ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Tak pravil Carter. A má pravdu

13.01.2015 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

David Carter

Před pár dny jsem četl rozhovor s anglickým hráčem Davidem Carterem, který žije dlouhodobě v České republice a vyučuje zde golf. Mluvil o stavu českého golfu a jeho věty bychom si měli my všichni, kteří se dnes mediálně, funkcionářsky či jinak pracovně angažujeme v českém golfu, pořádně zapamatovat.

V českém prostoru se kromě Davida Cartera (nar. 1972) nepohybuje nikdo, kdy by měl dlouhodobou zkušenost s tím, jak se hraje golf na té nejvyšší úrovni. Na European Tour v letech 1998-2010 odehrál na 370 turnajů, jeden vyhrál, celkem šestkrát byl mezi prvními třemi a více než dvacetkrát v první desítce. Pokud tento člověk řekne něco o golfu, má to svoji váhu, protože z něj mluví zkušenost a především široké poznání celé problematiky ze zemí, kde má golf velkou tradici a funguje v nich nesrovnatelně lépe než u nás.

David Carter míní: „Co českému golfu hlavně chybí, to je snadný přístup ke hře – je tu pořád spousta překážek. Když jsem poprvé lyžoval, půjčil jsem si lyže, vyjel lanovkou na kopec a pokoušel se ho sjet. Možná bych nikdy nelyžoval, kdybych musel nejdříve tři měsíce trénovat na rohožce, pak složit zkoušku, než bych mohl sám na sjezdovku. Měl jsem to štěstí, že jsem vyrostl v Jihoafrické republice, kde jsem mohl začít hrát golf stejně jednoduše, jako jsem začal třeba s lyžováním. Věřím, že golf přitáhne víc lidí, když si přestaneme hrát na to, že je to elitní sport.“

A ještě k tomu dodal:

„Chybí rovněž šesti- nebo devítijamková hřiště v blízkosti větších měst, kde by mohli hrát hráči bez handicapu za malý poplatek, jen tak pro radost. Ze všech stran se ozývá, že golf je velmi těžký sport. To je nesmysl. Golf je jednoduchá a zábavná hra. Velmi náročným sportem se stává v okamžiku, kdy chcete hrát a soutěžit na vysoké úrovni.“

Carter dále v rozhovoru (viz Golf Digest prosinec 2014) mluvil o systému výchovy hráčů, o vztahu výuky švihu a psychiky atd. Jeho postřehy jsou přesné, bylo by možné je tesat do kamene. A hlavně podle nich začít jednat. Ale mně zaujalo především to výše citované, co se týká přístupu k rekreačnímu golfu. Protože ten je nutnou základnou, bez níž koneckonců nemůže dojít ani k růstu špičkových hráčů.

Neustále se setkávám s názory, proč na česká hřiště nepouštět začátečníky a proč je potřeba mít jakési osvědčení, absolvovat test atd. Před rokem 1989, kdy byl golf dokonale zastrčeným sportem, jste nic takového dělat nemuseli. Ačkoli po roce 1989 se golf obrovsky rozvinul, dnes je pořád jedním z nejobtížněji přístupných sportů. To je úplně absurdní.

Neustále slýchávám ze strany některých mně jinak milých, uvážlivých a inteligentních majitelů hřišť, ale i funkcionářů nebo trenérů, proč mají strach z golfových noviců, neználků. „Dojde ke zranění, budou zdržovat hru, neví, jak se chovat, co by se z golfu pak stalo…“ Atakdále atakdále, nekonečná písnička. Ale jindy, když to náhodou v slabé chvilce prozradí, si někteří majitelé postěžují, že jejich hřiště je v provozní ztrátě, protože hráči nechodí a noví golfisté nejsou.

Kolik je jedna a jedna? Přece dvě!

Kolik lidí v Česku lyžuje? Přece stovky tisíc! A proč? Protože vezmu malé dítě, vezmu nelyžující partnerku, postavím je na lyže a oni jedou – nebo nejdřív padají, ale pak stejně jedou. Samozřejmě se mohou zranit (a je to větší pravděpodobnost než zranění na golfu), samozřejmě na sjezdovce trochu překážejí ostatním, samozřejmě je to nebezpečné, ale všichni jsou s tím srozuměni a všichni nakonec lyžují.

