Sony Open in Hawaii

14.01.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

PGA Tour – Sony Open in Hawaii, Waialae CC, Honolulu, Havaj, USA
(10. – 13. 1. 2013, časový posun: -11 hodin)

 


Russell Henley

Neděle – finálové kolo
Nasazené tempo vydržel z obou nováčků jen Russel Henley a pro svůj první velký titul si v premiérové sezoně na PGA Tour došel dokonce ve strhujícím finiši. Přestože zhruba hodinu před koncem turnaje bylo všechno otevřené, jeho nevídaná série pěti birdie na poslední pětici jamek konkurenci odrovnala. Vítěz zahrál ve Waialae potřetí 63 ran (předtím ve čtvrtek i v pátek) a dostal se až na konečné skóre -24. Překonal jím dosavadní rekord turnaje Brada Faxona z roku 2001 o tři rány. Zároveň se vyrovnal výkonu Garretta Willise ze stejného roku, vyhrál totiž hned při svém profesionálním debutu mezi zámořskou elitou. Předtím hrál dva turnaje jako amatér, mimo jiné US Open 2010.
„Vůbec nechápu, co se děje. Nikdy v životě jsem nebyl víc roztřesený. A byl to ten nejtěžší úkol, jaký jsem před sebou měl. Nemám slov,“ soukal ze sebe Henley, jenž po závěrečném úspěšném puttu ze tří metrů zapumpoval pěstí v oslavném gestu. Až pak dal průchod všem dalším emocím a dolehl na něj stres. Přece jen ale pookřál při zmínce, že si zajistil start na Masters: „To byl celý život můj cíl.“
Druhý nováček Scott Langley, který Henleymu srdnatě asistoval a pomohl udělat z turnaje senzaci, v posledním kole klopýtl a po výkonu 70 (even par) klesl se na konečné třetí místo, dělené s dalším Američanem Charlesem Howellem III. Na samostatně druhé se posunul Jihoafričan Tim Clark, jenž za vítězem zaostal o tři údery.
Když Langley, v jehož kartě se objevuje jak pět birdie, tak také pět bogey, postupně odpadával, přihlásil se jako největší konkurent zbylého lídra třetí člen závěrečného flightu Clark, jenž nejprve zaútočil sérií tří birdie na jamkách 8, 9 a 10. Pak ale v závěru už jen další sérií birdie na finálových čtyřech jamkách sekundoval Henleymu, aby to nebyla až tak jednoznačná exhibice třiadvacetiletého muže, jenž si na konto připsal prémii bez deseti tisíc milion dolarů, pro něj až dosud naprosto nevídanou. Vždyť loni si na celé Web.com Tour, odkud na velký americký okruh postoupil, vydělal 400 116 dolarů.
Ke své výhře dokráčel zejména díky famóznímu patování. Na jamkách 14 až 17 skóroval vždy puttem delším než pět metrů a hlavně se jedním jen o málo kratším zachránil na dvanáctce, kde předtím zatáhl drive. Tímto parem si uchoval vedení o dvě rány před oběma nejbližšími konkurenty a už ho nepustil.
Další pořadí: 20. Simpson Rollins, V. Singh (-11), 31. Huh (-9), 49. K. Bradley (-6), 59. Sabbatini, Pettersson (-3), 67. Stanley (-1), 74. Daly (+4).

Konečné Top 10:

Sobota – 3.kolo
Tři rány, tolik činí náskok vedoucí dvojice před finálovým kolem. A nestalo se nic převratného, pokud se za malý převrat nedá považovat, že k titulu mají nadále nejblíž dva nováčci. Američané Scott Langley i Russell Henley, s rozdílem několika týdnů vlastně stejně staří třiadvacetiletí golfisté, jejichž cesty na PGA Tour byly různé, se dostali na shodné skóre -17, což je rekord turnaje po 54 jamkách. Nejblíž jim je na uvedenou distanc Jihoafričan Tim Clark, samostatně třetí. „Je to paráda, když člověk vidí tolik mladíků, jak jsou hned připraveni na takové výsledky. Těším se na hru s nimi a nemyslím, že by se dali nějak vyvést k rovnovány,“ řekl k situaci v turnaji sedmatřicetiletý Clark.

