US PGA Championship (11. – 14.8.2011)

15.08.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Keegan Bradley

PGA Tour – US PGA Championship, Athletic Club, Atlanta, USA
(11. – 14.8.2011, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Američan Keegan Bradley získal premiérový major titul. V tříjamkovém play-off porazil krajana Jasona Dufnera. Zahrál birdie-par-par, zatímco jeho konkurent par-bogey-birdie. V součtu čtyř kol zakončili turnaj se skóre osm ran pod par. „Je to neuvěřitelné. Nemohu uvěřit, že ta trofej stojí tady přede mnou,“ neskrýval rozpaky vítěz, sedící na tiskové konferenci ve společnosti Wanamaker Trophy. A složil poklonu svému mentorovi Philu Mickelsonovi: „Byl skvělý. Nabádal mě, abych byl trpělivější.“
Jak už to bývá, pomohlo mu nejen vlastní umění, ale také chyby ostatních. Takřka fatální chyby. Prvním, kdo absolutně podlehl tlaku finálového kola, byl Brendan Steele. Jeden ze členů posledního flightu zapsal hned na jedničce bogey a na první devítce byly už čtyři. Vše se dalo ještě zachránit a birdie na jamce č. 12 to naznačilo, ale Američan zase spadl do chandry, na závěr si připsal dokonce double bogey a vinou výsledku 77 ran (+7) spadl z prvního na konečné 18. místo.
Pak tu byl další nejvážnější uchazeč o prvenství Dufner. Ten se držel dlouho. Když přišel na odpaliště patnácté jamky, měl náskok pěti ran na Bradleyho. Jenže také kazil, sérií tří birdie jeho skóre padlo na konečných -8 a on dal svou pozici všanc, protože musel do rozehrávky.
Bradley přitom nezahrál úplně nejpovedenější kolo, v jeho skórkartě se najde dokonce triple bogey na tříparové patnáctce! Jenže pak přidal dvě birdie a vrátil se do hry.
Nesmírně obtížný závěr hřiště, na němž se v každém ze čtyř kol měnilo pořadí, absolvovali oba golfisté jako rozehrávku. Na šestnácté jamce se Bradleymu podařilo zahrát putt z metru a půl, zatímco Dufner svůj dvoumetrový neproměnil a začal být pod tlakem. Na sedmnáctce si lídr pohlídal par, zatímco jeho soupeř se dopustil bogey vinou trojputtu. Dufner na poslední jamce ještě zabojoval, zahrál nečekané birdie, ale Bradley dalším parem jistil stejně nečekaný titul. „Klobouk dolů před Keeganem, jak ty poslední jamky zahrál. Play-off nebyl rozhodně závěr, jaký bych si přál,“ uznal porážku čtyřiatřicetiletý Dufner, v jehož sbírce tak dál zůstávají jako nejcennější dvě vítězství z Nationwide Tour.
Bradleymu je pětadvacet a hrál svůj první major. Letos na sebe upozornil vítězstvím na Byron Nelson Championship, ejhle: díky dobře zvládnutému rozstřelu. V květnu už na první přidané jamce předčil Ryana Palmera. Stal se tak pokračovatelem silné rodinné tradice, jeho teta Pat Bradley je členkou Světové golfové síně slávy.
Bradley si v kritické chvíli vzpomněl na Mickelsona. Když zahrál triple bogey, nebylo na něm znát stopy znepokojení. „Phil to taky tak dělá. Vidíte na něm, jak reaguje při úspěchu, to dá najevo. Ale když se mu nedaří, nedá na sobě znát, že je dole. A to je klíč,“ dodal nový americký hrdina.
Další pořadí: 3. Hansen (-7), 7. Scott (-4), 8. Westwood, Donald (-3), 12. García, Schwartzel, Watney, Stricker (-1), 19. Mickelson, Mahan, Kuchar (E), 26. B. Watson (+1), 51. Fowler (+6),  64. Harrington, McIlroy, Jiménez (+11).

