ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Stavba nových hřišť v Česku klesá

24.04.2012 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Víte, kolik se letos otevře nových golfových hřišť v Česku? Pokud nebudeme počítat akademie, ale „regulérní“ areály, pak je to právě zprovozněná devítka v Karviné a na podzim česko-rakouské hřiště Laa-Hevlín na hranici u Znojma. Dvě, to je docela málo.

V minulosti zahajovalo provoz ročně více areálů. Například v roce 2001 se objevilo deset nových hřišť a v roce 2004 dokonce jedenáct! Tento rekord posléze překonán nebyl, stále se ale otevíralo ročně mezi čtyřmi až osmi areály. Letos to tedy bude jeden z vůbec nejchudších roků od půlky 90. let.

Stavba hřiště je vždycky běh na dlouho trať. Než seženete potřebná povolení a vše naplánujete, trvá to tři roky, ale spíš více. Hřiště pak postavíte už docela rychle, zhruba za rok až dva. Celkem minimálně pět let. Asi rok pak trvají ještě dokončovací práce, pokud však chcete, na syrové hřiště už můžete pouštět první hráče.

Letošní chudý rok tedy není odrazem ekonomických potíží posledních tří let, ale spíše odráží situaci o trochu dřívější, zhruba mezi lety 2005-2008. Tehdy ještě ekonomika šlapala, ovšem právě tehdy už bylo jasné, že v republice je hodně golfových areálů – ale zdaleka ne tolik hráčů. Případní investoři si možná řekli: bude velká konkurence, do toho nejdeme…

Současných 93 hřišť rozhodně není na přibližně 50 000 hráčů málo. Pokud situaci porovnáme třeba s Rakouskem, jsme na tom stejně. Tam mají dvakrát tolik hráčů – ale také dvakrát tolik jamek. Míst k hraní je dost především v některých lokalitách, hlavně ve středních a západních Čechách, také okolo Hradce Králové a Pardubic. Chybí asi už jen víc devítek na hru po práci v Praze, také na severním okraji hlavního města není žádné větší hřiště. Pár bílých míst je ještě na Vysočině nebo v oblasti pod Šumavou.

Stavbu golfových areálů přitom nově komplikuje jedna úřední změna. Pokud chcete stavět hřiště na zemědělské půdě, musíte žádat o její vyjmutí ze Zemědělského půdního fondu. Poplatky za tento úkon se oproti minulosti výrazně zvedly. Velkým investorům to možná vrásky na čele neudělá, těm menším ano.

O ty menší asi v budoucnu půjde především. Lze si totiž všimnout, že aktivita lidí stavících malé devítky, někdy třeba jen akademie, nepolevuje. Naopak velké projekty rozhodně nepřevažují. V letech 2005-2010 se jich vyrojilo hodně: Ypsilon, Sokolov, Kunětická Hora, Kaskáda, Ostravice, Mladá Boleslav, Beroun, Albatross, Kynžvart, Zbraslav, Černý Most… Zmiňovaná Karviná je zatím jen devítka, Laa-Hevlín bude osmnáctka, jenže tu platí Rakušané. Příští rok by se měla otevřít i Loreta-Pyšely nedaleko Prahy, cestou na Benešov. To bude velký, solidní a plnohodnotný areál – navrhuje ho Keith Preston (Albatross, Ypsilon). Ale to je v nejbližší době asi vše. Zřejmě je problém sehnat minimálně 100 miliónů na golfové hřiště – tedy pokud nejste miliardář nebo nedokážete chytře vytěžit peníze z EU.

Aktivita menších investorů, nadšených stavitelů, je určitě větší. Pořád se najde dost lidí, kteří mají pár miliónů a svůj sen – mít hřiště. Začnou akademií, připojí k tomu nějaké rekreační služby, pak jamky prodlužují, nakonec je devítka na světě. Tahle cesta je skromnější, ale i hráči nakonec přivítají spíše levnější hřiště než to dražší – těch je ostatně v republice už docela dost. A jestliže ještě před dvěma lety to vypadalo, že počet osmnáctek rychle převýší počet devítek, dnes už můžeme prognózu trochu upravit: bude to pořád půl na půl.

 

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

Počet přečtení: 2 875
Komentáře
 • Karel napsal:

  To pete:
  Co třeba Jeseník … o obcích a městech nad Jeseníkem ani nemluvím … a to se pořád bavíme jen o nejbližším hřišti, vůbec neřešíme, zda se na něj vůbec člověk dostane …

  P.S. Hřišť bude dost, až bude minimálně v každém okresním městě veřejné hřiště, popřípadě akademie, a v dojezdu do 50km alespoň devítka. Jedině tak se dostane tenhle nádherný sport mezi mládež a “obyčejné” lidi.

 • Tom napsal:

  Dival se autor na mapu hrist opravdu?co oblast orlickych hor a jeseniku? Na 100km nic!!!!!!!
  Vypovidajici hodnota clanku opravdu velka 0 !!!!!

 • Miloš napsal:

  no spíš vidím problém, že se otevírá málo veřejných hřišť (ne akademií), kam by mohli i lidi co si rádi zahrají, ale nepotřebují mít HCP a soutěžit, prostě rekreační golfisté; těch 18 je u nás na počet golfistů a jejich čas dost

 • pete napsal:

  Karle, z ktereho mista je to na nejblizsi devitku 100km? Diky.

 • pet napsal:

  Vyjima sa len poda pod greeny alebo na cele ihrisko? Dakujem za odpoved.

 • Karel napsal:

  Podle titulku jsem předpokládal článek o hřištích v celé České republice, ne jen o Čechách. Kdyby autor dohlédl až na Moravu, nikdy by nenapsal takový blábol, že hřišť není rozhodně málo. Já to mám na nejbližší hřiště 50km, někteří členové našeho klubu dokonce 100km. Tak laskavě přestaňte brečet, že nemáte v okolí Prahy kde hrát.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017