ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Tisková zpráva ČGF k případu Šebrle

18.08.2014 | ČGF - Luboš Klikar | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Roman Šebrle

ČGF  – Tisková zpráva ČGF k odstoupení Romana Šebrleho z MM ČR na rány v Mladé Boleslavi

Jen tři měsíce poté, co komise pro amatérský status ČGF řešila porušení pravidel Romanem Šebrlem, přišla další kauza spojená s jeho jménem, která hýbe veřejností. Oč jde? Roman Šebrle poté, co na vrcholné akci ČGF, tj. na mezinárodním mistrovství ČR ve hře na rány od 13. do 16. srpna v Mladé Boleslavi, odehrál první dvě kola, oznámil řediteli šampionátu Aleši Libecajtovi, že dostal pozvánku od promotéra na turnaj Czech PGA Tour ve Mstěticích a že se ho zúčastní, neboť v šampionátu amatérů už nemůže bojovat o vítězství.

V jarním případu porušení Pravidel amatérského statusu (reklama Golfresortu Albatross a Golfové akademie Davida Cartera na hráčově oblečení při tiskové konferenci v Praze či na prvním turnaji Czech PGA Tour na Kaskádě  – obr. vlevo) příslušná komise ČGF se vší vážností a důrazem podle pravidla 8-2 vyzvala Romana Šebrleho, aby se s okamžitou účinností zdržel takovéhoto jednání a aby ji informoval o svých plánech týkajících se případné profesionalizace. Na začátku června se Roman Šebrle sešel se členy výboru ČGF, uvedl, že kauza vznikla z jeho neznalosti Pravidel amatérského statusu, a zavázal se do doby svého vstupu do české PGA tato pravidla dodržovat. Komise pro amatérský status ČGF si ověřila, že Roman Šebrle jednal s vedením české PGA o svém vstupu jako tour professional a že byl informován, že jedinou podmínkou pro přijetí je mít hendikep +0,6.

V čerstvém letním případu skreče po dvou odehraných kolech v Mladé Boleslavi a následné hry s profesionály ve Mstěticích Roman Šebrle žádné konkrétní pravidlo golfu neporušil. Co je však horší – porušil základní pravidla slušnosti a úcty k pořadatelům a svým soupeřům, na což je „sport gentlemanů“ právem háklivý. Není divu, že disciplinární komise ČGF jen s jednodenním zpožděním obdržela několik písemných podnětů, aby se chováním Romana Šebrleho zabývala a vyvodila z něj důsledky. Disciplinární komise ČGF se sejde v co nejkratší možné době a bude o svém verdiktu na těchto stránkách informovat.

Tečkou – a možná nejlépe ilustrující, jak Roman Šebrle vnímá golf – je jeho mailová zpráva, kterou ČGF obdržela v neděli 17. srpna tři hodiny po půlnoci: „Dobrý den! Omlouvám se, ale přihlásil jsem se na midy na Zbraslav 19. a 20. srpna a zřejmě špatně. Dnes jsem kontroloval, kdo je přihlášen a nenašel jsem se tam. Dá se ještě dodatečně dopsat na startovku? Moc rád bych si je zahrál.“

.

Počet přečtení: 3 326
Komentáře
 • Karel napsal:

