ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Trubte na poplach! Noví golfisté v Česku skoro nepřibývají

11.02.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

To, co se dalo tušit, je nyní potvrzeno oficiálními čísly České golfové federace. Neradostná a v jistém smyslu až varovná může být statistika vypovídající, jak český golf rostl v roce 2013. Především jde o nové hráče, kterých za rok 2013 nepřibylo ani 500.

Už jsem o tom letos jednou psal, že za rok 2013 se objevilo ani ne 500 nových hráčů golfu v celé České republice. Ale domníval jsem se, že můj osobní výpočet je dán jakousi „statistickou“ chybou, že do serveru ČGF po 1. lednu 2014 ještě přibydou nějací noví hráči, které kluby nahlásí.

Nicméně tento týden jsem z České golfové federace obdržel čísla, které danou skutečnost potvrzují. Za rok 2013 narostla členská základna ČGF jen o pouhých 498 nových hráčů. Nyní je registrováno 56 045 hráčů. Loni to bylo 55 547.

Pro srovnání o jak dramatický pokles nárůstu jde, uvádím čísla z minulých let. V prvním sloupci je rok, v druhém celkový počet registrovaných golfistů v ČGF, ve třetím meziroční nárůst.

Je samozřejmě dobré, že noví hráči se stále objevují a že nenastává pokles. Ale v porovnání s předchozími roky byl ten loňský opravdu hodně hubený. Od roku 2007 už počet nových hráčů rok co rok sice klesal, nicméně byl to sestup pozvolnější. Vždy se objevilo aspoň pár tisíc nových hráčů. Teď je to pár stovek.

Je možné, že nových hráčů se objevilo více, třeba i přes 1 000, ale zároveň někteří členové ČGF z federace vystoupili, přestali být členy některého z klubů. Golf tedy hrají, jen nemají členství, nehrají turnaje atd. I to by však cosi o stavu golfu v Česku vypovídalo.

Pokud budeme hledat příčiny tak malého růstu, do značné míry nečekaného, pak mezi ty hlavní by určitě patřila celková ekonomická situace ve společnosti. Lidé prostě šetří a i při volnočasových aktivitách koukají na každou korunu a nehrnou se do nových sportů. Svou roli zřejmě hraje i fakt, že golf už svůj zenit „módnosti“ a novosti překonal; kdo ho chtěl začít hrát, ten ho už hraje. A negativním faktorem bylo jistě i mimořádně nepříznivé loňské počasí – buď pršelo, nebo bylo velké vedro. Situace by však vyžadovala podrobnější analýzu, toto jsou jen povšechné charakteristiky.

Nabízí se pochopitelně otázka, zda na danou situaci nějak reagovat, zda bít na poplach. Ať už jde o propagaci golfu, o nový a jednodušší proces nabírání nových hráčů (bez jakýchkoli vstupních zkoušek, certifikátů atd.) o celkové zlevnění golfu atd. Tato otázka směřuje jak k vedení České golfové federace, k prezidentům jednotlivých klubů, tak snad ještě více k majitelům hřišť. Vrásky na čele z dané situace mohou mít prakticky všichni, kteří jsou na golfu ekonomicky závislí, tato oblast je živí. To jsou vedle majitelů areálů i četní profesionální trenéři, obchodníci s golfovým zbožím, promotéři turnajů atd.

A propos turnaje. I v této sféře rok 2013 přinesl změnu. Počet turnajů totiž od roku 2003 kontinuálně rostl, zatím nikdy nepoklesl. Nejvíce se jich odehrálo v roce 2012, a to plných 6 043. Ovšem za rok 2013 jich bylo „jen“ 5 980. Pokles je to sice nevýznamný, pouze o 63 turnajů, ale je to vůbec poprvé, co křivka zamířila dolů. I tato kategorie tedy odráží jistou stagnaci. Byť turnajů se v našich luzích a hájích hraje skutečně velké množství a pokud jejich počet nyní nebude stoupat, na škodu to nebude.

Osobně jsem toho názoru, že potenciál golfového růstu v Česku stále je. A jde jen o to ho aktivovat. Podíváme-li se do Rakouska či Německa, v těchto zemích hraje golf okolo 1% populace, což by v českém prostředí znamenalo cca 100 000 hráčů. Tato hranice se za současné situace zdá být nedosažitelná, ale přinejmenším 75 000 golfistů už by byla meta v horizontu deseti let snad reálná. Češi jsou sportovně založení, golf disponuje dostatečnou infrastrukturou nutnou k růstu (v ČR je nyní 98 znormovaných areálů, 49 areálů má 18 nebo více jamek), je ve společnosti už dostatečně známý.

Chce to ovšem vymyslet, objevit či aspoň definovat nový impuls, důvod, proč by měl golf lákat další zájemce. Je to těžká věc, ale v každém případě je nutné o ní začít rychle přemýšlet, hovořit. A posléze i něco dělat.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

 

 

.

Počet přečtení: 2 481
Komentáře
 • Frantisek napsal:

  Golfu jsem se začal věnovat až ve svých 61 letech v roce 2000.Byl jsem na hřišti šťastný,ale po zvýšení ročního fee jsem byl o tuto radost připraven.Vypadá to,že golf bude opět jen pro bohaté a ne pro lidi kteří nemají tolik prostředku na jeho provozování.

