Stresuje vás golf?

28.09.2012 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

I když je to otázka poměrně překvapivá, někteří z nás tuší, o čem mluvím. Když se zeptám svých přátel golfistů na otázku, co je na golfu tak baví, často říkají, že jim pomáhá zvládat stres. Je to zcela logické, vždyť lékaři proti stresu doporučují jakoukoliv fyzickou aktivitu, abychom zmírnili dopad stresu na naše životy.

Golf je pro lidi, kteří si chtějí hladinu stresu snížit, výborným sportem, hlavně pak pro ty starší, kteří už třeba na fotbal či tenis fyzicky nestačí. Zkrátka skvělá procházka a šance být venku.

Na druhou stranu znám ale takové lidi, kteří golf berou velmi vážně a dokonce se kvůli němu i stresují. Do jejich role se dovedu vcítit. Golf je také hra o trpělivosti, nelze se naučit ze dne na den, takže pro ty soutěživější z nás budou mít možná větší problém strávit všechny ty špatné rány, sockety a chyby z nesoustředěnosti. Bude to pro ně znamenat momentální prohru, se kterou se jen těžko vyrovnávají. Ale naštěstí existují způsoby, jak se na hřišti zbavit stresu.

Někteří golfisté se vysloveně vyhýbají turnajům a sázkám. Hrát pod tlakem je nebaví a stresuje a obzvláště nováčci často trpí. Je to zřejmě i překvapivé, když očekávají, že budou hrát jako Tiger Woods a místo toho jim hra nejde. Naopak hrát jen tak s přáteli je jako stvořené pro takové hráče. Místo soutěžení s někým, soutěžte jednoduše sami se sebou, postupně překonávejte své cíle a tím budete i spokojenější. Nesoustřeďte se na hru ostatních, ale na tu svou. Už jen fakt, že se o ně staráte, je znakem soutěže.

Lidi, se kterými hrajete, mají samozřejmě také velký vliv na vaši hru. Největším stereotypem v golfu je, že je to pracovní součást a je pravda, že není tak daleko od pravdy. Ale pokud chcete trochu relaxovat a osmnáctku si užít, nechte práci na později. Samozřejmě to neznamená, že si nemáte jít zahrát s kolegy, ale spíše stočte konverzaci pryč od pracovních témat.

Nakonec je také dobré uvolnit stres například tím, že si verbálně ulevíte. Někteří si praští holí do bagu a jiní si zas zanadávají. U mnohých jsou i viditelnější projevy emocí. Psychologové tvrdí, že takto člověk uvolní agresi a pak je klidnější. Hlavně je dobré si zapamatovat, že neexistuje důvod, proč byste si golf neměli užít a nenechte se stresem pohltit.

 

Aneta Zárubová