Sobota – 3. kolo
Už je to tak, že o titul budou bojovat hráči, s nimiž se na něco takového nepočítalo. Ve společném vedení vydržel Jason Dufner. Jako jeden z mála se vyhnul dalšímu velkému výkyvu, zahrál 68 ran (-2) a dostal se na sedm ran pod par. Stejně jako jeho americký krajan Brendan Steele, jenž se do čela vyšvihl díky výsledku lepšímu o dvě rány. 66 (-4). Oba mají náskok jednoho úderu před samostatně třetím Keeganem Bradleyem. Domácí hráči okupují i další dvě příčky: čtvrtý je Scott Verplank (-5) a pátý Steve Stricker (-4), jenž jako jeden z favoritů číhá na svou příležitost.
I vzhledem k tomu, jaké ambice obvykle mívají, dá se mužům v popředí výsledkové listiny věřit jejich zdrženlivost. „Uvidíme v neděli,“ krčil rameny Steele a brzdil optomismus stran svého vlastního výsledku. „Mám v plánu zahrát solidní kolo. Když to vyjde, bude jedině dobře, a když ne, pak tedy ne. Je to můj první major a doufám, že jeden z mnoha,“ dodal osmadvacetiletý vítěz letošního Texas Open.
Dufner, jenž začal druhou desítku svých účastí na turnajích velké čtyřky, nemá na kontě ani takový úspěch jako jeho konkurent a známý z Nationwide Tour. Přesto předvedl vynikající gofl, včetně dvojice birdie na obtížných jamkách 15 a 16. Se stejnou bravurou zvládl nebezpečnou vodu na poslední jamce a zapsal par.
Tam, kde Dufner vystoupal leaderboardem, se naopak nepodařilo udržet pozici světové jedičce Luku Donaldovi. Angličan byl krátce před závěrem kola jen jeden úder za prvním místem, ale na patnáctce přišlo bogey a právě na osmnáctce trefil vodu. „Takový závěr, to je velké zklamání,“ komentoval Donald double bogey, jímž ukončil sobotu. „Ale také jsem předvedl dost vynikajícího golfu,“ dodal si sebevědomí do finálového kola.
Donald by býval byl nejlépe postaveným neamerickým hráčem. Takhle tato pozice patří dalšímu muži, jemuž se nedávaly šance, že by bojoval o vítězství. Dán Anders Hansen se s průběžným skóre -3 dělí o sedmé místo. Až od děleného devátého jsou seřazeni hráči dalších různých zemí. Američané nevyhráli už šest majorů za seboua teď má některý z nich šanci navázat na loňský triumf Phila Mickelsona na US Masters.
Další pořadí: 8. Schwartzel, Scott (-2), 13. Watney, Donald, Westwood (-1), 20. Mahan, Kuchar, Mickelson, García (E), 37. B. Watson (+2), 50. Jiménez (+4), 60. Z. Johnson (+6), 64. McIlroy, Harrington (+7), 66. Fowler (+8).

Pátek – 2. kolo
K naplnění předpovědi, že vítězem bude opět někdo mimo okruh favoritů, není daleko. Nejenže čelo leaderboardu většinou okupují méně frekvěntovaná jména, spousta papírových uchazečů o titul už vypadla. Cutem neprošel ani Tiger Woods.
Nejlépe si po dvou kolech počíná americká dvojice Keegan Bradley, Jason Dufner. Oba mají skóre -5 a vyšvihli se takto vysoko po nepříliš zařilém prvním kole. „Jsou kvanta hráčů, kteří umějí hrát golf,“ odpálil druhý jmenovaný otázku, jak si vysvětluje netradiční vývoj turnaje. „Televize a médie se soustředí na velká jména, což je důvod proč lidé chtějí vidět Tigera Woodse a Phila Mickelsona. Ale je mnoho dalších borců co jsou opravdu, ale opravdu hodně dobří, jenže jste o nich nikdy neslyšeli,“ dodal čtyřiatřicetiletý muž, startující na svém jedenáctém majoru. Na US PGA Championship se loni dělil o páté místo. Turnajové tituly ho zdobí dva, oba však z nižší Nationwide Tour.
To mu však nebránilo zahrát v pátek 65 ran (-5). Zapsal sice i dvě bogey, ale také eagle na pětiparové pětce. Bradley, jenž poslední dobou  docela čeří vody zámořských turnajů, zahrál ve druhém kole ještě o ránu lépe, a to díky bezchybnému výkonu se šesticí birdie. Ani na děleném třetím místě nejsou nijak výrazné osobnosti, s výjimkou Jima Furyka, jenž ovšem nemá zrovna nejlepší období. Spolu s ním jsou tam další Američané D.A. Points a Scott Verplank s Australanem Johnem Sendenem.
Skóre mužů na prvním místě je o dva údery horší než měl čtvrteční lídr Steve Stricker. Tomu se nedařilo ani zdaleka tak dobře, 74 ran znamená zhoršení o jedenáct a pokles na dělenou sedmou pozici (-3).
Velký podnik v Atlantě přišel o nejsledovanějšího muže. Čtyřnásobný vítěz Woods se poprvé nedokázal protlačit do finálového programu. Po 73 ranách ve čtvrtek klesl na celkových +10, tedy plných šest ran od cutu. „Ukázal jsem, že dokážu zasáhnout míč tak jak to umím. Bohužel jsem to neukázal dostatečně,“ zvolil známou metodu směsice chvály a hany ke svojí hře.“ Pravda je, že druhý turnaj po návratu po zranění bývá kritický. Pravda také je, že nikdo nebyl zvyklý vídat Woodse, jak přehrává green z bunkeru do vody, a podobně. Opět se mu do výkonu vloudila double bogey, a to na dvou po sobě jdoucích jamkách – 11 a 12. „Nejlepší hráč své generace“ zakončil turnaj na osmnáctce opět v „mokrém“ stylu za bogey. Diváci se tedy nějaký čas opět budou muset spokojit s golfem bez Woodse, protože jeho nejbližší start přijde s vysokou pravděpodobností zase až v listopadu v Austrálii.
Další pořadí: 11. Vegas, Scott (-2), 14. Westwood (-1), 26. García, Mickelson, Donald, Watney (+1), 39. Schwartzel, Kuchar, Harrington, Jiméněz (+2), 53. Fowler, McIlroy (+3), 62. Mahan (+4). Cutem neprošli: Kaymer, Day, Els, D. Johnson, Oosthuizen, Singh, Woods, McDowell, Daly, Clarke.

