ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Tlouštíci mají pořád šanci

04.02.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Kevin Stadler vyhrál o víkendu svůj první turnaj na PGA Tour a je v jedné věci netypickým vítězem: je totiž oproti svým spoluhráčům dost tělnatý, až tlustý. Popírá tím dnešní trend směřující k čím dál větší atletičnosti golfistů?

Stadlerova nadváha je viditelná na první pohled a biografická kolonka webu PGA Tour to říká přesně: při velikosti 5 stop a 10 palců má váhu 250 liber, což je v přepočtu na evropské jednotky zhruba 175 centimetrů výšky a 113 kilogramů. Podle body mass indexu má tedy minimálně třicet kilogramů navíc.

Třiatřicetiletý Kevin Stadler je nicméně docela sympaťák. Nepůsobí arogantně, naopak vcelku zdrženlivě, otevřeně. O tlustých lidech se říká, že takoví bývají – jsou pomalejší a tím pádem si žijí vlastním tempem, jejich váha jim brání v dynamické agresivitě. Množství tuku jim – obrazně a snad i fakticky – vytváří dobré polštáře před nebezpečími neurotického světa.

Při pohledu na Stadlera pohybujícího se valivým krokem po fairwajích by laik mohl podlehnout dojmu, že když tento sport mohou hrát takoví těžkotonážníci, pak vlastně vůbec o žádný sport nejde. (Kamera často zabírala i jeho ještě tlustšího kedíka.) A Stadler také skutečně výrazně vybočuje z řady dnešní golfistů-atletů, kterým vévodí samozřejmě Tiger Woods.

Kevin Stadler je v tom nicméně trochu nevinně, za svoji fyziognomii vděčí asi hlavně genům. Je totiž do značné míry kopií svého otce, populárního Craiga Stadlera (nar. 1953). Craig Stadler měří zrovna tak 175 centimetrů a má zrovna tak přes 110 kilogramů. Craigovi se mimochodem přezdívá Mrož, byl a stále je miláčkem davů. Má na svém kontě celkem třináct výher na PGA Tour včetně titulu z Masters (1982), dalších devět titulů má z Champions Tour.

Otec Craig hrál ještě v éře, kdy fyzická příprava golfisty nebyla tak zásadní jako dnes. Snad i proto ho nadbytek tuku nikdy moc neomezoval. Dnes to má jeho syn těžší, podobných typů s desítkami kil nadváhy je mezi špičkovými hráči výrazně méně. Ovšem pár kilogramů navíc má ve startovním poli už hodně hráčů: kupříkladu i takový Phil Mickelson, jehož „pneumatika“ okolo břicha jistě neušla pozornosti golfového diváka. Také někdejší světová jednička Lee Westwood nikdy nevypadal jako hubeňour, stejně tak Ángel Cabrera a hodně dalších.

Kila navíc míval kupříkladu i Bubba Watson, když se dostal v roce 2006 na PGA Tour. Tehdy patřil k nastupující generaci hráčů, která udivovala dalekonosnými drivy přes 300 metrů. Tak daleko hrával kdysi i John Daly, který rozhodně měl dost kil navíc. Watson ovšem v průběhu let výrazně zhubl, aniž by přitom ztratil délku – dnes hraje v průměru přes 290 metrů a je v pořadí na prvním místě. Navíc se mu podařilo v roce 2012 vyhrát i Masters. Zhubnutí tedy jeho kariéru nijak nepoškodilo, spíš naopak.

Na druhou stranu právě Watson byl ten, který na víkendovém turnaji v Phoenixu bojoval o titul a s podstatně tlustším soupeřem nakonec prohrál. Udělal na posledních jamkách množství chyb a zároveň nevyužil šance ke skórování. Můžeme jen spekulovat – že by v souboji nervů měl tukem obložený, tedy „klidnější“ Stadler naopak výhodu?

Stadlerova výhra může jistě znovu oživit debatu nad tím, zda je skutečně pro špičkový golf nutné, aby měl hráč postavu jako atletický desetibojař, aby jako tělo dokládalo pravidelný trénink ve fitku. Stadler dokazuje, že mohutné tělo poskytuje celkovou sílu, dobrou stabilitu, není ani překážkou pro ohebnost a pružnost. To ostatně dokazoval svého času už Jan Werich, který i přes notná kila navíc vždy všechny udivoval svoji taneční elegancí a lehkostí.