Naplnila se předpověď, že vítr na Oahu bude slábnout, ale Matt Kuchar nenaplnil své předsevzetí, že by mohl on nebo někdo jiný zaútočit na přední pozice. Zkušený hráč naopak klesl na dělenou desátou pozici a před něj se dostali naopak třeba Danny Lee a Pat Perez, kteří se do startovního pole dostali z pondělní kvalifikace.

Už snad nikoli kuriozitou, přesto další zaznamenáníhodnou událostí byl výkon Johna Dalyho, jenž ne úplně těsně, ale mezi posledními prošel cutem. Po třetím kole je poslední docela bezpečně po nejhorším výkonu dne 79 (+9). Nebyl na tom tak zle, ale svou druhou devítku (na hřišti je to ta první) začal sérií par – double bogey – bogey. To byl jen předkrm pro to, co někdejší americký bouřlivák a aspirant na tituly předvedl na jamkách 6, 7 a 8. Na šestce totiž trefil kámen a pošramotil si rameno. Byla z toho série triple – double – triple. Daly ovšem představení zakončil monsterputtem do birdie na devítce.
Další pořadí: 14. Overton, Piercy (-10), 24. V. Singh (-8), 30. K. Bradley, Simpson (-7), 38. Sabbatini (-6), 51. Stanley (-4), 62. Pettersson (-3), 74. Daly (-7).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Tohle už vypadá jako malá revoluce. Nejenže se favorité nedostali na pozice, kde by se dali čekat (snad až na čtvrtého Matta Kuchara), ale oba nováčci bojující ve stejném flightu o přední pozici odmítli vyklidit své pozice a setrvají ve společném flightu i pro třetí kolo. Společně s nimi ho vytvoří ještě zkušenější Scott Piercy, jenž se dostal na dělenou druhou pozici se Scottem Langleyem. Oba mají průběžné skóre -12 a ztrátu dvou ran na vedoucího Russella Henleyho.

Třiadvacetiletý Američan se nijak nerozpakoval a zapsal stejně skvělý výsledek jako v úvodním hracím dnu 63 ran (-7). Tentokrát je jeho skórkarta čistá, poslední ze sedmi birdie zapsal na devítce, kde tentokrát hru končil. „To je neskutečné,“ vyjádřil podiv nad vlastním výkonem. Vždyť na birdie útočil na každé jamce hřiště Waialae a když se mu to ze tří metrů podařilo na dvojce (tedy jeho jedenácté ve druhém dnu), dostal se do čela leaderboardu a už ho neopustil. „Neproměnil jsem všechny putty ze skórovací vzdálenosti,“ přiznal rozpačitě Henley při vědomí, kde mohl být, kdyby se tak stalo. „Ale dal jsem dost puttů tak, jak jsem je chtěl dát, a jsem za to moc rád,“ dodal hráč, jenž se na velký okruh dostal díky dvěma loňským výhrám na Web.com Tour.
Je jedním z pětadvaceti hráčů nižší soutěže, kteří si kartu na PGA Tour 2013 zajistili takto. On a Langley, jehož vystřídal ve vedení, se narodili v rozmezí dvou týdnů. Jeho partner ze čtvrtečního i pátečního flightu si plné členství zajistil v Q-school. „Vypadalo to jako kdybychom hráli pondělní turnajovou kvalifikaci,“ zasmál se autor kola za 66 ran (-4). Tentokrát mu výkon lehce pokazila dvě bogey, což představuje dvě rány rozdílu mezi jeho a lídrovým průběžným skóre. Langley na tom mohl být mnohem hůř, ale zahrál sérii tří birdie na jamkách 7, 8 a 9, jimiž první polovinu turnaje končil. „Nikdy není snadné zopakovat tak skvělé kolo. Já jsem začal vlažně a s takovým závěrem jsem spokojený,“ dodal golfista, jenž neváhal zůstat ve hře agresivní až do konce, přestože mu to nevynášelo stejné hodnoty jako den předtím, kdy byl nejlepší.
Henley i Langley jsou na výsluní, ale uvědomují si, že je čeká těžký víkend. „Má přestat foukat vítr,“ připomněl Kuchar, že se dá očekávat atak konkurentů a on chce být mezi nimi. „Pak se dají očekávat opravdu nízká skóre,“ dodal zkušený hráč. Hřiště na ostrově Oahu patří k těžším, ale dlouhé týdny na ně praží slunce a ještě s přispěním větru je vysušené, takže míče po něm běhají extrémně rychle a daleko. To by měla být výhoda pro vítěze z minulého týdne Dustina Johnsona. Jenže po špatném čtvrtečním vstupu do turnaje odehrál z druhého kola jen devět jamek a pak pro nachlazení ze hry odstoupil. „Bolelo mě břicho i hlava,“ vysvětlil.
Další pořadí: 14. V. Singh, Sabbatini (-6), 22. Simpson (-5), 44. Pettersson, K. Bradley (-3), 58. Stanley, Daly (-2).
Cutem neprošli mj.: Z. Johnson, Wagner, Na, Allenby, Imada, Blixt, Wilson, Cink.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Třiadvacetiletý Scott Langley se teď bude moci přesvědčit o míře platnosti pořekladla, známého po celém světě, jehož česká podoba zní: první vyhrání z kapsy vyhání. Hned při svém debutovém roce na PGA Tour totiž zahrál na úvod i ve velmi slušné konkurenci nejlepší výsledek ze všech, 62 ran (-8). Sám dobře ví, že na úspěch jedno dobré kolo nestačí. „Jsem sice mladý, ale dost starý na to, abych věděl, kolik hry máme ještě před sebou,“ potvrdil. Vždyť na sklonku loňského roku prošel úspěšně kvalifikací, kde tuplem platí, že je nutné hrát neustále dobrá kola, každé zaváhání znamená nedostižitelnou ztrátu. V Honolulu vede o jeden úder před Russellem Henleyem, jenž se na velký okruh dostal rovněž poprvé po úspěšné sezoně na Web.com Tour.