Chápu, že hřiště jako Albatross, Casa Serena, Karlštejn a asi desítka dalších si mohou vymínit, že u nich bude povolen vstup jen hráčům s hendikepem, tedy 54, případně 45, 36 atd. Tak je to všude ve světě u exkluzivních resortů. Chápu, že některá hřiště by mohla úplným začátečníkům omezit vstup v hodinách, kdy mají velký provoz – někde to je ve všední den odpoledne, jinde o víkendu.

Ale naprosto nechápu, proč by nemohl jít hrát na drtivou většinu českých hřišť naprostý zelenáč třeba ve středu dopoledne?! A navíc pokud by s ním šel třeba jeden hráč, který má už HCP minimálně 36?! To je podle mne jediná podmínka, kterou má smysl udržet a kterou by hřiště mohly vyžadovat. Doprovod už trochu zkušenějšího hráče. Ale jinak nic víc.

Český golf ušel v uplynulých letech v tomto směru jistý kus cesty, bariéra vstupu do golfu dnes už není tak vysoká, jako byla před deseti lety, kdy jste na 9-ti jamkách museli odehrát určitý počet stablefordů. Ale velké překážky tu pořád jsou. Tzv. osvědčení pro hru spojené s procesem jeho získávání, včetně návštěvy trenéra, cvičitele či STKáře stále zásadně brzdí rozvoj hry. Je to byrokratický nesmysl, který v těch golfově nejvyspělejších zemích jako je USA, Velká Británie, JAR, Austrálie atd. nenajdete. Česká golfová federace přitom nikde neříká, že tento “papír” vyžaduje (byť právě ona ho má na svých stránkách ke stažení). To vše je hlavně v kompetenci hřišť (resp. klubů), která od hráčů osvědčení vyžadují. Ale jakožto vrcholný orgán golfu v ČR by ČGF nepochybně měla vyvinout další aktivitu, měla by celý tento problém zase o kus posunout. Či přesněji: jednou provždy ho vyřešit tím, že ho odstraní.

Zrušme tedy osvědčení a ať si na každém jednotlivém hřišti sami stanoví, kdo, kdy a za jakých podmínek tam může hrát. Všechna hřiště u nás mají drivingy, kam mohou poslat úplné začátečníky na první odpaly, většina hřišť má i své marshally a jejich prací je korigovat provoz. Kdo chce začít hrát, ať si hraje bez jakéhokoli papíru. A kdo chce začít hrát turnaje ČGF, ať má tedy hendikep 54, který automaticky získá tím, že vstoupí do jakéhokoli klubu. Když už někdo dá alespoň 1 200 korun za jednoroční pasivní členství, asi má zájem hrát, bude se chtít zlepšovat ve hře i pohybu na hřišti. A takový člověk už je golfista. Stejně jako je lyžařem už ten, kdo jede poprvé v životě ze svahu dolů.

Je to jednoduché jako facka a vše ostatní jsou jen řeči, výmluvy, alibismus, ale hlavně konzervativismus, strach z neznáma a neochota ke změně. Až mi někdo bude zase něco říkat o tom, proč musíte k hraní golfu mít nějaké „osvědčení“, ocituju mu Carterovy věty a zeptám se ho: „Nestálo by za to dát na jeho postřehy, protože skutečně ví, o čem mluví? A vy sám, vy se domníváte, že golfovému světu a jeho provozu rozumíte lépe než on?“

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

 

 

 

.

Počet přečtení: 4 095
Komentáře
 • petr routner napsal:

  dobrý den,
  stav, kdy musíte složitě nejdříve splnit různé podmínky, aby jste mohl dělat věc, která Vás baví a chtěl by jste jí mít jako koníček, je v roce 2015 spíše úsměvná…Souhlasím s tím, že víc věřejných hřišť by jistě zvýšilo členskou golfovou základnu v ČR, ale bavíme se spíše o tom, že by přibylo víc rekreačních hráčů a zvýšilo se obecné povědomí o golfu, jako o normálním sportu, nikoliv o nějakém symbolu snobství…Jistě by to přinutilo majitele spousty rezortů ke zlevnění fee, ale myslím si, že by to nijak dramaticky nepřispělo k tomu, aby se zvýšila úroveň hráčů, kteří by chtěli hrát na top úrovni… S pobavením jsem sledoval poměrně velkou diskuzi na konkurenčním serveru Golfchannel.cz o tom, jak klikaté jsou cesty českých golfistů vzhůru a co může za to, že jsou kde jsou…ty debaty se tu vedou již dlouho se stále stejným výsledkem…
  pěkný den

