ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Pojďte hrát. O peníze?

29.11.2014 | ČGF - Luboš Klikar | publikováno v rubrice Novinky
A A A

(www.cgf.cz) Mailové schránky českých hráčů včetně prezidentů a manažerů klubů zaplavila tento týden nabídka na zbrusu novou golfovou túru, na kterou se zájemci prý mohou těšit už v sezóně 2015. Slogan túry zní: Trochu jiné turnaje. A aby bylo hned jasné, co se za tím skrývá, promotér vysvětluje: „Omrzelo vás hrát o týčka, míčky či vouchery. Pojďte hrát o peníze!“ Předmětná mailová zpráva a chystaný projekt vzbudily značný rozruch mezi estékáři, rozhodčími, funkcionáři a hlavně členy Komise pro amatérský status ČGF.

„Je zřejmé, že daný záměr je v rozporu s Pravidly amatérského statusu,“ říká předseda Komise rozhodčích STK ČGF Dalibor Procházka. „Explicitní hra o finanční výhry je nejzákladnějším porušením těchto pravidel. I když snad lze podobný turnaj uspořádat, jde v podstatě o profesionální podnik, a takového turnaje se amatérský hráč, pokud nechce ztratit amatérský status, může zúčastnit, pouze pokud se předem vzdá nároku na jakoukoli finanční výhru. Ostatně závadný je už samotný název túry, protože se jednoznačně hlásí k vědomému porušování (v lepším případě ignorování) Pravidel amatérského statusu. Tento projekt (a případné další podobné) by měl být okamžitě zastaven.“

Komise pro amatérský status ČGF vedená viceprezidentem ČGF Miroslavem Holubem po čilé mailové komunikaci vydala k tomuto případu následující vyjádření, které je primárně určeno promotérovi: Vážení, v návaznosti na zveřejnění podmínek vaší túry si vám dovolujeme oznámit, že případní účastníci těchto turnajů poruší Pravidlo 3-1 Pravidel amatérského statusu, které amatérskému hráči výslovně zakazuje hrát o peněžní výhry nebo jejich ekvivalent (např. proplácené šeky apod.). V propozicích uvedená odvolávka na limit 500 EUR (správně má být 500 GBP, pozn. red.) je v daném případě zcela irelevantní, neboť ta se týká omezení maloobchodní hodnoty věcných výher (Pravidlo 3-2), nikoli finančních výher, které představují porušení Pravidel amatérského statusu samy o sobě. Žádáme, abyste v tomto duchu už přihlášené hráče neprodleně informovali a zejména pak upravili propozice turnajů a celé série, aby byly v souladu s Pravidly golfu a Pravidly amatérského statusu. Důrazně vám také doporučujeme provést změnu názvu celé série, neboť stávající název otevřeně indikuje úmyslné porušování Pravidel amatérského statusu, ať už budou propozice upraveny jakkoli.“

Zarážející – kromě několika dalších okolností – je, že se s dotazem na možný nesoulad těchto turnajů s Pravidly amatérského statusu na ČGF neobrátil nikdo z klubů či hřišť, které jsou uváděny jako budoucí pořadatelé, tj. z Kunětické Hory, Dýšiny, Pyšel, Ypsilonky, Mstětic a Berouna. Ale možná jsou pro ně zveřejněné propozice stejným překvapením jako pro nás ostatní…

.

Počet přečtení: 4 406
Komentáře
 • J.A. Slyšel napsal:

  Bouře ve sklenici vody?

  Teoreticky vzato: Přihlásím se do soutěže o peníze. Přijdu o amatérský statut! Nedovolí mi hrát amatérské turnaje. Nevezmou mě mezi sebe členové PGAC. Půjdu se utopit? Ne, budu hrát soutěže o peníze s dalšími nezávislými hráči. Pravidla golfu jsou jedna. ČGF nepřijde o členy (pokud v rámci odvety nezačne za trest vylučovat). Pouze se od celkové členské základny oddělí určitá samostatne řízená skupina. Pokud si zajistí svoje řídící orgány, tak se nic tak hrozného neděje. ČGF by (pokud najde odvahu) byla průkopnickou organizací.

