Tradice The Open porušena: líbí, či ne?

20.07.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Hraje se stotřiačtyřicátý ročník a poprvé se stalo, že se na The Open Championship nestartovalo klasicky od první jamky. Pořadatelé rozhodli, že třetí kolo letošního ročníku třetího majoru bude jiné. Jak je na jiných turnajích zcela obvyklé, rozdělili startovní pole na dvě části a tu slabší poslali do akce z desátého odpaliště. Prolomit zvyklosti? Nevídáno, říkají někteří. Skvělá věc, reagují jiní.

Mezi kritiky se zařadil Severoir Graeme McDowell, přestože mu herní řád nijak neublížil, zahrál nejlepší výsledek ze všech tří kol a posunul se na dělené dvanácté místo průběžného pořadí. „Byl jsem zklamán. Když se jde před vedoucími hráči, může být často výhoda,“ vysvětlil svůj postoj.

Lidé z R&A se obávali odpolední a večerní bouřky, proto nechali sobotu naplánovat tak, aby se končilo kolem čtvrté hodiny odpolední místního času. Švéd Henrik Stenson a Angličan Justin Rose poznamenali, že to narušilo jejich přípravu, McDowell ve své rezervovanosti podotkl, že byly dobré podmínky pro skórování.

Ukázalo se, že obavy byly přehnané. Chvílemi sice pršelo, ale žádná bouřka se do dějiště nepřihnala ani dlouho poté, co už se aktéři tetelili v hotelích a diváci měli všechno důležité prodiskutováno po hospodách a barech.

Bylo to tedy rozhodnutí pod tlakem počasí, nebo bylo motivováno „politicky“, tedy snahou prezentovat golf? Na takové otázky není řídicí orgán zvyklý odpovídat, zavdává však tím spíš důvod ke spekulacím, že si hledí víc komerčních zájmů než tradice. Na Royal Liverpool se vlivem počasí ve třetím kole nehrál klasický linksový golf a jestli je to pro třetí major sezony dobré, o tom nepanuje jednotný názor.

Jasno však mají někteří golfisté. „Je snadné říct, že to bylo špatné rozhodnutí,“ začal opatrně jeden z vítězů minulých ročníků Darren Clarke. „Ale kdyby se párkrát zablýsklo, každému by to zkazilo den,“ dodal.

Severoirský krajan McDowella i Clarkea je v čele turnaje a Rory McIlroy byl spokojen, jak se věci vyvinuly. Pro něj se toho ale moc nezměnilo, jen se dostal do hry místo odpoledne už krátce po poledni. Udržel si první pozici a neměl důvod ke stížnostem. Ve finálovém flightu se udržel i pro neděli, kdy už se půjde dle tradice ve dvojicích jen z jedničky.

Počasí nedává naději těm, kdo by chtěli vidět drsný boj hráčů se silným větrem a nepřízní počasí. Pořáteční oblačnost se rozptýlí a teploty by měly být od rána mezi šestnácti a osmnácti stupni Celsia.

.