Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Trenér Pavel Nič dovedl Kláru Spilkovou na Ladies European Tour

23.12.2010 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

(pga.cz)  Nikdo z českých golfových trenérů zatím nedokázal to, co Pavel Nič senior. Respektovaný profesionál a dlouholetý člen české PGA přeměnil usilovné roky tvrdé práce ve sladké plody úspěchu.
Už v roce 2008 se podařilo pod jeho vedením Zuzaně Mašínové získat vítězstvím na SAS Masters Tour stálou kartu na nejprestižnější ženskou evropskou golfovou sérii pro sezónu 2009. Už v té době rostl Pavlu Ničovi pod rukama další obrovský talent – Klára Spilková. Klára ještě ani neměla občanský průkaz a už ohromila celý golfový svět svým triumfem na European Young Masters 2009 v Paříži a také nominací a výbornými výkony na juniorském Solheim Cupu. Letos pak dostala důvěru i v evropském týmu pro juniorský Ryder Cup. I v Gleneagles byli všichni z jejích výsledků a vystupování nadšeni.
Dosavadním vrcholem teprve šestnáctileté golfistky je postup na Ladies European Tour 2011. Účast si zajistila skvěle zvládnutou kvalifikací ve španělském resortu La Manga. K zisku plné karty bylo potřeba skončit do třicátého místa. Konečné deváté místo překonalo všechna očekávání.
Obrovskou zásluhu na Klářiných golfových úspěších má profesionální trenér Pavel Nič senior, který tak přivedl na LET už svou druhou hráčku.

Klára dosáhla zcela mimořádného výsledku. V našich podmínkách se už několik týdnů nedá chodit na golf na hřiště. Jak se Klára na kvalifikace o LET připravovala?
Zhruba v polovině listopadu se podařilo pro Kláru zajistit dvoutýdenní přípravný kemp na Floridě. Díky tomu mohla trénovat ve výborných podmínkách a hlavně chodit na hřiště. Bylo důležité, aby se opět dokázala dostat do herního rytmu. O techniku švihu ani psychickou přípravu jsem neměl obavy, v tom je Klára dlouhodobě na vynikající úrovni. Po návratu z USA pak jela na první část kvalifikace do Španělska , kde postoupila do její finálové fáze. Pak se mnou trénovala v domácích podmínkách v indooru na Čechii a odjela znovu do La Mangy na závěrečnou část kvalifikace.

Neměl jste obavy, že by se na Kláře mohl nějak projevit ten čas, kdy nebyla na hřišti a trénovala „jen“ v indooru?
Klára je i přes svůj věk mimořádná golfistka s naprosto neuvěřitelnou hlavou. Z hlediska psychiky a mentální připravenosti je úžasná. Hodně jsem vsázel taky na Klářino obrovské golfové srdíčko. Jakmile vstoupí na hřiště, tak zmobilizuje všechny síly a dá je ve prospěch své hry. Ona je neskutečná bojovnice a dokáže se nevídaným způsobem „kousnout“. A i když se jí třeba úplně ideálně nedaří, dokáže ještě víc zabrat a zlomit to. Věděl jsem, že bude jen potřeba, aby se dostala do správného herního rytmu, což se od třetího kola dokonale povedlo.

V La Manze jste s Klárou nebyl, ale všechno jste bedlivě sledoval přes internet z Prahy. V kontaktu jste byli po telefonu. Jak často jste si volali a co jste řešili?
Byli jsme ve spojení dvakrát denně. Řešili jsme spíš herní záležitosti a snažil jsem se Kláru hlavně udržovat v dobré pohodě, aby si i nadále věřila. Když si Klára věří, což je na hřišti téměř neustále, tak dokáže velké věci. Jako třeba teď ve Španělsku, kde to bylo hrozně těžké. I proto, že ve startovním poli byla spousta hráček, které pravidelně hrají Ladies European Tour.

Klára se nakonec rozhodla, že si nevezme místního caddyho a bag si až na poslední den táhla sama. I tak ale předvedla vynikající výkon v závěrech jednotlivých kol, kdy mnoha golfistkám už docházejí síly.
To je pravda. V závěru častokrát dokázala zahrát birdie. Ona je od přírody fyzicky zdatná a navíc chodí cvičit. Takže na fyzičce stále pracujeme. Caddyho s i nakonec nevzala, protože se chtěla maximálně soustředit jen na sebe. Až v posledním kole Kláře pomohla Slovenka Zuzana Kamasová, která bohužel do závěrečného kola nepostoupila.

Plná karta dává Kláře právo startovat v příštím roce na všech turnajích Ladies European Tour. Klára zatím není rozhodnuta, jestli kartu využije a stane se profesionálkou. Jaké je vaše doporučení?
Já mám v této věci jasno. Vrcholem v našem sportu je profesionální golf. Amatérský golf je úplně na druhé koleji. Proto je třeba takovou příležitost brát jako výzvu a možnost golfově se posunout zase o kus dál. Vždyť i na olympiádě v roce 2016 v Riu budou hrát jen profesionálové. Doporučím Kláře, aby určitě na Ladies European Tour vstoupila. Je to obrovská šance, na kterou některé hráčky čekají dlouhé roky. Kláře se daří, je psychicky odolná, takže by se na túru měla vydat. Začátek sezóny je v únoru v Austrálii a na Novém Zélandu, kam by Klára nemusela. Ale pak se všechno přesune nejprve do Maroka a pak kompletně do Evropy, kde by Klára už neměla chybět. Určitě má na to, aby na Ladies European Tour nejen získávala zkušenosti, ale i sbírala dobré výsledky. Teď sama sobě dokázala, že na to má.

převzato z www.pga.cz

foto © Antonín Krčmář