  Podle mého je dělení na amatéry a profíky z důvodu přijímání odměn v dnešní době pokrytecký nesmysl. Kdyby se poctivě finančně ohodnotily podmínky špičkových amatérů, malokterý by “prošel amatérským sítem”. Smysl má pouze dělení dle výkonnosti. Aby v jednom flightu spolu nehrály jednociferné handicapy a hráči s klubovým hcp. To mají zkaženou hru opravdu všichni. Co se týká pořadí v turnajích, tady snad není problém, záleží jakou soutěž pořadatel vypíše, kdo může startovat a jest-li se hraje na bruto, netto, či jinak.
  A k těm problematickým komerčním či manažerským turnajům…. Jedná se o uzavřené soutěže “pro pozvané”; a když si někdo našvindluje s pomocí spoluhráčů skóre (či hcp) tak aby něco vyhrál, tak tento přístup mu vydrží jen do té doby, než se přihlásí do turnaje organizovaného třeba ČGF. Tam dostane řádně “za uši”, jak od hřiště, tak i od spoluhráčů, pokud znají a dodržují pravidla! Takže amatérský statut zrušit, ale usilovně pěstovat “kategorii poctivý golfista”!
  Ovšem ten, kdo má vyšší ambice a je to třeba scratch hráč, nebo lepší (ne jako R.Š.) a chce se propracovat na některou vrcholovou tour, tak ať se tam kvalifikuje. Má to svoje pravidla i náklady. Jak si to zafinancuje a jest-li navíc ještě něco vydělá, je jeho věc. Když si golfem někdo dokáže něco “přivydělat”, přejme mu to!
  J.A. Slyšel

 • Daniel napsal:

  Jelikož je to diskuse, tak reaguji:
  To Jiří: To, že o amatérském statusu je přesvědčeno jen pár dinosaurů a drtivé většině je to jedno, je můj názor :-) Vy samozřejmě můžete mít jiný a uveřejnit ho v této diskusi. Od toho toto diskusní fórum je. Na rozdíl od amatérského statusu mi omezení rychlosti na dálnici připadá i dnes velice smysluplné. Na druhé straně jsem jasně napsal, že i sebehloupější pravidla se musí respektovat (jinak bude v jakékoli komunitě chaos, což platí i o golfu).
  To Petr M.: Pokud se Vám moje názory v diskusích nelíbí, tak je nečtěte :-) To je Vaše plné právo. Moje právo je zase napsat si v diskusním fóru, co uznám za vhodné. Od toho je demokratická diskuse. Alespoň doufám, že rozlišování názorů na „správné“ a „nesprávné“ (mimochodem podle koho?) z dob komunismu už tady není a že se názory dnes rozlišují na „souhlasné“ a „nesouhlasné“. Já se alespoň snažím na rozdíl od jiných diskutujících věcně argumentovat svoje názory a nejenom osobně napadat a urážet jiné, jací jsou z mého pohledu blbci, protože si nemyslí to samé, co já.

 • Peto napsal:

  Re Petr
  Je velky rozdiel, ci hrate s kamaratmi o peniaze formou stavky medzi vami a ci hrate turnaj, kde su nejake financne vyhry, respektive prilis hodnotne vecne ceny.
  Takze ked hrate o 50CZK s kamaratmi za kazdy bod, to je OK. Nic ste neporusili.
  A reakcii CGF sa niet co divit. Dokonca je ich povinnostou takto reagovat. Oni su ti, ktori maju dohliadat na dodrziavanie pravidiel golfu, ci uz ide o Sebrleho alebo taketo turnaje. To, ze to neriesi bezny golfista alebo kluby, to je ich vlastna vizitka.

 • Petr M. napsal:

  Danieli, poslední dobou zaplavujete české golfové servery názory, které nejsou vždy správné. Tento je jeden z nich. Raději se věnujte více golfu, ať poznáte realitu.

 • františek napsal:

  Turnaje o peníze jsou velmi nepovedeným nápadem.Všichni víme,čeho jsou někteří hráči schopni pro zlepšení handicapu nebo získání zajímavé ceny.Představa,že hraji turnaj,kde se nějaká skupinka hráčů ve flajtu dohodla a vítěze určí ostřejší tužka mě docela děsí.Za dobu co hraji golf jsem viděl hráče,kteří dokážou v jeden den odehrát 2 turnaje na dvou hřištích vzdálených od sebe více jak 100km,nebo dokážou zvítězit v turnaji o hodnotné ceny přepsáním score karty po 18 jamce během cesty na klubovnu.Nedělejme si iluze,někteří hráči na to nemají koule.Na tůrách pro dospělé mezi sebou hráči hrají o peníze,je to běžné a je to pro ně motivující.Hráči se mezi sebou znají a sázky berou čestně.Závěrem,po delší době strávené na golfu pro vás handicap nebo pohár ztratí jakýkoliv význam.Důležitější je hrát se správnými lidmi a vítězná káva,večeře nebo peníze jsou jen třešničkou na dortu.

