Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

LET – Spilková na Women´s British Open

13.07.2014 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Mo Martin

LPGA & LET – Ricoh Women´s British Open, Royal Birkdale, Southport, Anglie
(10. – 13.7.2014, časový posun -1 hodina)

Neděle – finálové kolo
Neuvěřitelný závěr v martyriu těžkých větrných podmínek vynesl k titulu Američanku Mo Martin, pro kterou to je první velké vítězství mezi ženskou elitou, a rovnou na majoru. Její závěrečný výkon 72 ran (E), který zahrála už jen Švédka Anna Nordqvist (ta je ale mimo top 10), udržel vítězku jako jedinou z celého startovního pole pod parem, přesněji na skóre -1. Zasloužila se o to eaglem na závěrečné pětiparové jamce. Jednatřicetiletá profesionálka v tu chvíli netušila, že to bude znamenat výhru. Hráčky, které byly v tu chvíli na její úrovni, ale v závěru chybovaly.

O jeden úder za ní se o druhé místo podělily Číňanka Feng Šan-šan a Norka Suzann Pettersen, obě v neděli hrály 75. Lídryně po třetím kole Inbee Park z Jižní Koreje po výsledku 77 klesla na samostatné čtvrté místo. Dělená pátá pozice patří Jessice Korda. Čechoameričanka byla v neděli výkonem 74 ran jednou z nejlepších.

Martin trefila na osmnáctce trojkou železem praporkovou tyč a následně proměnila putt z necelých dvou metrů.“Tu ránu si budu pamatovat,“ přitakala hráčka, jež na jamce přesně naplnila strategii zvolenou jejím caddiem. „Už když jsem na tohle hřiště přišla, zamilovala jsem se do něj,“ svěřila se.

Další pořadí: 12. Nordqvist, Muňoz, S. Lewis (+5), 17. Ryu (+6), 21. Creamer, Yang (+7), 29. Ko, J.Y. Shin (+9), 38. Ch. Choi (+10), 54. Thompson (+14).

Konečné TOP 10:

 

Inbee Park

Sobota – 3. kolo
Zlepšení na 68 ran (-4) vyneslo do vedení Jihokorejku Inbee Park. Donedávna první hráčka světového žebříčku absolvovala první polovinu turnaje se dvěma výsledky na úrovni even par, teď se ale rozehrála a čtyři rány v mínusu jsou zároveň nejlepší skóre z celého startovního pole. O druhé místo se se ztrátou jednoho úderu dělí její krajanka Anh Sun-ju, Norka Suzann Pettersen a Číňanka Feng Šan-šan. Naopak Čechoameričanka Jessica Korda, jejíž dva výsledky byly totožné s Park, hrála o ránu hůř 73 (+1) a dělí se o sedmnácté místo.

Byly to šťastné narozeniny pro Park, jež dovršila šestadvacátý rok na tomto světě. „Tu a tam jsem ještě ránu ztratila, ale dnešek mi přinesl velký kus sebevědomí,“ pravila spokojeně vedoucí žena. Nemusela jí být, protože její krajanka Ahn absolvovala třetí kolo za 69 ran a byla na mínus pěti. Ještě než podepsala skórkartu, obdržela trest dvou ran za nedovolené budování postoje v bunkeru. Šlo o pískovou překážku před osmnáctým greenem a Korejka hrající turnaje ženské Japan Tour zaplatila daň z nezkušenosti. „Jsem zklamaná, ale byla to moje chyba a věc proti pravidlům. Mám ještě jeden den, musím zůstat soustředěná a zítra ze sebe vydat to nejlepší,“ řekla Ahn. Proti Park to nebdue mít lehké. „Tenhle turnaj mi něco dluží,“ vyhlásila bojovně v připomínce toho, že loni mohla v Británii zkompletovat Grand Slam, ale skončila na děleném 42. místě.

Další pořadí: 14. Stanford (E), 17. Ko, Korda (+1), 20. Ch. Choi, Muňoz (+2), 28. Creamer, Davies (+3), 38. Nordqvist (+5), 66. Thompson (+11).

Top 10 třetího kola:

Odkazy: ... Royal Birkdale GC … Hřiště na satelitní mapě … Stránky turnaje … Stránky Spilkové … Facebook Spilkové

 

Klára Spilková

Pátek – 2. kolo
Spilková podruhé v sezóně neprošla cutem. Česká hráčka po špatném prvním kole (77)  zahrála druhé ještě hůře (80). V první devítce hrála dvě bogey a ještě měla šanci na cut. Druhá devítka ovšem měla katastrofální začátek. Černá série čtyř bogey a jedno triple bogey na pěti jamkách za sebou odvála všechny naděje. Berdík na sedmnácté jamce už byl jenom vzdechem nad  nepovedeným turnajem. Spilková skončila 13 ran nad par, což je nehorší výsledek od května 2012. Musí se však rychle oklepat. Příští víkend jí čeká další významný turnaj sezóny Ladies German Open.
Vede Američanka Mo Martin (-6) před dvojicí Recari, So Yeon Ryu  (-3).
Další pořadí: 6. Nocera (-1), 10. Inbee Park, Korda, Feng (E),  16. Miyazato, Lewis (+1), 27. Davies (+3),  34. Pace, Ko (+4), 49.
Cutem neprošly: Gal, Webb, Hedwall,  Wie, Tseng, Parker, T.Johnson,

„I přesto, že výsledek není příliš veselý, byl to krásný turnaj a opět mi hodně dal. Hlavu rozhodně nevěším a už se těším do Německa, kde si hodlám spravit chuť. Nyní si ještě půjdu zatrénovat a zítra odlétám domu, kde jen přeházím věci a hurá do Mnichova.“ popisuje své další plány Klára Spilková.

