Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

V Bostonu triumfoval nezadržitelný Hoffman, Tiger udržel pozici světové jedničky

07.09.2010 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Americká PGA Tour má za sebou druhý turnaj letošního play-off Fedexcupu, který je plný překvapení. Po vítězství Matta Kuchara minulý týden tentokrát díky fantastickému závěrečnému kolu 62 ran triumfoval na Deutsche Bank Championship dvaatřicetiletý americký ranař Charlie Hoffman, který se za Kuchara zařadil na druhou příčku celkového pořadí.

Hoffman, barvitá figura s po ramena dlouhými blonďatými vlasy a brčálově zelenou golfovou rukavicí, zahrál ve finálovém kole (hraném v Bostonu tradičně až v pondělí na státní svátek Labor Day) celkem 11 birdie a 2 bogey – a zvítězil zcela suverénním rozdílem pěti ran (-22) před trojici Geoff Ogilvy, Luke Donald a Jason Day. Pro amerického hráče je to po Bob Hope Classic 2007 druhé vítězství na PGA Tour v kariéře.

Hoffman se ve FedEx Cupu posunul o 57 míst nahoru a má šanci na závěrečnou desetimilionovou prémii. Zajistil si právo hrát ve všech čtyřech major turnajích v příští sezóně (letos nehrál ani jediný) a vůbec poprvé se projede slavnou Magnolia Lane na hřiště Augusta National, kde si v dubnu zahraje Masters.

„To vůbec nejlepší by ale bylo dostat divokou kartu pro Ryder Cup,“ nechal se po turnaji slyšet Hoffman, který v Bostonu předvedl nejlepší vítězné závěrečné kolo v dosavadní historii turnaje. „Samozřejmě jsem dosud nebyl ve hře, ale doufám, že teď už jsem. Byla by to pocta dostat se do týmu a myslím, že bych dokázal hrát dobře.“

Své šance na divokou kartu znovu výrazně povzbudila světová jednička Tiger Woods. Woods nezačal turnaj vůbec dobře a během úvodního kola bylo dokonce až úplně poslední, ale od druhého dne se zlepšoval a nakonec díky třem birdie na posledních čtyřech jamkách se v pondělí vyšplhal až na dělené 11.místo.

„Snad Corey zná moje telefonní číslo,“ zažertoval dokonce Woods na tiskové konferenci, když se spekulovalo o tom, kdo by od amerického kapitána Pavina měl divoké karty dostat. Kromě Woodse jsou ve hře především Zach Johnson a Stewart Cink, čtvrtá volba je zcela otevřená.

Do hry se dostal díky svému vítězství i Hoffman, kterého podstatná část golfového světa považuje doslova za „exota“, ale jeho caddie tvrdí: „Je to takový pohodový chlapík. Když má volno, tak si klidně dá pár piv, ale když přijde čas tréninku, tak je to dříč. A rozhodně ví, jak se hraje dobrý golf…“

Světová dvojka Phil Mickelson znovu nevyužila šanci posunout se před Woodse ve světovém žebříčku. „Lefty“ potřeboval skončit mezi prvními třemi a ještě po první devítce finálového kola na to měl velkou šanci. Jenže po katastrofické 10.jamce (triple-bogey po dvou ranách do vody) se jeho hra úplně rozpadla, přinesl +5 a spadl až za Woodse na dělené 25.místo.

Z Evropanů byl v Bostonu nejlepší Angličan Luke Donald, který předvedl 4 kola pod 70 ran a potvrdil, že divoká rydercupová karta kapitána Montgomerieho je ve správných rukou. Znovu se ale nedařilo dalšímu rydercupovému hráči Padraigu Harringtonovi, který neprošel cutem, a play-off pro něj končí. Není totiž v první sedmdesátce pořadí FedEx Cupu, která bude hrát v tomto týdnu BMW Championship.

Woods se naopak posunul už na 51.místo FedEx Cupu a od čtvrtka se v Lemontu v Illinois bude snažit o posun do první třicítky pořadí, která postoupí do závěrečného turnaje sezóny Tour Championship. Woods má na turnaj BMW Championship velmi dobré vzpomínky, protože vloni ho vyhrál suverénním rozdílem osmi ran.

Konečné pořadí Deutsche Bank Championship:


Pořadí FedEx Cupu po Deutsche Bank:

 

Petr Janouch