyflo Centra Jihlava golf.

„Když se chce, všechno jde,” říká Kotrba s úsměvem. Nápad, že by i nevidomí mohli v Jihlavě hrát golf, napadl právě jeho.

„Slyšel jsem v rádiu, že nějaký Izraelec vyhrál jakýsi golfový turnaj. Začal jsem zjišťovat situaci a domluvil jsem se s majitelem golfového centra v Jihlavě panem Baranem. Už jsme tady potřetí,” popsal začátky Kotrba. Podle něj je hraní golfu oproti posilovně náročnější. „V posilovně se nadřu, ale golf, to je prostě zábava,” dodal Kotrba.

Jaromír Baran, majitel Relax golf areálu ve Strojírenské ulici ve Starých Horách v Jihlavě v bývalém areálu Motorpalu, zpočátku nevěděl, jak s nevidomými pracovat. Nyní už má ale praxi. Golfový simulátor totiž není pro nevidomé nijak uzpůsobený. Hrají úplně stejně jako člověk, který vidí.

„Učím se s nimi pracovat. Prostě je postavím tak, jak je to správně, oni si ohmatají míček a hůl, nasměruju je, řeknu jak a oni to zkouší,” popsal Baran.

Podle jeho slov jsou nevidomí oproti vidomým v určitých věcech ve výhodě. Lépe totiž vnímají svoje tělo. „Překvapilo mě, jak jim to jde. Když tady mám malé děti a říkám jim, že tu hrají také nevidomí, nedokážou si to představit. Mám radost z toho, že se tato aktivita ujala. Jsou lepší v tom, že si více dokážou zapamatovat, jak mají stát, aby byl úder správný,” zhodnotil majitel golfového simulátoru.

Celou akci organizuje Tyflo Centrum Jihlava v čele s ředitelkou Kamilou Vondrákovou. „Jednoduše přijdeme do střediska a rozdělíme se na ty, kteří už tu byli, a na ty, kteří jsou tu poprvé, a jdeme hrát. Klienti golf hrají s naší pomocí a s pomocí majitele Indoor Golf Centra Jihlava panem Baranem,” přiblížila Vondráková.