Skvělý turnaj, hráčské zklamání Čechů

02.06.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Kuneticka Hora

Turnaj D+D Real Czech Challenge na Kunětické Hoře získal opět vysoké hodnocení, účastníci si chválili organizaci, hřiště i resort. V českém prostředí je tedy možné opakovaně připravit špičkovou golfovou akci, alespoň na úrovni Challenge Tour jistě. S tímto faktem ostře kontrastují špatné výsledky domácích hráčů, jichž bylo ve startovním poli šestnáct, cutem prošel jediný.

„Je to jedno z nejlepších hřišť, jaké na okruhu máme,“ složil východočeskému areálu kompliment ředitel turnaje Gary Butler, jenž byl při své šesté návštěvě Česka spokojen a na adresu všech domácích složek od promotérů přes greenkeeping a rozhodčí až po dobrovolníky měl jen slova chvály.

Také vítěz Thomas Linard byl spokojen. „Měli jsme štěstí, že nefoukal vítr. Kdyby ano, bylo by tohle docela těžké hřiště ještě těžší. Připraveno bylo výborně,“ prohlásil Francouz, jenž byl podle svých slov překvapen, jak kvalitní areál hostitelská země nabídla.
Tváří turnaje byl Švéd Joel Sjöholm, hráč se zkušenostmi z European Tour a majorů. „Byl to podařený turnaj, velký úspěch. Je vidět, že Česká republika se dostává na vyšší úroveň,“ přitakal všeobecnému mínění.

Na této úrovni ale dosud Česko není po sportovní stránce. „Vím, co pro vás dokázal Alex Čejka,“ dokázal Sjöholm dobrou orientaci v reáliích. Ano, jméno hráče reprezentujícího Německo opět muselo padnout, aby zastínilo výkony jeho krajanů z vlasti, k níž se Čejka hlásí. Jediný Lukáš Tintěra z nich ve finálovém kole a jeho dělené 46. místo jsou méně než loni, kdy cutem prošli Ondřej Lieser a Stanislav Matuš. „Zklamalo mě to,“ potvrdil Petr Dědek, šéf promotérské společnosti Relmost.

Ta dává dohromady vlastní tým a přiděluje jeho členům divoké karty na zdejší turnaje (následuje challenge na Slovensku a v srpnu European Tour na Albatrossu), ale i do zahraničí. Zatím tato snaha plody nenese, neprosazují se ani amatéři nominovaní na volná místa ve startovním poli Českou golfovou federací. „Hráči se nad tím musí zamyslet a přidat v tréninku. Je to smutné, ale já věřím, že v příštím roce to bude jinak,“ dodal Dědek.

„Potřebujete hvězdy. Je na čase, aby se jí některý český hráč stal,“ připomněl Sjöholm, o čem se tu před časem hovořilo. „Vy se teď musíte soustředit na juniorský golf. To se povedlo nám ve Švédsku, kde každý ročník dává hráče schopné uplatnit se v nejvyšší konkurenci. Z nich pak rostou hvězdy jako je Henrik Stenson,“ vystihl.

Příkladem země, kde růst úrovně areálů jde ruku v ruce se sportovním vzestupem, je také Francie, vlast vítěze z Kunětické Hory. „Máme teď spoustu hráčů ve špičce, naposledy se prosadil Victor Dubuisson, to nám celkově pomáhá a mne osobně to motivuje, abych se také dostal na European Tour,“ potvrdil Linard.

Tintěra v Dědkově týmu není, avšak promotér udělal gesto a nejlepšímu domácímu účastníkovi turnaje věnoval darem pozvánku na Lyoness Open, turnaj European Tour hraný v rakouském Atzenbruggu od tohoto čtvrtka do neděle. Prosadí se tam Tintěra? „Cítím, že to v mých schopnostech je,“ řekl mimo jiné po turnaji a potvrdil svá slova z pátku, kdy se probojoval do víkendového programu o tom, že už nejde jen o to, dělat cuty, ale na Challenge Tour útočit na vyšší příčky.

.