 • Zdeněk Janošík napsal:

  Předpokládal jsem, že majitelé hřišť budou mnohem aktivněji reagovat na krizovou situaci a sníží ceny fee v roce 2013. Leč nestalo se a tak ať se nediví, že hřiště zejí prázdnotou. Sleva do 20% nemá žádný význam a do 50% nešel skoro nikdo. 1 fee pro 2 je sice velmi bohulibé, jenže to neplatí v době golfového zájmu. Ty koruny se opravdu vydělávají čím dál hůř a stojí to mnohem více času. Vlastním autoservis a plně si uvědomuji, že jsou pro mne nejdražší prostoje zaměstnanců. 1200,-Kč a více za fee si již může dovolit jen málo kdo. V dnešní době je 500,-Kč až až. Vždy je lepší mít tam 10-20 hráčů za 500,- než 4 hráče za 1200,-. Pouvažujte majitelíčkové.

 • Kamil napsal:

  Odpověď na problém napsal autor ve třetím odstavci : ti co golf hrát chtějí ho již hrají. Jistě jste též zaznamenali, že čím více je hřišť tak tím více rostou ceny za hru.

 • Pet napsal:

  CZ i SK golf je zaramovany v kolajniciach, ktore boli postavene prakticky od zamatu. Vacsinou bafunari nevyuzili prilezitost a namiesto podpory nadejnych golfistov investovali len do ihrisk. Golf premeskal prilezitost a dnes je prakticky nemozne urobit vyraznejsi zasah do clenskej zakladne. Ten moze prist len s nastupom silneho hraca, ktory sa presadi v PGA, ci na majoroch. tak to bolo i s tenisom. Klara ani Zuza to nikdy nemali sancu potiahnut. Mozno keby Klara vyhrala celkovo LET, ale to je skor zbozne prianie ako nadej.

 • Yamic napsal:

  Osobne vidim zakladni problem v tom, ze aby si clovek mohl zahrat a mel ze hry dobry pocit, musi tomuto sportu venovat docela hodne casu. At uz na trening nebo po ziskani zelene karty i na hristi. A na to ma dnes malokdo. Detem v dnesni dobe chybi dlouhodoba cilevedomost, snaha a vydrz i pri neuspechu a to hodne odradi. Ano, hrac nemusi mit HCP a muze si zahrat ale na velmi malo vybranych hristich, ale nikoho nebavi “cutat” a nebo hrat 18ku hriste za 140 a tomu musite venovat dost casu. Take odrazují pomerne komplikovaná pravidla. To neni spolecenska micova hra nebo raketovy sport, kde si zahrajete na pohodu hodinku a mate dost a jdete domu. Je to celodenni zabava. Ja vim, na lyze se taky jezdi na cely den. Ale s naborem lyzaru si tady nikdo hlavu nelame. Na jedne strane se bojuje s nedostatkem hracu, na strane druhe se potkavam s neustale plnymi hristi, kdy o vikendu, pokud si nerezervujete flight min. nekolik dni dopredu si moc v pohode, bez tlaku zezadu nezahrajete (alespon u velkych mest ne). Je neustaly tlak na zrychlovani hry, coz zacatecniky neskutcne deprimuje, nemuzou se soustredit na ranu, cteni greenu, v casove tisni pak neuklizi bunkery a hru nazyvaji “hra v poklusu”. Pokud nejsou hraci, proc jsou 10 min odstupy flightu misto 15 min.
  Speciální kapitola a článek by se mohl venovat sluzbam a servisu pro hrace at uz pred hrou nebo po ni (nemyslim jidlo a restauraci)
  Nechci byt ten, kdo rika vsechno je spatne. To vubec ne. Ale souhlasim s Karlem, ze narocnost na porizovani hrist a jejich nedostatek zejmena u mist s velkou kumulaci obyvatelstva je problem.
  Golf je nadherna hra, sam jsem ji propadl az po 40 catem roce veku, ale nepamatuji si hru, kde bych z ni nemel radost, i kdyz se treba nedarilo. Otazkou je, zda dobry pocit ze hry a udelat neco pro zdravi je ten “sales argument” pro ziskani novych registrovany hracu.

 • jan napsal:

  Souhlasim s panem Karlem.

  Myslim, ze by si k jednomu stolu meli sednout zastupci CGF, PGA, AMGH a dalsi subjekty. A najit spolecnou rec. Jinak to nebude ani v nasledujicich letech lepsi, jelikoz zadny cesky Tiger Woods neni na obzoru.

 • Peter napsal:

  Buďte radi že je to u vás aspoň tak ako je – a že sa ceny členstiev a hry stále znižujú. Pochybujem, že je reálne budovanie väčšieho počtu nových ihrísk, trh u vás je už takmer “nasýtený”.
  A na čo máme trúbiť u nás na Slovensku, keď vy susedia trúbite na poplach?

  Slovensko = 7.500 golfistov, 8 rezortov s 18+ jamkami a 6 9-jamkových… Porovnajte so situáciou u vás.

  A čo sa cien týka: Priemerná cena fee cez týždeň u vás 29 eur, u nás 38 eur, priemerné ročné členské fee u vás 420 eur, u nás 550 eur, priemerné klubové členstvo u vás 550 eur, na Slovensku 2000 eur…

  A to ešte sa v niektorých kluboch členské poplatky zvyšujú. Takto veru popularitu golfu a počet golfistov určite nezvýšime… Svetlou výnimkou na Slovensku sú Piešťany, kde od vlaňajška zaviedli klubové členstvo za 1 eur a ročný hrací poplatok je 550 eur.

 • Karel napsal:

  Dobrý den,
  řešení je naprosto jednoduché – postavit tréninkové plochy a alespoň 6.jamková hřiště u všech okresních měst. Jinak tenhle nádherný sport nemá šanci nalákat další zájemce. A z vlastního okolí vím, že zájemců je spousta, jenže jezdit 50km na nejbližší hřiště prostě nebudou.

  Karel

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017