Top 10 druhého kola:

 

Klára Spilková

Čtvrtek – 1. kolo
Klára Spilková nezačala dobře, dnes hrála 77 ran (+5).  Začala triple bogey na jedničke a pak osm parů. Druhá devítka byla nahoru dolů , čtyři bogey a dvě birdie.  Celkem pět ran nad par jí zařadilo na 86. místo výsledkové listiny.

O obtížnosti hřiště svědčí, že pouze pět hráček se dostalo pod par. Naznačuje to také skutečnost, že hráčka jako Yani Tsen hrála +10, Ashleigh Simon +9, Trish Johnson +6, Masson a Hedwall +7. Vede Japonka Ayako Uehara (-4).

Další pozice: 3. Pressell (-2), 6.Clyburn (-1), 10. Webb, Thompson, Ko, Ai Miyazato (E),  24. Noceta (+1),  24. Feng (+1), 48. Wie, Davies (+3).

„Vstup do turnaje mi úplně nevyšel. Hned na první jamce jsem pushla drive doprava a musela jsem míč prohlásit za nehratelný, protože ležel v hlubokém džahiru. Zbytek první devítky jsem pak došla v paru. Kolotoč přišel až na druhé, kde jsem hrála nahoru dolu. Zítra mám co dohánět, ale výzvy mám nejraději,“ napsala z Birkdale Spilková.

V pátek startuje Spilková s Korejkami Jeong Jang a Sun Ju Ahn v 10:15 našeho času.

Top 10 prvního kola:

 

Klára Spilková

Středa – den před turnajem
Klára Spilková má za sebou tři dny příprav a tréninku na hřišti Royal Birkdale.

„Na British Open jsme přijely již v neděli večer autobusem z Buckinghamshiru. V pondělí jsem hrála 18 jamek. Byl to krásný den, téměř bez větru. V úterý jsem jenom trénovala a ve středu znovu hrála cvičné kolo 18 jamek. To už pořádně foukalo. Hřiště je překrásné. Je poměrně úzké a v dopadových zónách jsou hluboké bunkery. Bude to pro mě veliká výzva a už se na ní moc těším. Atmosféra je tu úžasná a já sama se cítím moc dobře. Můj cíl je hrát co nejlépe, mít radost ze hry a určitě projít cutem.
Teď si ještě půjdu zatrénovat, protáhnout se, dát si masáž a večer si dám něco dobrého k večeři,“ napsala Spilková z dějiště British Open.

V hotelu, kde je ubytována, stačila natočit i svůj vstup do Ice Bucket Challenge, což je činnost, která nyní hýbe světem profesionálních hráčů. Stačí počkat, až dotyčného někdo nominuje, vylít si na hlavu kbelíku vody s ledem, umístit video na Twitter nebo Facebook  a poslat výzvu třem dalším. Klářin kbelík najdete zde. Všichni vyzvaní jí už napodobili, viz zde.

První dvě kola odehraje Spilková ve flightu s Korejkami Jeong Jang a Sun Ju Ahn. Ve čtvrtek startují v 15:00 a v pátek 10:15 našeho času.

 

Klára Spilková

Před turnajem
Třetí z pěti ženských turnajů s přívlastkem major se koná v Royal Birkdale GC. Ricoh Women´s British Open má dotaci 3 miliony dolarů (60,5 milionu korun), vyšší má už jenom zářijový Evian. Turnaj byl do programu LPGA Tour zařazen v roce 1994 a jako major se poprvé hrál v roce 2001.

Do startovního pole se poprvé bez kvalifikace vešla i česká hráčka Klára Spilková. Turnaj bude hrát podruhé, loni po výsledcích 73 a 76 neprošla cutem. Letos do turnaje vstoupí z 29. příčky finančního žebříčku LET.

Na startu se sejde světová špička v čele se světovou jedničkou a obhájkyní titulu Stacy Lewis, je tu kompletní pětadvacítka světového žebříčku (aktuální pořadí najdete zde), předchozí vítězky Shin Ji-yai (2008 a 2012), Tseng Ya-ni (2010 a 2011), Catriona Matthew (2009), Karen Stupples (2004), Karrie Webb (1995, 1997 a 2002), Pak Se-i (2001) a také Laura Davies, jež se takto radovala už v roce 1986 právě v tomto dějišti. Nechybí česky mluvící golfistky Jessica Korda se Sandrou Gal.

Linksové hřiště Royal Birkdale, kde právě Tseng v dobách největší slávy získala jeden ze dvou titulů, je součástí klubu založeného v roce 1889 a je známo bělostnou klubovnou ve stylu art deco z roku 1935. Dvakrát se tu hrál Ryder Cup a par 72 má délku 6 233 metrů z bílých odpališť.

Odkazy: ... Royal Birkdale GCHřiště na satelitní mapěStránky turnajeStránky SpilkovéFacebook Spilkové

 

.