Ujmou se umělé greeny?

25.06.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Ještě před pár lety to vypadalo jako šílený nápad pomatence, ale dnes se už o něm musí vážně přemýšlet. Umělé greeny a odpaliště jsou hudbou budoucnosti, tvrdí architekt Keith Preston. Hráči jsou ale zatím příliš konzervativní.

Anglický designer Preston otevírá jižně od rakouského Štýrského Hradce devítijamkové hřiště s odpališti a greeny z umělé trávy. „Výhodou je, že jamkoviště najdete vždy v perfektním stavu a nepotřebují žádnou úpravu. V místě není v zimě příliš sněhu, takže zde můžete hrát golf celoročně,“ vysvětluje Preston, autor českých areálů Ypsilon, Albatross a Pyšely.

Nový trend podporují profesionálové, kteří se na rychlém povrchu mohou připravovat na velké turnaje. Umělý green na svých zahradách mají například Justin Rose, Retief Goosen, Sergio García, Jim Furyk, Hale Irwin, Vijay Singh, nebo Zach Johnson. Průměrní amatéři ale mohou mít s rychlostí problémy.

Spokojen může být greenkeeper, kterému odpadají vysoké náklady na údržbu. Umělá tráva nevyžaduje odbornou péči. Není třeba ji zavlažovat, nemusí se hnojit, neprorůstá plevelem, nevyžaduje ošetření chemikáliemi. Čistí se jen jednou za pět let. To jsou silné argumenty. Vstupní náklady pro majitele areálu jsou ale naopak vysoké.

V Česku se umělá tráva ujala pouze na malých soukromých hřištích, rohožkách na drivingu, na hřištích pro adventure golf a výjimečně na cvičných greenech. Hodí se ale i na místa, kde se trávě nedaří z důvodu absence slunečních paprsků, nebo kvůli podmáčené půdě.

Velkou výhodou umělých koberců je rychlost pokládky a fakt, že dnes již vypadají skoro jako přírodní tráva. Obrovským argumentem je také to, že jsou odolné vůči vandalům – častým návštěvníkům golfových resortů. V zimě stačí odmést sníh a hrát, protože tráva je proti mrazům imunní.

Pravověrní golfisté vždy argumentovali, že kvůli tréninku na umělém koberci pak nejsou schopni hrát v přírodě. To byl velký problém. Výrobci nyní uvádějí, že poslední modely mají podobné vlastnosti jako tráva, což je důležité nejen pro hru, ale také kvůli zdravotním rizikům především u kloubů a vazů.

Umělá tráva má mnoho argumentů pro svůj rozmach, ale něco ji chybí. Nevoní, nelétají nad ní motýli a na odpališti nejde zapíchnout dřevěné týčko. V pomyslné anketě hlasuji pro přírodu a rosou pokropenou a krásně šťavnatou trávu.

.