  Cituji pana KLIKARA….”žádné pravidla neporusil,CO JE VSAK HORŠÍ (!!!) porusil pravidla slušnosti a úcty k pořadatelům….. Co nám tim generální sekretář vlastně sděluje? Zlepšujte si polohu míčů, dropujte na tři hole když je tam lepší misto, hrajete 6, hlaste 5, pište 4 apod. Ale hlavně se proboha neodhlašujte z turnaje v jeho průběhu!!!! Podle oficiálního stanoviska cgf (předpokladam ze tiskova zpráva cgf tim je) je to totiž to nejhorší co muže golfista udělat…
  Copak nechápete ze tim co Šebrle udělal sám sebe “odkopal” a golfový lid si o něm udělá obrázek sám? Tečka tim to melo skončit. To ale jak emotivne naplival Klikar na Šebrleho zprávou na tomto serveru ze Šebrle plivl golfistům do tváře, zveřejňováním mailů apod. to je 100x horší poruseni pravidel slušného chování než od p.Šebrleho. CGF tady na strane jedne utrácí miliony za nesmysly jako Golf do skol, což bude stejne neúspěšné jako Golf pro všechny (ale hlavně že dodavatel plastových holi k ničemu….bude mit odběr – to je totiž jediny smysl cele akce) a na straně druhého p.Kodejs v ostře sledovaném rozhovoru pro idnes.cz totálne “zabije” možnost náboru nových hráčů ve sledovaném médiu, tim ze svými odpověďmi všem vzkaze ze fotbalisti jsou dementi zatímco my golfisti jsme nadlidi a kdo se chce k nám přidat musí znát nejen složita pravidla, rozhodnuti a etiketu ale ještě nepsana pravidla o kterých ví však jen golfova vrchnost z Erpetu a pakliže je začnete štvát vytáhnou je na vás… Pánové z cgf možná by jste se měli občas opustit sve kanceláře v Erpetu a vyjít na normální hřiště mezi normální lid, nehrát si pořád jen sve partičky v okruhu svých kamarádů a možná by jste se dozvěděli skutečného názory na vás a na to co děláte. Neměli by jste se v první řadě starat o úspěchy našich nejlepších hráčů na mezinárodní úrovni? Ty ovšem nikdy nepřijdou dokud s týmy bude jezdit jen doprovod v podobě neúspěšného tenisty….Podivejte se na ostatní týmy kde s hráči jezdi trenéři, fyzioterapeut, psycholog. A koho tam pošlete vy? Mladého pana netenistu Šavrdu,který s hráči muže těžko večer udělat poradu o course managementu, poradit na driving range apod. Ale hlavně že díky jeho zprávám víme v kolik vyšlo v Japonsku slunce. Bohužel nevidím šanci na změnu. Dokud neproběhne generační výměna. Tak jak mají nastaveno vnímání fungování svazu tito Pánové kteří se mezi sebou voli na další 4 roky (co si budem povídat konkurence na prezidenta v podobě opet neúspěšného politika Suchánka celou volbu degradovala). Nezbývá nám než trpělive čekat, platit příspěvky tomuto moloch a doufat že jednou přijdou lidé kteří si golf v Čechách “nezprivatizují” (a kteri hned medialne nepoplivou hrace ktery je k zivotu nepotrebuje a ktery se jim na rozdíl od tatínků malých reprezentantů neklaní už ve dveřích . ..)

 • vítek napsal:

  Roman Šebrle asi nepochopil, že v golfu je to jinak než v desetiboji.
  U pana Šebrleho a dalších vojáků z povolání mě spíš vadí to, že jej musím po celou dobu jeho aktivního sportování jako daňový poplatník nuceně sponzorovat. Je to jenom obrázek českého rybníčku, kdy si musejí aktivní vojáci, kteří bojují v Afgánistánu, kupovat za své neprůstřelné vesty a AČR na druhou stranu vyhazuje stát stamiliony za pana Šebrleho, Špotákovou a další. Jsem zvědavý, jak by trefoval islámské bojovníky míčkem. Jako voják z povolání by měl narukovat a nebo by se měl čestně vzdát pupeční šňůry z rozpočtu republiky.
  To by mělo být spíše otázkou diskuse.

 • Vlaďka napsal:

  Nezlobte se, chápu, že to Šebrle podělal a nejsem zrovna jeho fanynkou a ani se ho nehodlám zastávat, ale to jak se do něj bulvárně navážíte je už moc přes čáru! OK, pravidla se dodržovat musí. Nedodržel, potrestat. Ale styl v jakém je článek napsán je vyloženě bulvární.
  A z pána, co poskytl rozhovor do Idnes.cz je mi také nevolno…a to sem píšu jako golfistka!!

 • Marek napsal:

  A’t už je Šebrle jaký je, z reakce ČGF je mi na blití. Stydím se za to, že jsem (musím) být součástí tohoto orgánu

 • Jan napsal:

  A je etické odjíždět z turnaje před vyhlášením výsledků? Dle mého je to to samé jako se z turnaje odhlásit. Bude se tedy ČGF chovat obdobně k ostatním neeticky se chovajícím golfistům?

