Spilková splnila slib

18.12.2013 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Klára Spilková - odběr vzorků krve

Klára Spilková je zdravá, krásná a úspěšná mladá žena. V devatenácti letech patří mezi dvě stě padesát nejlepších golfistek světa a mezi čtyřicet nejlepších golfistek Evropy. Je známou osobností, oblíbeným cílem mikrofonů, objektivů kamer a fotoaparátů. V necelých dvaceti letech to již dotáhla hodně daleko, přitom má kariéru ještě celou před sebou. Žije bohatým životem, tvrdě pracuje na svém úspěchu, nemá času nazbyt a přitom dokáže nemyslet jenom na sebe. Vybrala si cestu, jak vracet ostatním alespoň trochu z toho, čím ji život štědře obdařil. Již druhým rokem je patronkou a propagátorkou občanského sdružení Lymfom Help, které pomáhá, sdružuje a poskytuje rady pacientů s maligním lymfomem. Loni v létě slíbila, že se v plnoletosti zapíše do registru dárců kostní dřeně, který je pro tyto pacienty mnohdy jediná možnost záchrany života. Dnes tak učinila. Spolu se svojí asistentkou Monikou Dvořákovou se v pražském Ikemu přihlásila do Registru dárců kostní dřeně a my jsme byli u toho.

Klára Spilková splňuje základní podmínky: věk 18-35 let, hmotnost více než 50 kg, dobrý zdravotní stav, bez trvalé medikace nebo léčby. V Ikemu ji byla odebrána krev, ze které se určí základní genetické znaky. Výsledky testu se vloží do českých i světových databází. Potvrdí-li se potřebný stupeň shody s pacientem, může se přistoupit k odběru krvetvorných buněk, transplantaci kostní dřeně. Pravděpodobnost shody je nízká, pacient s dárcem na sebe mohou čekat mnoho let.

Najde-li se ovšem pacient, kterému Spilková daruje kostní dřeň, bude jí zachráněný lidský život tou největší odměnou. Buďte jako Spilková, přihlašte se do registru dárců kostní dřeně. Ušlechtilejší dar už není.

Záběry, které na místě natočila Česká televize a odvysílala v dnešních Brankách bodech vteřinách můžete shlédnout zde.

 

Odkazy: … Registr dárců kostní dřeněLymfom Help

 

.