Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

The Barclays – rozhodla zázračná rána Matta Kuchara

30.08.2010 | Petr Janouch | publikováno v rubrice Novinky
A A A

První turnaj play-off FedEx Cupu rozhodla zázračná rána Matta Kuchara

Vítězem prvního turnaje play-off letošního FedEx Cupu americké PGA Tour – The Barclays – se stal dvaatřicetiletý americký golfista Matt Kuchar, který na první jamce rozehrávky porazil Martina Lairda. Sedmadvacetiletý skotský mladík, který po třech kolech vedl o 3 rány, měl senzační vítězství téměř v kapse, ale zahrál trojpat na poslední jamce a v rozstřelu už na zázračnou ránu Matta Kuchara na 18.green nestačil.

Kuchar zatáhl drive do hustého roughu, ale pak sedmičkou železem předvedl nevídaný úder. Míček dopadl před green, doskákal a dokutálel se až na jeho pravou zadní stranu, načež po terénní vlně sjel doleva a začal se vracet k jamce – a zastavil od ní pouhých 50 centimetrů! Laird zahrál par a Kuchar bez problémů doklepl na vítězné birdie.

Kuchar dokázal v závěrečném kole turnaje The Barclays zahrát 66 ran (-5) a získal své první vítězství v sezóně, která je pro něj zatím životní – získal v ní už 11 umístění v Top 10 a poprvé v kariéře si zahraje i Ryder Cup. Vítězství mu přineslo 1 milion a 350 tisíc dolarů a také postup na 1.místo pořadí FedEx Cupu.

Velkou pozornost na sebe během turnaje poutala pochopitelně světová jednička Tiger Woods, kterému hrozilo, že nebude mezi první stovkou pořadí FedEx Cupu a nepostoupí tak do druhého turnaje play-off Deutsche Bank Championship. Woods ale ve čtvrtek pouhé tři dny po rozvodu zahrál 65 ran a dokonce se ujal vedení. Další dvě kola se mu nevydařila, ale v neděli zahrál 67 ran a vyšplhal se tak na dělené 12.místo.

Bez problémů tak postoupil do druhého kola, navíc uhájil první místo oficiálního světového žebříčku, protože jeho největší rival Phil Mickelson překvapivě neprošel cutem. „Sice jsem za celý rok nevyhrál, ale tady jsem cítil, že jsem velmi blízko,“ prohlásil Woods, který prý stále nemá žádné pochybnosti, že v budoucnu překoná rekord Jacka Nicklause v počtu výher na majorech. „Kdybych trochu lépe patoval, mohl bych hrát o titul. Už se těším na příští týden.“

Německý golfista českého původu Alex Čejka potřeboval stejně jako Woods dobrý výsledek, aby postoupil do druhého kola, ale protože neprošel cutem, letošní play-off pro něj končí. Jedním z velkých nedělních vítězů je ale naopak mladý Argentinec Andres Romero, který byl po dvou double-bogey za sebou daleko mimo první stovku postupujících, ale předvedl drtivý závěr – zahrál 4 birdie na posledních pěti jamkách a nakonec se posunul přesně na 100.místo pořadí FedEx Cupu.

Průběh finálového kola The Barclays ovlivnilo i dění o mnoho tisíc kilometrů dále na východ ve Skotsku, kde své divoké karty pro rydercupový tým Evropy vybíral kapitán Colin Montgomerie. Kromě Edoarda Molinariho, který famózním způsobem vyhrál Johnnie Walker Championship, totiž zvolil také dva hráče hrající The Barclays – Padraiga Harringtona a Luka Donalda.

Donald zahájil finálové kolo skvěle a z první devítky přinesl úžasných 28 ran. Jenže na 10.jamce se dozvěděl, že je vybrán a na zbytek kola se nedokázal soustředit. Okamžitě zahrál dvě bogey za sebou a nakonec z druhé devítky přinesl 40 ran.

„Docela mě to rozhodilo,“ prohlásil Donald. „A také jsem nedokázal přestat myslet na hráče, na které se divoká karta nedostala – na Justina Rose a hlavně na Paula Caseyho, kterému nosí bag můj bratr. Bylo jedno z nejšílenějších vybírání divokých karet v historii. Vždyť se nedostalo ani na hráče první světové desítky…“

Casey, současná devítka světového žebříčku, hrál v jedné dvojici s Padraigem Harringtonem, a když na 7.jamce Harringtonova manželka Caroline ukázala svému muži zdvižený palec, bylo mu jasné, že je zle. „Caroline je skvělá kamarádka, a kdybych byl vybrán, hned by mi to řekla. Takže jsem věděl, kolik uhodilo,“ popisoval situaci smutný Casey. Oba samozřejmě spolu museli dohrát kolo a ve „flajtu“ rozhodně nebyla ideální atmosféra.

„Nebyla to moc příjemná situace,“ přiznal Harrington. „Na jednu stranu máte radost sám za sebe, ale na druhou mi bylo upřímně líto, že Paul se do týmu nedostal. Bylo těžké se soustředit…“ Casey paradoxně došel zbytek kola tři rány pod par a nakonec obsadil dělené 12.místo, Harrington naopak kolo nezvládl a propadl se o 35 míst až na 47.příčku.

Konečné pořadí turnaje The Barclays:

1.Matt Kuchar (USA) -12
2.Martin Laird (Skotsko) -12
T3.Steve Stricker a Kevin Streelman (oba USA) -10
T5.Vaughn Taylor, Ryan Palmer (oba USA), Rory Sabatini (Jižní Afrika) a Jason Day (Austrlie) -9
T9.Dustin Johnson, Heath Slocum (oba USA) a Adam Scott (Austrálie) -8

další zajímavá umístění:

T12.Tiger Woods, Paul Casey…
T15.Luke Donald, Ian Poulter, Justin Rose, Angel Cabrera…
‚T47.Padraig Harrington…
T56.Rory McIlroy…

cutem neprošli: Phil Mickelson, K.J.Choi, J.B.Holmes, Vijay Singh, Alex Čejka…
Jim Furyk byl diskvalifikován za pozdní příchod na středeční Pro-Am turnaj.

 

Petr Janouch