 • Pavel Hloušek napsal:

  Andreji, Váš komentář se mi moc líbí. Ve Východních Čechách je naprostá většina hráčů registrovaných na 9-ti jamkových hřištích a užívají si golfového života naplno. Dokonce u nás vznikl “Východočeský golfový pas”, který udělal hřiště ještě dostupnější. A David Carter má u nás v regionu velký vliv. Je to kouč, který má opravdovou radost z rozdáváním svého umění jiným a to i ostatním našim trenérům :-)

 • Pet napsal:

  Slovenskocesky golf je dnes uz institualizovany a kazda zmena bude velmi tazka. Doplaca na golfovu byrokraciu z 90-tych rokov, ktora bola zivena golfovymi trenermi, cgf a bafunarmi. H. Goldscheider, ktory sa snazil presadit anglosasky a skandinavsky model bol v zarodku prelobovany a golf sa vyvinul do pseudoelitarskeho obludaria. Je to obrovska skoda, pretoze bol zakopany kreativny lokalny pristup, ktory pozname napr. z tenisu, futbalu, ci hokeja.
  Pochybujem, ze anglicky model v rozvoji clenskej zakladne je dnes mozne aplikovat v SK-CZ. Myslim, ze aj najvacsi miestni, golfovi volnomyslienkari by sa zhrozili, keby videli na golfe chlapcov v monterkach ako to s vasnou nalozia miestnym profikom. Lokalnemu golfu by pomohol snad len miestny Tumba, ale potom ako cgf vypoklonkovalo Kordovu a Sebrleho je to skor utopia. Pokial bude byrokrat dominovat nad individualitou len tazko sa golf vyhrabe z priemeru.

 • Jan napsal:

  Meli jsme sraz z vysoke skoly a doslo na tema golf… Kdyz jsem se zeptal, proc nehrajete, tak se mi dostalo vetsinou jedine odpovedi, ze golf je jen pro vyvolene a nechteji delat sport, o kterem se tak negativne pise v tisku (Janousek, CEZ-Skoda na golfu v Dubaji, hriste postavene za cerne penize…).

  Urcite by pomohlo vice verejnych hrist a lepsi medialni prezentace golfu. Taky nevezmete zname na lyzovani na cernou sjezdovku. Kdyz jedete na hory do Rakouska, vetsinou si muzete vybrat z nekolika typu sjezdovek. U nas takovy vyber golfovych hrist neni.

  Dalsi problem je, ze subjekty v golfu zaspaly dobu. Vsichni si mysleli, ze rust poctu golfistu nebo komercnich turnaju bude stale stejny. Nepocitali, ze trend poslednich let (zastavil se priliv novych zajemcu, firmy omezily pocet turnaju nebo poradaji mensi a skromnejsi turnaje). A ted jsou vdecni za kazdeho hrace, ktery zaplati za ficko…

  A posledni problem. Velke mnozstvi komercnich turnaju naucilo lidi to, ze vstup na hriste je zadarmo, jeste k tomu obed, nejaka ta cena a sup pekne domu. Ted se jim nedivim, ze nechteji nekde nechat 1000 Kc za ficko. To radeji se necham zase pozvat.

  OPRAVDU TO NENI V NEJAKEM OSVEDCENI.

 • Martin Záhumenský napsal:

  Rok 2012, já i manželka naprostí začátečníci – máme za sebou první hodinu v akci “Hraj golf, změň život”. Kamarád nás nakládá do auta a odváží na Grabštejn. Tady je možné hrát pod dohledem hráče i bez karty. Pan Ševčík na recepci se nás ptá, jaká jsou základní golfová pravidla. Po chvíli dáme dohromady, že a) neublížit lidem okolo, b) neublížit hřišti, c) chovat se slušně. Tohle si budu pamatovat asi navždycky. A i díky tomu, že z hraní nedělal zbytečně složitou záležitost, jsme golfu propadli. Že nás potom náš trenér dovedl k osvědčení a pustil nás na další hřiště na to nějak plynule navázalo. To je podle mě ta naprosto správná cesta, která by vedla k přitažení dalších lidí. Přesně jak je napsáno v článku – co nejdostupnější hřiště co nejblíž k lidem. Klidně jen obyčejnější “louky” s minimální údržbou, které budou dostupné buď úplně zadarmo (obecní), nebo za nějaký symbolický poplatek.