 • Petr napsal:

  škoda, že jsem nebyl zaplaven touto zprávou, neměl bych žádný problém se přihlásit, pokud bych překonal nechuť k turnajům, 99% her se spoluhráči (kamarády) hraji o peníze – v řádu 10-50 Kč bod/jamka, takže amatérský statut jsem ztratil již před mnoha lety a jsem notorický recidivista, protože se na hře o peníze dohadujem pokaždé co jdeme hrát; panice cgf moc nerozumim, odhadem si dovolím tvrdit, že k porušování pravidel dochází tak asi na 90% komerčních i běžných hcp tunajů, každý golfista vysype z rukávu X historek o ostrých tužkách, dropch z autu, zlepšení poloh míče, sázkách na turnajích, cen v hodnotě na 500gbp apod. které osobně viděl….; to Jiří: proberte se :-), amatérský statut i 130 limit je nutno respektovat… :-)

 • Jiří napsal:

  To Daniel: Danieli, nevydávejte svůj názor za názor většiny. Nesouhlasím, že o amatérském statusu je přesvědčeno už jenom pár dinosaurů. A už vůbec netvrďte za ostatní, že drtivé většině je to jedno. To od vás není hezké.
  Amatérský statut tu je a je třeba ho respektovat stejně jako rychlost 130 na dálnici, o které taky můžete říci, že je anachronismem, ale pokutu za překročení bez diskuze zaplatíte.

 • Daniel napsal:

  Přestože mi do mailu jako pravděpodobně většině z nás chodí kdejaký nesmysl, tak toto jsem vůbec nezaznamenal. A i kdyby, tak by mě to vůbec nezajímalo.
  V první řadě musím říci, že zastávám názor, že schválená závazná pravidla se musí dodržovat v každé oblasti lidského života, i kdyby byla sebehloupější. Takže v tomto souhlasím s postojem ČGF.
  Na druhé si myslím, že rozlišování golfistů na amatéry a profesionály je neskutečná hloupost a v 21. století nesmyslný anachronismus, o čemž snad již není přesvědčeno pouze pár posledních zatvrzelých golfových dinosaurů. Takže tato kauza je bohužel opět, stejně jako 2 letošní aférky s R.Šebrlem, pouze důsledkem tohoto přežilého systému a dle mého názoru si stejně jako ty 2 předchozí nezasluhuje žádnou mediální pozornost. Naopak to opět může skončit pro prestiž českého golfu kontraproduktivně.
  Na celé věci mě ale zaráží, jakými tématy se vlastně ČGF zabývá a komunikuje je směrem k celé golfové veřejnosti. Klíčové jsou podle mě následující 2 pasáže zprávy ČGF: „Předmětná mailová zpráva a chystaný projekt vzbudily značný rozruch mezi estékáři, rozhodčími, funkcionáři a hlavně členy Komise pro amatérský status ČGF.” a “Zarážející – kromě několika dalších okolností – je, že se s dotazem na možný nesoulad těchto turnajů s Pravidly amatérského statusu na ČGF neobrátil nikdo z klubů či hřišť, které jsou uváděny jako budoucí pořadatelé.” Ukazuje to opět, jak funkcionáři ČGF pravděpodobně žijí uzavřeni do nějaké své umělé reality a řeší si své, dle mého názoru naprosto druhořadé či třetiřadé problémy, které 95% golfové veřejnosti vůbec nezajímají. Ostatně nezájem široké golfové veřejnosti o toto téma ve zprávě CGF dokonce ve 2 výše uvedených výrocích sama přiznává. Je skutečně otázkou, proč si takovouto věc neřeší ČGF jako naprosto rutinní záležitost napřímo s příslušným promotérem či přes svou disciplinární komisi a “obtěžuje” s tím golfovou veřejnost přes její medializaci, když drtivé většině z ní je to úplně jedno.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017