ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Šokující historie plná drzosti

15.10.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Historie golfu je plná šokujících příběhů a hrdinů, kteří se stali nesmrtelnými kvůli své odvaze. Pojďme se podívat na deset příkladů neuvěřitelné drzosti. Ta může být veskrze pozitivní, ale také až přímo destrukčního charakteru a třeba končit obyčejnou zlodějinou.

Bezbřehou drzost projevil skotský parlament, který v roce 1457 vydal nařízení, podle kterého se měli vojáci zdržet hraní golfu, protože je to odvádí od cvičení lukostřelby. O více než 465 let později federální úřady v USA osočily golf, že podporuje lenost, okrádá rodiny o čas, firmy o obchodní činnost a žádá si velké výdaje, kvůli kterým muži loupí.

Ani Bitva o Británii nemohl v létě 1940 zastavit naštvané a drzé golfisty z klubu v St. Mellons. Chtěli uspořádat šampionát a tak s nasazením života z fairwaye odklidili nevybuchlé letecké miny, a v roughu nebezpečné místa označili červenými praporky. Kvůli sekačce také ručně sbírali střepiny od granátů.

Obdivuhodnou drzost, která ho mohla stát i život, prokázal mladý profesionál Charlie Sifford, který se v roce 1961 přihlásil na turnaj Greater Greensboro Open v Sedgefieldu v Severní Karolíně, a jako první Černoch si ho také zahrál. O osm let později byl první, kdo vyhrál turnaj na PGA Tour, když porazil všechny soupeře na Los Angeles Open.

Ani golfoví profesionálové nejsou jednotní v názoru, zda jsou pro ně nebezpečnější televizní diváci, kteří je udávají při sledování přímých přenosů, nebo jistý drzý amatér Tom Jewell. Ten od roku 1987 bez jediné výjimky píše dlouhé blahopřejné dopisy každému vítězi na PGA, LPGA a Championsh Tour.

Už 38 let slyšíte jeho hlas při prvních odpalech na British Open. Startér z povolání Ivor Robson se drze vysmívá základním lidským potřebám a celý den před startem majoru nejí, ani nepije. Důvod je jednoduchý – musí být nepřetržitě na prvním odpališti a nemá čas si odskočit na vzdálenou toaletu.

Pronikavou drzost předvedl nejmenovaný amatér, který se v roce 1988 pod vymyšleným jménem vetřel do cvičného kola na British Open v Royal Lytham & St Annes Golf Clubu. Muž, kterého všichni považovali za profesionála z Nového Mexika, zahrál na prvních dvou jamkách vždy více než deset úderů, z třetí ho pořadatelé vyvedli, když právě zahrával jedenáctý úder…

Mnoho škody mohou napáchat drzí novináři. Jeden třeba popsal švih Jima Furyka „jako když had škrtí chlapa v telefonní budce“, jiný označil architekta Olympic Clubu za „člověka, který se opil džinem a pokoušel se vystřízlivět u absintu“. Další napsal, že „Jack Nicklaus nemůže ve 46 letech vyhrát Masters“. Naštvaný a motivovaný Zlatý medvěd si článek pověsil do skříňky v šatně, aby turnaj nakonec vyhrál.

Drzost se dá odpustit, když za ní stojí ušlechtilá myšlenka. Gary Player v roce 1961 oblékl zelené sako pro vítěze Masters, ale nepřidal ho do místní klubovny k ostatním a omylem si ho odvezl domů do Jihoafrické republiky. Už ho nikdy nevrátil a v roce 2004 ho spolu s ostatními trofejemi prodal v dražbě a výtěžek věnoval nadaci starající se o chudé děti.

Vítězka vložené soutěže na turnaji v Jihoafrické republice byla šokována, když v roce 2008 vyhrála rakev. Drzí organizátoři se totiž při hledání sponzorů obrátili i na prezidenta místního klubu, který je výrobcem rakví. Vítězka si do rakve lehla, aby si ji vyzkoušela, ale výhru raději věnovala na příští akci.

Naprosto neuvěřitelně drzí jsou zloději v současném Česku. V Karlových Varech jsou schopni vykrást vůz stojící před klubovnou plnou hráčů a v Sokolově na parkovišti okradli skoro všechny účastníky mezinárodního šampionátu. V Motole se dokonce vyskytly případy, kdy lapkové odcizili bagy hráčům v momentě, kdy v lesíku hledali míčky..

 

.

Počet přečtení: 1 551
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017