 • Tomáš napsal:

  Je mi z federace špatně. Ještě bych pochopil, že se snaží být důležití a řeší odjezd z jednoho turnaje na druhý, ano nebylo to úplně v pořádku. Závěr zprávy je však skandální! Ze zkušenosti vím o několika případech, kdy se člověk zapomněl přihlásit a stejně byl do turnaje dodatečně zapsán (ano i akce ČGF)

 • Peto napsal:

  No vida, aj na golf.cz vie byt celkom pekna diskusia… Toto je krasny dokaz, ze amater Sebrle je pre ludi zaujimavejsi ako vsetci ostatni “profesionalni” golfisti z Ciech a Slovenska…
  Sebrleho nepoznam, ale vyzera, ze za svojim cielom si je zvyknuty ist velmi priamociaro a na nejaku slusnost sa moc neohliada.
  Ale suhlasim s nazorom, ze ten pridavok v clanku ako sa Sebrle hlasil na turnaj je minimalne rovnako mimo etiketu…
  Pragmaticky na koniec, Sebrle bude vzdy atrakciou na golfe, ale presne ako Lendl, Tony Romo a ini velikani inych sportov, nikdy to v golfe nedosiahne ani na “druhu svetovu ligu”.

 • Garry napsal:

  Myslím, že mince má klasicky dvě strany. Jedno je chování hráče, které lze skutečně hdonotit jako negentlemenské. Nemohu již uspět, tak jedu pryč z turnaje. To se samozřejmě neslučuje s principy fair play. Druhá strana je pohled čgf a její blokace resp. právo veta ohledně přístupu do profi golfu. Mají být jasně stanovena kriteria a kdo je splní má mít nárok být profesionálem. Ostatně ukázkou skrytého blokování přístupu do profigolfu je pohled čgf viz článek uveřejněný dříve cit. “Spor s národním orgánem řízení golfu se zdá být zažehnán. Šebrle by v případě nerespektování výzvy mohl mít problém s přechodem k profesionálům. K přestupu k profesionálům totiž každý amatér potřebuje podle aktuálně platných předpisů české PGA souhlas České golfové federace. Tedy čgf má hráče v hrsti, nemusí souhlas udělit a důvod byť zástupný, lze vždy najít. Ani toto není fér.

 • Milan napsal:

  Podle mne je rekace ČGF nepřiměřená a tiskové prohlášení mi přijde až hysterické. Vstupu Romana Šebrleho do golfu by se dalo pozitivně využít, ovšem děje se pravý opak, jak již bylo napsáno přede mnou. Podívejte se na idnes na diskusi pod článkem – přes 400 diskusních příspěvků, vesměs vůči golfu negativních. Jako golfistovi mi to vadí. Nevím, jestli si ČGF uvědomuje, jaký obraz golfu tímto vytváří. Kdyby se místo výlevů o plivání do tváře prostě jen napsalo, že RŠ zřejmě nechtěl skončit na 50+ místě mezi -náctiletými amatéry a proto se přeběhl schovat mezi 69 českých “profesionálů”, kde skončil na pěkném 45. místě, udělali by si čtenáři názor sami a nemusel kolem toho být takový povyk. Já RŠ upřímně přeji, ať se mu v golfu daří. On ze začátku popudil spoustu lidí velkými řečmi o olympiádě a podobně, teď se myslím trochu dostává do reality. Nechal bych ho přestoupit k profesionálům co nejdříve a pak může vynikat bez omezení. Až se postaví na samý vrchol české profesionální golfové hory, uvidí vysoko nad sebou se vznášet úplně poslední příčku žebříku, hozeného z vrtulníku European Tour. Třeba na ni díky svým atletickým schopnostem doskočí a na všecny golfové skeptiky udělá dlouhý nos. Kdo ví…

 • Tomas V. napsal:

  Psal jsem to již k článku “Proč”, ale pod tento výlev se to hodí více, tak kopíruji.
  K tomu bývalému atletovi. Nejsem jeho fanoušek a nikdy jsem ani nebyl, můj favorit byl vždy Tomáš Dvořák:-D ale myslím, že právě Roman Šebrle mohl českému golfu hodně pomoc. Je slavný, úspěšný, bez škraloupu a to přitahuje sponzory a z nich mohl těžit nejen Roman. Navíc to mohlo přitáhnout i větší pozornost diváků a potenciál nových golfistů. Místo toho je Roman Šebrle veřejně popotahován za každou chybu, kterou udělá. Vadí snad někomu, že se vcelku rychle dokázal dostat na širší české špičky? Vadí někomu, že díky své mentální vytrvalosti, bez které by nedokončil jediný desetiboj, stále roste? Každý si o něj rád otře boty, pro chvíli slávy. Nejsem pro porušování pravidel, ale nestačilo by, v případě nepovolené reklamy, přijít a v duchu fair play, gentlemansky říct:”hele, takhle to nejde, je to v rozporu s pravidly”, místo bulvárních výplodů? Vypadá to, že golf se již, v bulvární žurnalistice, vyrovnal masovějším sportům v našich zemích. Teď už jen ty výsledky…
  Jak již někteří psali, zvěřejnění komunikace je už dokonání zrodu prvního bulvárního golfového media, gratuluji. Sport “džentlmenů”…?