 • Dan napsal:

  Poprvé jsem měl v ruce golfovou hůl v roce 90 v Anglii. Kluci pana domácího přišli, jestli s nima půjdeme ven. Stavili jsme se v garáži, z hromady v rohu si každý vylovil jednu starou hůl, z kyblíku vzal hrst otřískaných míčků a šli jsme na místní fotbalové hřiště, kde jsme se snažili pálit do protější branky. V našich sklepích najdete nejspíš fotbalový míč, staré lyže, staré brusle, nebo dnes už možná ani nenajdete ten sklep.
  U nás asi každý zažil – pojď s náma na minigolf – já to neumím, nikdy jsem to nehrál/a – nevadí, pojď, bude sranda.
  Na duhou stranu pohled na greenkeepera sledujícího rozjívené puberťáky kterak mu ořou hřiště, anžto o golfu nemají ánung, ale je sranda, nemůže být moc povzbudivý. Na tom minigolfu ze železa a osinkocementových desek toho zas tak moc nezničí.
  Ty hole ve sklepích, pevně věřím, jednou budou. I kyblík míčků, i když v této zemi bojím se nejspíš drivingových,tam bude.
  To ale až potom kdy vzniknou opravdová public hřiště. Tedy taková, která se budou od klubových lišit tak, jak se liší osinkocementové minigolfové areály od profesionálních. Tedy ne zámecky pěstěné fotogenické akademie, ale to co je např. v Benátkách n/J, nebo ještě lépe ta posekaná louka na sv. Jánu (myslím akdemii, aby mi někdo nevyčetl, že pomlouvám hřiště), které opravdu ani rozjívená mládež krátící si odpoledne nemá moc šanci ublížit. A přesto jsem právě na této louce se svou přítelkyní když s golfem začínala skrze ni znovu zažil tu radost, když to poprvé letí a větší, když to poprvé letí kam má.

 • J. Jenčovský napsal:

  Zdravím Andreji,
  vcelku souhlasím s tím co píšeš. Pravda ale je, že vše mají ve svých rukou hlavně majitelé golfových areálů. Ti jediní určují pravidla pro vstup do jejich areálů a ne federace.
  ČGF může (kromě samozřejmě nějaké další popularizace golfu “pro děti či masu”…) přispět majitelům v tom smyslu, že postaví svá nařízení ohledně osvědčení z roviny “musí” do roviny “doporučujeme”.
  Jinak je to ale myslím na hřištích, která musí podle hesla “pomoz si sám”, rozmyslet do jaké roviny (omezení HCP nebo veřejné bez omezení) se postaví a dle toho maximálně vysílat signály do svého blízkého nebo i vzdálenějšího okolí. V ČR (nebo alespoň v severních Čechách) je řada areálů, která již dnes pustí na své hřiště kohokoli a jde o zcela veřejná hřiště, ale bohužel se o nich příliš neví a nejsou moc vidět :-(
  Jinak bych mohl závěrem podepsat, že by bylo hezké mít u větších měst 6-9 jamková hřiště typu PAR 3, kde si třeba za 150,- Kč půjčíš wedge a putter a jdeš. Zažil jsem to v US a je to fakt zábava a taková hřiště i hezky vypadala.

 • Petr M. napsal:

  Tesat do kamene osazeného před každým klubem.

 • Pavel napsal:

  tak jak je silné lobby těžařů ropy, aby auta jezdili na fosilní palivo a ne na jiný druh pohonu, tak je silné lobby (možná i větší) českých teaching-pro aby zkoušky pokračovaly. Velký prachy v podstatě za nic. Navíc je to podporováno kluby a posvěceno (byť ne přímo vyžadováno) čgf. Možná až nasycení trhu, možná pokles členské základny donutí kluby k jinému chování, ale osobně v čr jsem v této otázce dost skeptický. Golf byl (historicky) a bohužel bude elitářský sport. Kdykoliv chce televize ukázat nějakého “padoucha” hned se objeví jeho fotka na golfu, tedy zde se tvoří podhoubí. Na změnu golfu je jednoduše potřeba změnit společnost, proto jsem skeptický.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017