Tři kandidáti na světovou 1

09.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Scott Stenson Day

Pozice Tigera Woodse jako světové jedničky je již od turnaje Arnolda Palmera v ohrožení. Ačkoli ale Američan nehrál, nebo herně strádal, v čele rankingu zůstal. Na Masters to při jeho absenci mohou změnit tři hráči: obhájce titulu Adam Scott, král loňské sezony na obou stranách Atlantiku Henrik Stenson a černý kůň Jason Day.

Scott už poznal, že to v roli vítěze z minulého roku není jednoduché, i když z ní vyplývají jistá privilegia. Jednoho z nich využil, když přizval k tréninku svého otce. Phil Scott obešel se synem celou osmnáctku v Augustě hned dvakrát – v pátek a v neděli. „Byl to nezapomenutelný zážitek. Velmi sentimentální,“ komentoval třiatřicetiletý Australan na úvodní tiskové konferenci víkendový pobyt na slavném hřišti.

Kdyby se mu povedlo zopakovat loňský triumf, byl by teprve čtvrtým mužem historie po Jacku Nicklausovi, Nicku Faldovi a Tigeru Woodsovi s takovou bilancí. Na světovou jedničku ale další major titul nepotřebuje. Bude mu stačit, když se umístí na třetí pozici a bude ji dělit maximálně s jedním dalším golfistou.

Zatímco média si všímají Scotta, Roryho McIlroye, Phila Mickelsona a některých Američanů (například vedoucí muž FedEx Cupu Jimmy Walker na Masters v pětatřiceti debutuje), Stenson zůstává trochu stranou zájmu. Nemá za sebou zrovna dobré období, po novém roce nejprve absolvoval tři „evropské“ starty v Arábii se dvěma průměrnými výsledky a jedním neúspěšným cutem. Po přesídlení na americký kontinent se o něco zlepšil a naději může hledat v pátém místě na Arnold Palmer Invitational, ale také už jednou skončil v cutu a před týdnem na Shell Houston Open skončil čtyřiapadesátý bez jediného kola pod 70 ran.

Jenže britské sázkové kanceláře, dobře vážící své kurzy, vypsaly na Švéda poměr 25:1 a pohled na nabídku uznávaných Ladbrokes říká, že jen čtyři hráči ho mají nižší – McIlroy (10:1), Scott (12:1), Mickelson (14:1), Day (16:1) a Sergio García (20:1). „Sázku all in ale nedoporučuju,“ zasmál se Stenson v rozhovoru pro The Guardian. „Nejsem se svou hrou psychicky ani fyzicky tam, kde bych chtěl,“ připustil, ale upozornil na to, že právě Augusta mu může podat pomocnou ruku. „Hřiště je těžké, ale sedí mi. Neřadil bych se mezi favority, ale je to hřiště, kde se mi může podařit dobrý výsledek, když bude v pořádku moje hra i moje hlava.“

Ve svých minulých sedmi startech v Georgii to Stenson nepotvrdil. Dvakrát neprošel cutem, zbylé výsledky vykazují zvláštní číselnou shodu: 40. a 38., ale i dvakrát 17. a jednou 18. Aby se stal první světovou jedničkou své země, musí letos skončit nejhůře druhý, děleno maximálně s jedním dalším mužem. A pochopitelně Scott musí skončit za ním.

S Dayem je to jednodušší, ten půjde do čela světového pořadí, jen když v neděli obleče zelené sako. O moc snazší než oba předchozí aspiranti to ale nemá, i když z jiného důvodu: v uplynulých týdnech ho trápil bolavý palec na levé ruce. „Cítím velký pokrok,“ prohlásil po příjezdu do dějiště nadcházejícího velkého klání k léčbě. Nicméně se ještě i v prvním kole hodlá chránit bandáží.
S hřištěm to má úplně jinak než Stenson. Masters hrál sice jen třikrát, ale hned při debutu se dělil o konečné druhé místo a loni byl samostatně třetí. Jen v roce 2012 odstoupil pro zranění kotníku už ve druhém kole. Má proto právo dostat hlas k odbornému komentáři. „V tomto týdnu to vyhraje krátká hra. Mám za sebou spoustu chipů a bunker shotů, zvlášť tady to potřebujete,“ zvěstoval Australan přítomným novinářům.

Pátým hráčem světového žebříčku je Mickelson. Výhra by jej za určitých okolností mohla posunout na druhé místo, kde byl již mnohokrát, vždy za Woodsem. Historie by se tedy mohla opakovat a fenomenální lídr by navzdory tomu, že nestartuje, prodloužil nepřetržitý pobyt v čele světového pořadí na 56 týdnů. Už teď je celkový počet 678 týdnů strávených na této pozici nedostižným rekordem.

.

.