 • petr napsal:

  Popravdě, pokud někdo chce být profesionálem nechápu jak je možné mu to zakazovat. Celá kauza “Šebrle profesionálem” je umožněna nesmyslnými pravidly.
  PS: Poznámka pana Klikara ukazuje jeho úroveň. Mám pocit, že celá ČGF není moc ráda, že pan Šebrle hraje golf

 • MIchal napsal:

  V ČGF kážou vodu a pak tu zveřejňujou víceméně soukromé maily. A musím se nahlásit v pátek sem na golfu 2x zvola VOLE a 1x PR..L. Pravidlo sem neporušil, ale prevntivně si dám stopku a na golf půjdu až za týden :-)

 • Petr napsal:

  To je další příběh české golfové komedie, nechce se mi hodnotit zda jednání RŠ bylo či nebylo etické (spíše nebylo), z mého pohledu došlo k tomu, že se hráč odhlásil z jednoho legračního turnaje a jel na druhý, ještě více legrační turnaj. Taky by mi asi vadilo, pokud bych organizoval turnaj, že by hráč po půlce odjel s tím, že má něco lepšího…Pokud s tím má ČGF problém, může zamezit RŠ přístup na turnaje pořádané ČGF, je to její svaté právo. Naopak mi přijde velmi podivuhodné (na rozdíl od autora zprávy), že ČGF obdrží několik!!! písemných podnětů k tomu, aby takovou věc řešila (co je proboha tohle za lidi???). Je opravdu potřeba k takovýhle kokoti.ě vydat tiskovou zprávu včetně uveřejnění korespondence, která s věcí nijak nesouvisí, zatímco k činnosti čgf (vyjma dřívější kauzy týkají se opět RŠ) si jakoukoliv zprávu o činnosti a výsledcích nepamatuji?

 • Martin napsal:

  Roman Šebrle hraje dobře golf. výsledky hovoří za vše. nechápu proč ho pravidla pro přestup k profesionálům nutí chovat se takto svinsky. že to ve skutečnosti není žádný amatér je nad slunce jasnější. proč to prostě není tak, že si hráč stanoví jestli chce být amatér nebo profík a hraje “se svými”. přece i profík může hrát amatérsky turnaj(mimo pořadí, a nekazit ostatním náladu) a aamtér může hrát profi turnaj (když ho pozvoou, což by u Šebrleho neměl být problém)….. neb ose pletu?

 • Pet napsal:

  V roku 2002 zrusili slovenski bafunari v spolupraci s predsedom SOV Chmelarom 7 klubov a asi 1200 golfistov, ktori pri aplikacii golfovych pravidiel dodnes nemozu hrat golf na uzemi SK. Vtedy tych 1200 zufalcov hladalo pomoc aj u CGF. Preco ste neboli taki striktni aj vtedy a len ticho ste cusali a pritakavali mafianom. Nicite golf pani a robite mu ovela horsiu reklamu ako to vyzaduje. Svedi dlhe roky tazili z Tumbu Johansona. Vy mate konecne diamant na ktorom mozete stavat a namiesto toho zacinate hon na carodijnice. Utiekla vam Kordova pre bordel v CGF, chcete znechutit golf aj Sebrlemu?

 • Greg napsal:

  Přátelé, zveřejnění soukromé korespondence je klasifikováno jako porušení listovního tajemství. Pan Šebrle nejednal správně, ale činovníci z ČGF se mu tímto gestem minimálně vyrovnali…

 • Gian napsal:

  Pokud se pamatuji, tak když Rory loni odstoupil z turnaje údajně kvůli bolení zubů, tak si něm media pěkně smlsla. Tak proč by nějaký desetibojař měl mít nějaké ohledy, když se navíc místo Mezinárodního mistrovství ČR přihlásil na jiný turnaj!!!

