Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Trump: Golf by měl být jen pro elity

10.03.2016 | Taťána Belšánová | publikováno v rubrice Novinky, Rozhovory
A A A

trumpDonald Trump, americký miliardář a republikánský kandidát na prezidenta, je zároveň majitelem několika golfových hřišť, na kterých se hrají i turnaje PGA.

Mimo jiné vlastní i resort Trump National Doral, který minulý týden hostil WGC – Cadillac Championship. A právě na tomto hřišti se turnaj odehraje pravděpodobně naposledy.

V současné době se vedou debaty o tom, zda PGA Tour obnoví smlouvu s hřištěm nebo ne – vzhledem ke kontroverzní kampani, kterou jako kandidát na prezidenta majitel hřiště Donald Trump vede.

Golfové organizace se od miliardáře snaží distancovat především kvůli jeho výrokům ohledně mexických imigrantů. Podle Trumpa jsou většina z nich pašeráci drog, zločinci a násilníci. Již několikrát prohlásil, že pokud bude zvolený, nechá na hranicích s Mexikem postavit obří zeď.

„Byl jsem tím krokem organizací zklamaný. Podle mě to nebylo nutné, ale vím, že to tak asi muselo být. Chápu, že moje výroky mohou být chápány jako kontroverzní. Doufám, že teď ty organizace vidí, že jsem měl pravdu. V republikánských primárkách před ostatními vedu. To je důkaz, že Amerika si myslí, že mám pravdu,“ říká muž, který sám na svých hřištích zaměstnává mexické uprchlíky.

„Mám s nimi skvělý vztah. Za ty roky jsem zaměstnal desítky tisíc Hispánců, a dokonce si myslím, že ve volbách získám většinu jejich hlasů.“

trumpJe obecně známé, že Donald Trump je mistrem kontroverzních výroků. Důkazem je i i jeho názor, že „Golf by neměl být pro všechny vrstvy společnosti, ale jen pro elity. Nechť lidé těžce pracují a dospějí k tomu, že si jednoho dne budou moci dovolit hrát golf. Dovolit zaplatit si to. Golf nikdy nebude jako basketbal, kde ke hře potřebujete jenom hřiště a míč.“

Přitom právě takový styl přemýšlení se lidé pohybující v golfovém prostředí snaží změnit.

Trump, který se v současné době uchází o nejvyšší politickou funkci, je sám velmi náruživým golfistou. Který politik je podle něho nejlepším golfistou?

„Nikdy jsem nehrál s politikem, který by v golfu exceloval. Hrál jsem s dobrými politiky, kteří měli osmičkový nebo devítkový handicap. A jako začínající politik tomu začínám rozumět – minulý týden jsem dorazil na turnaj, aniž bych skoro čtyři týdny zvedl hůl. V politice je těžké najít čas si jít zahrát,“ říká držitel handicapu 3,0.

I tak ale velká část amerických prezidentů hrála golf. Současný prezident Obama je toho důkazem. Který prezident-golfista je Trumpovým oblíbencem?

obama trumpEisenhower na mě působil jako člověk, který miloval golf víc než kdokoli jiný. V tom se mu Ford, Obama nebo Clinton nemohou vyrovnat. S Billem jsme si spolu zahráli nesčetněkrát. Mimochodem – on nepodvádí. Neříká, že zahrál par, když to bylo bogey,“ dodává miliardář.

Pokud Amerika přeci jen zvolí Donalda Trumpa prezidentem, je jisté, že bude trávit na hřišti dost času. Mimochodem právě za to je současný prezident Obama veřejností kritizován a i Trump si k tomu přisadil. I když nekritizuje hru, ale spoluhráče.

„Krása golfu je v tom, že můžete uzavírat dohody na golfovém hřišti. Už dříve jsem říkal, že mi nevadí, že Obama hraje tak často. Ale měl by hrát jen s lidmi, kteří mohou zemi pomoct. Na rozdíl od pracovního oběda nebo večeře na golfovém hřišti lidi doopravdy poznáte,“ uzavírá Donald Trump.