Stvořitel Sherlocka Holmese golf potřeboval

11.12.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Existuje mnoho důvodů, proč začít hrát golf. Jeden z nejbizarnějších měl spisovatel Sir Arthur Conan Doyle, který celý život bojoval se svými nízkými pudy a před usednutím k pracovnímu stolu se potřeboval fyzicky vybít. Autor Sherlocka Holmese proto vyhledával sport a golf patřil mezi jeho nejoblíbenější činnosti.

Doyle podle pamětníků trpěl silnou sexuální tužbou a vyrovnával se s tím právě prostřednictvím sportu. Arthur Conan byl brankář fotbalového týmu z Portsmouthu, hrál kriket, baseball, ragby a plaval. Box, který považoval za mužný sport, se později objevil v jeho díle.

V Alpách, kde se léčila jeho první žena Louisa Hawkins s tuberkulózou,  vyzkoušel v té době zcela nový sport – lyžování. Svoje zkušenosti popsal v článku Crossing An Alpine Pass On Ski, který otiskl Strand Magazine v roce 1894.

Doyle byl jedním z prvních majitelů a řidičů automobilu. V roce 1911 řídil vůz v automobilovém závodu v Německu a Velké Británii mezi britským a německým týmem. V jednom sportovním časopisu si údajně přečetl studii o tom, že golf je pro tělo stejně namáhavý jako sekání dřeva a práce na zahradě, což ho příjemně překvapilo. Od kamaráda si zapůjčil hole a brzy shledal, že golf je oproti sekání dřeva mnohem kreativnější.

V roce 1894 naučil Holmesův stvořitel golf přítele a spisovatele Rudyarda Kiplinga a ten později ve Vermontu vymyslel sněžný golf. Červené míčky zahrával do plechovky ponořené ve sněhu.

O rok později byl Arthur Conan v Egyptě a zde si vyzkoušel golf na hřišti hotelového komplexu. Později se nechal slyšet, že přemýšlel, zda v bunkeru nenajde hrob nějakého faraona.

Brzy se stal členem klubu Crowborough Beacon v Sussexu a v roce 1910 dokonce vyhrál klubový šampionát. Jeho druhá žena Lean Leckie ovládla mistrovství v následujícím roce. Údajně také postavil ve Švýcarsku a v nejmenované africké zemi devítijamkové hřiště, ale chybí důkazy.

Každopádně je dokázáno, že golf splnil prvotní účel a A.C.D., příjemně unavený po hře na greenech, usedl už často přímo v klubovně a psal a psal, dokud mu mozek přál. Zůstává tajemstvím, proč v žádném románu Sherlock Holmes nehraje golf. V jedné povídce se pouze o tuto hru nezávazně zajímal.

 

.