 • richard napsal:

  Situaci chápu tak že pan Šebrle se chce profesionalizovat jako playing pro stůj co stůj a co nejrychleji. Jestliže mu česká PGA určila hranici +0,6, tak se jí snaží co nejrychleji uhrát a zřejmě na to má, když je t.č. na +0,2. Takže proč ho nenechat uhrát co nejrychleji 4 snižovací body a byl by pokoj. Uvažoval zkrátka pragmaticky: ” Na teenqagery nemám, bude pršet takže asi zlepšovat moc nepůjde…” atp. Takže eticky na štíru, ale profesinální přístup, vlastně.
  Když mu federace zakáže turnaje na nějakou dobu, bude se to jen negativně medializovat s tím dopadem, že to od golfu odradí další potencionální zájemce. Řeknou si: “Voni jsou nějak moc vznešení, to není nic pro mě, asi je to opravdu sport pro hodně bohaté…”
  Ale třeba je golfistů dost a pro stávající golfisty je to příjemné, když přijedou do renomovaného resortu v 9:00 hodin ve všední den, a hrajou sami na hřišti bez rezervace….

 • Jazykovědec napsal:

  Taktéž mne tisková zpráva ČGF pohoršuje více, než jednání pana Šebrleho, který doplácí především na to, že je na něj upřena pozornost golfové obce. Druhou stanou mince je, že si o tuto pozornost svými výroky sám řekl.

 • Daniel napsal:

  Na jedné straně chápu ČGF, že ji pan Šebrle svým rozhodnutím nepotěšil. Opravdu se v tomto případě podle mého názoru nerozhodl a nezachoval (eticky) správně a pokud počítal s účastí na profesionálním turnaji, tak na amatérské mistrovství neměl vůbec jezdit …

  Na druhé straně mi reakce ČGF připadá velice přehnaná a vyznívá jako typické závistivé čecháčkovství. Je třeba si uvědomit, že Roman Šebrle není klasická celebrita uměle vytvořená na komerční televizi, ale je to především olympijský vítěz a mistr světa v desetiboji, který ve sportu již něco dokázal, a proto není třeba ho za každou stranu peskovat jako “malého kluka”.

  Na tomto případě se ukazuje, jak nesmyslné a přežité je ještě v dnešní době rozdělování na amatéry a profesionály (kromě golfu to snad již existuje pouze v boxu, kde to má ale alespoň nějaké opodstatnění). Proto se řeší takovéto absurdní situace jako je tato kauza Romana Šebrleho … Za socialismu jsme se tomuto umělému rozdělení smáli (protože už tehdy byli všichni vrcholoví sportovci v Československu profesionály, přestože formálně byli amatéři) a funkcionáři ČGF si dnes asi neuvědomují, že pokud budou kolem této situace dělat takový humbuk, bude na ně normální golfová veřejnost pohlížet jako na směšné bafuňáře … Kdyby funkcionáři ČGF měli nějaký nadhled, tak se touto pseudokauzou vůbec nezabývají. Jestliže činnost ČGF je mj. placena z členských příspěvků členů (přes kluby), tak právě řešení takovýchto pseudokauz považují za mrhání penězi bez jakékoli přidané hodnoty.

  A na závěr poznámku – omlouvám se, ale tiskové prohlášení pana Klikara je skutečně amatérské, na úrovni klepů domovnice “jedna paní povídala a ještě řekla toto …”. Alespoň v této věci by ČGF mohla ukázat trochu profesionalismu.

 • MIchal napsal:

  Jenze on si pan Seberle strasne nabiha na vsechny tyhle problemy. A jestli to nezna on, jak to v golfu chodi, ma kolem sebe cely team, co mu to ma rici..

 • boban napsal:

  No pokud by měl golf “zlidovět” způsobem jaký předvádí Šebrle, bude lepší jej ponechat ve stavu uzavřenosti lidovým masám… Šebrle se zatím projevuje jako vyčůraný Čech. Docela chápu, proč ho jiný olympijský vítěz v desetiboji, Tomáš Dvořák, nesnáší.

 • V. Doležal napsal:

  Ať už R. Šebrle udělal, co udělal, pak při vší úctě je zveřejnění mailu z konce článku + komentář k němu někde zhruba na úrovni Blesku. Spíše ještě někde hlouběji. Pokud tedy někdo chtěl kritizovat chování v článku uvedené, pak se tímto v mých očích dost zásadně pro tuto činnosti diskvalifikoval. Asi jsem měl o ČGF poněkud vyšší mínění. Škoda.

 • Tomáš napsal:

  Na jednu stranu by jsme chtěli přiblížit golf co nejvíce lidem, ale když se stane něco co udělal pan Šebrle, tak se všichni opupinkují a hlásají, že to se ve sportu gentlemanů nedělá… Kdyby tohle udělal například plavec, tak se nad tím nikdo nepozastaví.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017