Favorité zatím vyčkávají na dalších pozicích. Langley s Henleyem jsou členy stejného flightu a mohou se i ve druhém kole hecovat. Před třemi lety se potkali na US Open, což byl pro oba zatím jediný start na majorech. Shodou okolností se v těžkých podmínkách známého linksu Pebble Beach podělili o pozici nejlepších amatérů ve startovním poli. S konečným skóre +8 obsadili dělené šestnácté místo. Ve Waialae se lídr blýskl mimo jiné eaglem na pětiparové devítce a přidal k němu šest birdie. Zahrál jen 23 puttů, čímž si výrazně do své pozice pomohl. Jeden z nich byl zhruba patnáctimetrový na zmíněné devítce. Langley, vítěz univerzitního mistrovství NCAA z roku 2010, ve svých šesti předchozích příležitostných startech na PGA Tour prošel čtyřikrát cutem a konkurence se nebojí. Henley, jenž má už na kontě tři profesionální tituly v nižší soutěži, byl ve čtvrtek co do počtu birdie ještě úspěšnější, ale k osmi přidal také jedno bogey.
Další pořadí: 7. Kuchar, Simpson (-4), 17. V. Singh (-3), 27. Pettersson, Bradley (-2), 45. Sabbatini, Blixt (-1), 71. D. Johnson, Daly (E), 88. Z. Johnson, Wagner (+1).

Top 10 prvního kola:


Turnaj bude první příležitostí vidět v akci pětadvacet postupujících z Web.com Tour, stejně jako šestadvacet hráčů, kteří si zajistili účast na velkém okruhu v posledním ročníku zámořské Q-School. Přejet z Tournament of Champions na sousední ostrov by mělo několik hráčů v čele s Mattem Kucharem, Dustinem Johnsonem, Webbem Simpsonem, Keeganem Bradleyem a Carlem Petterssonem. Další hvězdou bude Vijay Singh. Pozvánku dostal tradičně i John Daly.

Hraje se na hřišti Waialae Country Club s parem 70 o délce 7 044 yardů, tj. 6 441 metrů. Dotace je 5 600 000 USD, našich zhruba 110 milionů korun. Vítěz získá 990 tisíc dolarů, asi 19 milionů českých korun.  Obhájcem je Johnson Wagner.

Odkazy:  … Hřiště Waialae CC Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje Loňské zpravodajství na Golf.cz

.