Třicet pozvánek pro Čechy. Ale pro které?

30.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Petr Dědek

Start tří českých profesionálů v turnaji Montecchia Golf Open je nezvyklou situací, umocněnou tím, že každý se do startovního pole dostal jinou cestou. V této sezoně by vícenásobné zastoupení na dalších akcích Challenge Tour nemělo být výjimkou, protože ve hře jsou další sponzorské pozvánky. Ani promotér turnaje D+D Real Czech Challenge Petr Dědek ale neví, komu je udělí.

„Nekupujeme zajíce v pytli. Je to věcí zkoušky. Chceme, aby to mělo sportovní i společenské parametry,“ odpověděl Dědek na dotaz serveru golf.cz po strategii při výběru hráčů, které na evropskou scénu vysílá.

První zkušenost nebyla povzbudivá. Dvacetiletý Jakub Svoboda, jenž získal přes Dědka kartu na turnaj Trophée Hassan II, patřící do samotné European Tour, dokonale vyhořel. Po šesti jamkách se dostal na +21 ran (7-7-9-7-7-9) a oficiálně pro zraněné zápěstí odstoupil.

To bylo na konci března a zhruba v té době prozradil nejlepší český profesionál Marek Nový užší spolupráci s Golf Resortem Beroun. Potvrdil, že měl nabídku o zastupování od Dědka. „Nedokázali jsme se domluvit. Nechci to rozvádět, ale podmínky nebyly dost dobré,“ řekl na tiskové konferenci.

Podobně hovořil další z předních českých hráčů Stanislav Matuš na prezentaci fittingu svého sponzora Titleist v Mladé Boleslavi: „Karta byla udělena mně, strhli mi i startovné, ale spolupráci jsem nepodepsal a nakonec tam poslali někoho jiného.“

Žádnému z hráčů se do hovoru o nastalé situaci nechtělo, Dědkovi do podrobností také ne, ale potvrdil, že jeho sportovní agentura má dál zájem české hráče zastupovat. „Je věcí promotéra, komu karty přidělí. Je hromada těch, kteří by je chtěli, ale na každého se nedostane,“ doplnil. Podle jeho odhadů jich v této sezoně může zprostředkovat zhruba třicet.

Možnost vyjednávat o nich má právě z pozice promotéra jmenovaného turnaje Challenge Tour, který se na Kunětické hoře uskuteční od 6. do 9. června. Může recipročně nabízet místa ve startovním poli promotérům ostatních akcí Challenge Tour, případně i European PGA Tour. Zároveň potvrdil, že nedohoda s českými hráči pro ně neznamená zavřené dveře na jím pořádaný turnaj.

A tak zatím s Dědkovým přispěním pokouší štěstí na mezinárodní scéně Martin Příhoda. Na úvod nebyl úspěšný, před týdnem na Challenge de Madrid skončil s třetím nejhorším výsledkem po dvou kolech.

Od středy bude Příhoda na startu v italské Padově a spolu s ním i Nový, jenž se na rozdíl od Madridu dostal do hry přes čekací listinu. Jeho status hráče, který má limitované právo účasti po loňském úspěchu v EPD Tour, mu tuto rolí přisoudí zřejmě víckrát. „Divoká karta by mi pomohla, doplnil bych počet startů až na dvacet,“ řekl.

Dědek opáčil: „Vzal si jinou agenturu. Každý chce maximum, on šel jinam.“ A potvrdil, že třetí účastník Montecchia Golf Open z České republiky Petr Gál získal takzvanou divokou kartu jinak než přes něj.

.