Čtvrtek – 1. kolo
Steve Stricker, občas označovaný za nejlepšího současného golfistu, v jehož sbírce titulů chybí nějaký z majoru, začal vynikajícím výsledkem 63 ran (-7). Sedm birdie, jinak čistá skórkarta, znamenající vedení u něj zavdaly důvod k pochopitelné spokojenosti. „Vůbec jsem nevěděl, co mám dnes očekávat, a možná to byla ta nejlepší věc,“ usmíval se čtyřiačtyřicetiletý hráč. „Ale je to jen jedno kolo, uvidíme zítra,“ brzdil nadšení nad svým výsledkem.
Až do čtvrtého místa jsou seřazeni další Američané. Druhý Jerry Kelly se ztrátou dvou ran na Strickera, pak vždy s jedním úderem zpět Shaun Micheel, a Scott Verplank.
V dopoledním programu dokončil kolo Tiger Woods a sehrál ho prachmizerně. „Nejsem rozčarovaný, jsem rozčilený,“ projevil se nebývale emocionálně v komentáři nad výkonem 77 ran (+7). Stejný zahráli například místní profesionálové Mike Northern a Faber Jamerson, startující na divokou kartu. Přitom jak začal, na takový debakl to vůbec nevypadalo. Woods začal na druhé devítce, považované za těžší, a po pěti jamkách byl na skóre -3. Dělil se o vedení. Pak přišlo double bogey na tříparové patnáctce a začátek ohromných problémů. Takových, v jakých Woods nebyl snad nikdy. Následovalo dalších pět bogey a – světě div se – další dva „dabláče“. Ano, ve skórkartě Tigera Woodse… Hráč se jal složitě vysvětlovat, jak to bylo s jeho švihem, míchal golfový slang se základnímu poučkami o tom, jak trefovat balon. Je zvláštní pozorovat na videozáznamu, jak někdejší naprostý fenomén této hry, sebevědomý drtič holí, nedokáže zčista jasna vysvětlit, proč tak špatně mlátí do balonu. Podle Woodse je to součást procesu, jaký absolvoval už se dvěma předešlými trenéry. Teď má třetího, ale vypadá to, že by spíš potřeboval něčí hlavu než odborné rady.
Další pořadí: 13. Scott, Jiménez (-1), 23. Donald, Watney, McIlroy (E), 36. Mickelson, Schwartzel, Day, Kuchar, Westwood, Z. Johnson (+1), 59. Kaymer, García, Mahan (+2), 78. Harrington (+3), 93. B. Watson, Els, Fowler, McDowell (+4), 108. D. Johnson (+5), 119. Oosthuizen (+6), 129. Woods (+7), 138. Clarke (+8).

Zde můžete shlédnout přehled 1. kola!

Poslední major turnaj této sezóny je zde. Účastnit se bude celá golfová elita počínaje loňským vítězem Martinem Kaymerem. Dále pak bude startovat Tiger Woods, Rory McIlroy, Padraig Harrington, Phil Mickelson, Nick Watney, Steve Stricker, Luke Donald, K.J. Choi, Bubba Watson, Gary Woodland, Matt Kuchar, Vijay Singh, Lee Westwood, Dustin Johnson, Jason Day či John Daly.

Hraje se na hřišti Atlanta Athletic Club. Bude se hrát hřiště Highlands Course s parem 72 o délce 6 960 metrů.

Dotace turnaje je 7,5 mil. dolarů (129 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 1,35 mil. dolarů (23 mil. korun českých) a získají 600 bodu do žebříčku FedEx Cup.

Odkazy: … Atlanta Athletic ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček