Stoletý Angličan stále čile prohání míček po fairwayi

16.09.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Poznejte golfového dědečka, který i ve svých sto letech stále holduje své vášni, i když je pravda, používá na hřišti autíčko. Tímto hrdinou je Bill Light z Anglie, který nedávno oslavil své stoleté narozeniny tím, že si šel zahrát golf.

I přes svůj požehnaný věk má Bill, který za svůj život hrál na více než sto různých hřištích v zemi, hendikep 24. Když mu bylo okolo čtyřiceti, hrál přes osm let s hendikepem 5, jeho nejlepší skóre je 67 ran.

Ke golfu se dostal, když mu bylo osm let jako caddy a pak začal i hrát. „Miloval jsem to, nikdy jsem s tím pak již nepřestal.“ Své kulaté narozeniny oslavil golfovým turnajem s vnukem na domovském hřišti Sturminster Marshall Golf Club a navíc vyhrál.

„Moc rád sleduji golf v televizi, a dokud to půjde, budu hrát,“ vyjádřil se golfový nadšenec. Přiznává, že mu míček sice nelétá tak daleko, jako kdysi, ale jinak si hru užívá. Odpálí do vzdálenosti 110 metrů, což je asi o 120 metrů méně, než v jeho nejlepších letech, ale jeho krátká hra je stále v nejlepším pořádku, prý to vždy byla nejlepší součást jeho hry.

Bývalý stavař, který je již v důchodu, je se svou pětadevadesátiletou ženou ženatý již 72 let, mají tři děti, šest vnoučat, sedm pravnoučat a pět prapravnoučat. V době první světové války působil v britském letectvu s pozicí ve Skotskou, kde se mu také dařilo občas si zahrát.

Bill dodává: „Na hřiště mě vozí můj přítel Ted West dvakrát do týdne, hřiště má devět jamek, tak ujdu, co zvládnu, ale je pravda, že mě poslední dobou trápí záda.“

Před šesti lety musel vyměnit kopcovité hřiště Broadstone Golf Club v Dorsetu, na kterém hrál po pětaosmdesát let za rovinatější, aby si odpočinula jeho kolena. Přestěhoval se do přilehlého Sturminster Marshall, kde nyní hraje každé pondělí a čtvrtek.

Jaký je klíč k jeho dlouhověkosti? Sklenička červeného vína a whisky, každý den a samozřejmě golf.


Aneta Zárubová