Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

SOUBOJ TITÁNŮ

12.11.2001 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

UBS Warburg Cup, první ročník utkání týmů USA proti zbytku světa se koná tento víkend na Kiawah Island, nedaleko Charlestonu v Jižní Karolíně. Kapitány týmů jsou Arnold Palmer a Gary Player.
Výsledky utkání    

Golf je jeden z nejklasičtějších individuálních sportů. Týmové soutěže v něm, kterých není ve srovnání s indiviudálními mnoho, mají, z mnoha důvodu, zvláštní rozměr. Nejstarší z nich, pohár pana Rydera, obchodníka se semínky, původně míněný jako přátelská až neoficiální setkání golfistů dvou velmocí (a několikatýdenní výlet neb golfisté cestovali parníkem), se léty a dalšími vlivy (peníze až na prvním místě a nesoudná média už na druhém) proměnil v cosi nadčasového a v některých případech až golfu zcela škodlivého.
To když média před léty přeměnila Ryder Cup na Kiawah Island na „Válku na pobřeží“ velmi „soudně“ a hlavně citlivě parafrázující tehdy probíhající válku v zálivu. Nebo před dvěma lety, kdy američtí fanoušci pojali pohár víceméně jako „fotbalové derby“ se vším, co k němu „s rozvojem společnosti“ již bohužel často patří. Poplivaná žena kapitána Evropy je jen malým nástinem negolfových excesů.
Nicméně popularita týmových soutěží stále roste (alespoň mezi diváky a sponzory..) a tak se na scéně objevuje nový formát, který nese jméno UBS Warburg Cup. Inaugurální ročník se odehraje již tento víkend, 16-18. listopadu, právě na Kiawah Island (Ocean Course). Utkají se Spojené státy proti Zbytku světa. A to „bez rozdílu vah a kategorií“.
Dva týmy, každý 12 hráčů (včetně povinně hrajících kapitánů), a v každém týmu 6 z nich ve věku 40-49 a šest nad padesát let.
Kapitány pro tento první ročník byly jmenování Arnold Palmer a Gary Player.
Tým USA bude, kromě Palmera, tvořen hráči dle následujících kriterií: 3 nejlepší hráči dle World ranking mezi 40-49 lety věku, 3 hráči na divokou kartu nad padesít let a tři divoké karty pro čtyřicátníci.
Tým Evropy je tvořen exaktněji. Kromě Playera, 2 nejvýše postavení hráči na Seniors Order of Merit, tři nejvýše postavení čtyčicátníci na „kariérovém“ Order of Merit na European Tour, 3 divoké karty nad 50 let a 3 divoké karty pro čtyřicátníky.
Utkání začne šesti foursomy v pátek, v sobotu se bude hrát šest fourballů a v neděli vše vyvrcholí dvanácti singly.
A vezměte si, že se tento pohár týká hráčů jako Nicklaus, Irwin, Strange, Zoeller, Rodriguez, Trevino, Norman, Faldo, Langer, Lehman, Woosnam, Watson, Kite, Aoki a dalších.
Ocean Course je dle Golf Digestu čtvrté nejlepší hřiště v Americe. USB Warburg je obchodní skupina sdružující společnosti poskytující finanční služby a patří k největším na světě. A nemá nic společného s Wartburgem…
Souboj titánů, kteří nejsou zatížení snahou vydělat peníze ani vyhrát svůj první „major“ a udělat díru do světa, je před námi a vysílat ho ve velkém rozsahu bude třeba i moje „domovská“ komentátorská stanice – česká verze Eurosportu. Já jsem v zahraničí – hraju světové finále Diners Championship na Doralu v Miami, což je jen kousek od Kiawah Island. Takže, mí kolegové Jarda Sezemský a Ota Doležal se už těší a věřím, že i vy, na skvělý golf, výbornou atmosféru a možná ani nostalgická slza pamětníkova leckoho z nás nemine. Bude to prostě bomba.

Alan Babický