I z hlediska dlouhodobého vývoje je možné, že v golfu se stále budou objevovat hráči popírající trend fyzicky perfektně připravených hráčů. Golf je sportem komplexním, vyžadujícím nejen fyzičku, ale především dokonale zvládnutou techniku, podpořenou obrovským psychickým potenciálem. A psychická síla je na fyzických předpokladech dost nezávislá.

Na straně druhé je potřeba říct, že hráči jako Kevin Stadler budou v poli závodníků vždy spíše výjimkou. I když se totiž podíváme do historie golfu, ani tam nenajdeme žádné velké zástupy hráčů s nadváhou. Převažují naopak typy standardní, tedy spíše hubenější. Že by se tedy golf někdy změnil v přehlídku zápasníků sumo, a tím asi i odradil spoustu diváků, to opravdu nehrozí.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

Počet přečtení: 1 904
Komentáře
 • Lenka napsal:

  Já si myslím,že by stačilo, kdyby pan Halada použil trošku korektnější výrazy a ne takové pohrdavé, výsměšné “tlouštíci, těžkotonážníci a zápasníci sumo” A i kdyby takových lidí bylo v golfu víc, tak.by určitě diváky neodpudili, jak se pan Halada moudře vyjádřil, ale třeba, jak píše Honza, by diváky bavili a tím taky možná přivedli ke golfu další, kteří nemají postavu podle dnešních přísných módních kritérií.

 • Honza napsal:

  Pojdme s obezitou na golfu zajit jeste dal. Tloustici a vubec ruznorode figury jsou korenim golfu. Daly, Stadler, Cabreras, Monty, co me namatkou napadaji, vsichni meli pekne brisko (aspon nekdy) a vsichni do jednoho jsou divaky milovani.
  Mezi tolika dokonalymi ‘modely’ a lamaci srdci nactiletych prekvapive boduji neortodoxni golfiste, at uz vzhledem nebo stylem.

 • Eva napsal:

  Milá Jitko, také si dovolím, zastat se Andreje. Při sledování turnaje, kde Kevin Stadler vyhrál,mě v podstatě témeř neustále napadalo, že je dobře, že právě “ne-atlet” (nechci použít tlouštík) si v turnaji vede tak dobře (a že nakonec vyhrál), protože svým vítězstvím může přivést a povzbudit ke golfu hodně “normálních” lidí – totiž, že ukáže, že i lidé, kteří nejsou zrovna ideálem “krásy” (a co je vlastně definice krásy?) mohou hrát špičkově, mohou díky svému úsilí a píli stát na stejných stupních jako ti, kteří jsou i díky medializaci a určitě fyzické “dispozici” vidět více. Myslím, že Andrej to také myslel v tomto duchu. Přeji hezký den.

 • Peter napsal:

  Milá pani Jitka,
  škoda že ste správne nepochopili postoj p. Haladu – podsúvate mu niečo, čo netvrdí. Článok vôbec nie je “hnusnou diskrimináciou” tzv. tlouštíků, len poukazuje na to, že medzi špičkovými golfistami boli, sú a asi aj budú vo veľkej menšine. Ako vo väčšine športov – to je celé. Ja som naopak jeho postoj pochopil ako “mierne láskavý” a myslím si, že správne. Napokon – dívať sa len na samých svalovcov by hádam nebavilo už ani mladé devy…

 • Jitka napsal:

  Dobrý den,

  musím říci, že Vaše články vždy byly hezké, zajímavě napsané a líbily se mi, ale to co jste napsal teď, to je tak hnusná diskriminace. Podle Vás musí být každý golfista atlet. To snad ani nemůžete myslet vážně. Hubení sportovat můžou a silnější ne. I silnější člověk může být fyzicky velmi dobře připravený ať na to nemusí vypadat, na to trochu zapomínáte ne… A mnozí třeba ani za svoji váhu nemohou, prostě to mají geneticky dané a jen proto by měli sedět doma na zadku a nic nedělat. Myslím, že tento článek se Vám ale opravdu nepovedl. To že Vy máte skoro dokonalou postavu Vám upřímně nedává právo toto říkat o druhých…… Jen pro zajímavost, aby nedošlo k nedorozumění, moje váha je 52kg…..

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017