Už se nechtějí potit? Golf místo tenisu

23.04.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Jevgenij Kafelnikov

Svět golfu a tenisu nespojují jen Rory McIlroy a Caroline Wozniacki. Je propojený mnohem víc, než se zdá. Početné řady tenistů, kteří se chystají na dráhu profesionálního golfisty, před pár dny rozšířil také Paradorn Srichaphan z Thajska. Navázal na jména jako Lendl, Kafelnikov nebo Draper.

Třiadvacetiletý vítěz pěti turnajů ATP Tour Srichaphan ukončil kariéru s raketou před třemi lety po nehodě na motocyklu, při níž si zlomil obě zápěstí. Nedlouho poté se začal věnovat golfu. „Mým cílem je stát se prvním asijským sportovcem, který vymění jiný sport za profesionální golf,“ prohlásil Srichaphan, kdysi devátý tenista světového žebříčku.

Bývalá světová tenisová jednička Jevgenij Kafelnikov před dvěma roky vyhrála ruský šampionát, ale jeho cesta k úspěchu byla trnitá. První turnaj European Tour si dnes už devětatřicetiletý sportovec zahrál v roce 2005 s katastrofálním výsledkem. Neprošel cutem, zahrál 40 úderů nad par hřiště. Vítěz tenisové dvouhry na olympiádě v Sydney 2000 má velké ambice a chce si zahrát golf na hrách v Riu 2016. Po neshodách s krajany bude možná reprezentovat Ukrajinu.

Australan Scott Draper se mezi golfové profesionály zařadil v roce 2004. Zranění a operace kolena mu znemožnily starty na tenisových turnajích. „Tak jsem začal víc trénovat golf,“ vysvětluje Draper, který se proslavil tím, že v roce 2005 bojoval současně na tenisovém Australian Open a také na golfovém šampionátu státu Victoria. Tam nepostoupil cutem a o víkendu pak zvedl trofej pro vítěze mixu. Bývalý 42. tenista světa na pozdějším turnaji australsko-asijské PGA Tour skončil sedmý.

Po ukončení tenisové kariéry pro vleklé zranění zad se Čechoameričan Ivan Lendl vrhl na oblíbený golf. Přestoupil k profesionálům a začal hrát nižší turnajové série. Několikrát se marně pokoušel prokousat kvalifikacemi na US Open, neuspěl ani na European Tour v Česku. Lendl ke golfu přivedl tři ze svých pěti dcer. Isabelle má podle něj největší šanci stát se profesionálkou, Marika je členkou univerzitního týmu a golf hraje i Daniela. Hru miluje i Lendův svěřenec Andy Murray.

Vítěz Australian Open 1998 Petr Korda v golfu přehnané ambice neměl, ale převedl je na své potomky. Dcera Jessica nešla ve šlépějích rodičů a jako hlavní sport si vybrala golf. Prý se na kurtu nechtěla na floridském sluníčku potit. Stala se profesionálkou a loni vyhrála první turnaj na LPGA Tour. Kde jinde než v Austrálii. Tam se přece Kordovým daří. Golf hraje i Jessičina mladší sestra Nelly a v záloze je ještě syn Sebastian, ten ale přece jen zkouší tenis.

Golf a tenis jsou spojny pupeční šňůrou. Světové eso Rafael Nadal při přestávce způsobené zraněním mrskal vesele holemi a nechal se slyšet, že by si dokázal představit hrát profesionálně. Bývalá golfová jednička Greg Norman se rozvedl s tenisovou královnou Chris Evert. Venus Williams byla zasnoubena s golfovým profesionálem Hankem Kuehnem.

Ana Ivanovič randila s čerstvým vítězem Masters Adamem Scottem. Španělský tenista Nicolás Almagro je stále častěji viděn po boku bývalé jedničky Loreny Ochoa. Sergio García byl naopak milencem bývalé tenisové jedničky Martiny Hingis.

Otec půvabné tenistky Andrey Hlaváčkové Jan je spolumajitelem golfové osmnáctky v Dýšině u Plzně, kde se v srpnu odehraje turnaj Ladies European Tour. Bývalý prezident Mezinárodní tenisové federace Philippe Chatrier si za druhou manželku vybral Claudine Cross. Samozřejmě golfistku.