Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Sportovní duch sílí

26.01.2009 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

(pr) Jenom šedesát procent golfových klubů v České republice má vlastní hřiště. Co nabízejí svým členům ty ostatní? Některé disponují drajvingem, některé indoorovými simulátory. Mezi kluby bez hřiště je nicméně jeden, který zaujímá netypické místo: Club ducha sportovního. Je v této skupině výjimečný i tím, že vůbec nemá nouzi o členy a mezi srovnatelnými je bezpochyby nejúspěšnější.

Club ducha sportovního se v ČGF objevil v roce 2005 a od počátku fungoval na principu výhodných nabídek fýček pro hráče, kteří nechtějí být vázáni na jedno hřiště. Konkrétně: člen klubu zaplatil paušální roční poplatek a pak mohl hrát na několika hřištích celý rok „zdarma“. V prvním roce fungování nabízel klub členům čtyři hřiště pro hru, postupně jich ale přibývalo. Skutečný boom nastal na přelomu roku 2007/2008. Zatímco v sezóně 2007 byly členy klubu přes dvě stovky hráčů, během zimy a jara začala členská základna dramaticky narůstat. Za pár měsíců překročil stav členů hranici 500 a ještě před půlkou roku muselo být přijímání členů zastaveno.

Důvod takového masového přílivu byl jednoduchý: golfisté si všimli, že klub nabízí skutečně výhodné podmínky pro hru. Vstupní členský poplatek byl 17 000 korun a za něj dostával hráč možnost „bezplatné“ hry na více než desítce hřišť: Mstětice, Darovanský Dvůr, Čertovo Břemeno, Beřovice, Stará Boleslav, Písek, Poděbrady, ale také špičkové areály Ypsilonka, Kunětická hora či Dýšina!

Obrovský zájem hráčů o tento klub odráží dva fakty: v českém golfu se pohybuje velké množství hráčů, kteří nechtějí být vázáni k jednomu hřišti, jednomu místu. Mnoha hráčům vyhovuje golfová mobilita, možnost střídat volně různá hřiště. A druhým faktorem je ekonomická výhodnost. Stačí si spočítat, kolik her se vejde do výše zmíněné sumy a okamžitě vám dojde, že po několika návštěvách hřišť už máte „nahráno“ a de facto „vyděláváte“.

Vzhledem k razantnímu rozšíření členské základny musel Club ducha sportovního na rok 2009 trochu změnit podmínky fungování. I proto, že po předchozí roky se neměnila výše poplatku, je pro nynější rok tato částka o něco vyšší. Pro stávají členy je 23 000 korun, pro nové členy 25 000 korun. Ovšem za tuhle cenu dostane hráč také podstatně vyšší nabídku. Hřišť s volným hraním je na letošek nabízeno sedmnáct a samozřejmě tu jsou opět ty špičkové. Hráči tak mohou hrát na Ypsilonce, Dýšině, Kunětické Hoře, ale nově k těmto hřištím přibyly ještě resorty Kaskáda s 27 jamkami, západočeské osmnáctky Sokolov nebo Cihelny, jihočeské Písek a Hluboká. Vedle toho je v nabídce i nově otevřená nádherná osmnáctka Terasy v Ústí nad Labem. K dispozici jsou i praktické, z Prahy velmi dobře dostupné středočeské areály Mstětice, Poděbrady, Mladá Boleslav či nová osmnáctka v Benátkách nad Jizerou. Nechybí pro začátečníky ideální Stará Boleslav. Hraje se i na Darovanském Dvoře a nově se v nabídce objevuje sportovní hřiště Kotlina u Terezína. A členové si také mohou zajet zahrát na Vysočinu, do areálu Telč (více o celé nabídce najdete na www.duchsportovni.cz). Vedle nabídky hřišť připravil klub pro své členy i sérii deseti klubových turnajů, opět samozřejmě bez nutnosti platit fýčko.

Jak ukazují dosavadní zkušenosti, členství v klubu využívají především hráči, kteří se golfu věnují aktivně – tedy spíše ti, kteří hrají jednou týdně, nikoli ti, kteří si na golf zajdou jen párkrát za rok. Skutečně zajímavé je členství v CDS pro ty, kteří golf provozují na intenzivní bázi, zajdou si zahrát třeba i dvakrát týdně. Tady je už výhodnost jednoznačná. Pro takové hráče je přitažlivé i to, že si mohou členství v CDS pořídit i jako druhé (není samozřejmě potřeba se vzdávat členství v domovském klubu s vlastním hřištěm). CDS ostatně nikoho nenutí být v klubu delší dobu: klub nevybírá žádný vstupní poplatek, platí se skutečně jen roční hrací částka a to je vše. Zájemce si tedy může koupit členství na rok a uvidí, jak mu nabídka vyhovuje. Pokud zjistí, že je to pro něj nevýhodné, nedokáže hřiště dostatečně využívat, členství může bez problému ukončit.

Do budoucna počítá Club ducha sportovního s dalším růstem, především co se týče nabídky hřišť. Ostatně zařazení atraktivních osmnáctek Ypsilonka a spol. v roce 2007 a následný zájem hráčů ukázaly, co členy do klubu především táhne: kvalitní hřiště za výrazně výhodnou cenu. Klub nicméně neplánuje, že by se rozrůstal donekonečna. Jestliže loni se příjem nových členů zastavil na hranici cca 500 hráčů, i na letošek se počítá s tím, že při určité hranici bude vyhlášen stop stav. Kdo má zájem, neměl by tedy čekat: zatím je vstup otevřený.