Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

V Cog Hillu triumfoval D.Johnson, finále FedEx Cupu bez Tigera

13.09.2010 | Petr Janouch | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Třetí turnaj play-off FedEx Cupu vyhrál mladý americký ranař Dustin Johnson, který si tím trochu vynahradil léto plné hořkých zklamání. K vítězství na turnaji BMW Championship mu pomohl fantastický drajv přes stromy na 17.jamce, na níž nakonec už jen doklepával na birdie a ujal se vedení. Nakonec zahrál 69 ran (minus 2) a vyhrál o jedinou ránu před Angličanem Paulem Caseym.

Šestadvacetiletý Američan hrál už počtvrté od začátku června v nedělním posledním „flajtu“ (z toho dvakrát na major turnaji), ale vždy to skončilo velkým zklamáním. Na U.S.Open promarnil náskok tří ran a propadl se až na 8.místo, na PGA Championship ho o možnost bojovat o titul připravila penalizace za založení hole v bunkeru na poslední jamce.

„Cítím se skvěle, a obzvlášť po tom všem, co se mi během léta stalo,“ prohlásil Johnson po turnaji. „Dnes jsem hrál opravdu dobrý golf.“ S tím se dá rozhodně souhlasit. Johnson se posunul na 2.místo fedexcupového pořadí a za dva týdny bude mít na závěrečném The Tour Championship šanci hrát o závěrečnou výhru 10 milionů dolarů.

Finále FedEx Cupu se bude hrát bez světové jedničky Tigera Woodse, který nedokázal skončit mezi první pětkou a zůstal tak za hranici první třicítky celkového pořadí, která se na turnaj v East Lake kvalifikovala. Nedá se říct, že by Woods nějak výrazně propadl, ale jeho výkony byly opět trochu nevyrovnané, a ani dobrý závěr finálového kola mu nepomohl k lepšímu než dělenému 15.místu. Woods se nekvalifikoval na Tour Championship poprvé v kariéře.

Woods hrál letos poprvé ve dvojici s Philem Mickelsonem a „Lefty“ ho jasně předčil. Zahrál o 3 rány lépe (67) a protáhl se do první desítky – poprvé od U.S.Open. „Samozřejmě bych rád na Tour Championship hrál, ale je to tak, jak to je,“ prohlásil Woods. „Hrál jsem lépe než za celý rok, ale prostě jsem se nekvalifikoval. Budu mít možnost trénovat a připravovat se na Ryder Cup.“

Druhý v pořadí Paul Casey, hráč č.9 světového žebříčku, měl jedinečnou šanci dokázat světu, že se kapitán Colin Montgomerie zmýlil, když ho opomněl při nominaci evropského rydercupového týmu. Casey vedl během závěrečného kola až o 3 rány, ale pak zahrál tři bogey v řadě. Útěchou mu je aspoň to, že se posunul na 5.místo FedEx Cupu a v případě vítězství na Tour Championship se stane vítězem i celé soutěže.

Jedničkou v East Lake za dva týdny bude Matt Kuchar, který skončil v Cog Hillu navzdory zdravotním problémům dělený třetí. Z pozice dvojky půjde do závěrečného turnaje Johnson, třetí je Charley Hoffman a čtvrtý Steve Stricker. Účast naopak těsně unikla hráčům, jako je Ricky Fowler, J.B.Holmes, Rory McLiroy, Stewart Cink nebo Ian Poulter.

Konečné pořadí BMW Championship:
1.Dustin Johnson (USA) -9 (68,70,68,69)
2.Paul Casey (Anglie) -8
T3.K.J.Choi (Jižní Korea) -6
T3.Kevin Na (USA) -6
T3.Matt Kuchar (USA) -6
T3.Ryan Moore (USA) -6
7.Retief Goosen (Jižní Afrika) -5
T8.Phil Mickelson (USA) -5
T8.Steve Stricker (USA) -5
T8.Charlie Wi (Jižní Korea) -5

Průběžné pořadí FedEx Cupu:
1.Matt Kuchar (USA)
2.Dustin Johnson (USA)
3. Charley Hoffman (USA)
4.Steve Stricker (USA)
5.Paul Casey (Anglie)
6.Jason Day (Austrálie)
7.Luke Donald (Anglie)
8. Ernie Els (Jižní Afrika)
9.Martin Laird (Skotsko)  
10.Phil Mickelson (USA)

 

Petr Janouch