Škudlit se nevyplácí aneb V hlavní roli míček

30.04.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Máte neodbytné nutkání, že musíte vyměnit míček, protože je špinavý, odřený a negativně ovlivňuje vaší hru? Profesionálové míček odhazují divákům po každé třetí jamce, amatéři ho většinou stačí dříve ztratit. Mezi námi jsou však drobní škudlilové, kteří s jednou bílou koulí hrají i tisíce jamek. Historky o míčcích jsou zábavné i poučné.

Na svou lakotu doplatil další drobný škudlil a profesionál z Texasu John Bredemus. Celou kariéru hrál s vyřazenými míčky a během hledání jeho zatoulaného drivu na Los Angeles Open jeho nový kedík našel starý a špinavý míček, který ovšem zahodil, protože nevěřil, že by s ním jeho šéf hrál.

Na opačné straně spektra stál Ben Hogan, legenda posedlá precizností. Před US Open obdržel balík s novými míči a s lupou v ruce začal každý kousek detailně prohlížet. Důvod? Do bagu hodil jen ty projektily, které neměly příliš mnoho barvy v důlcích. Prý to znemožňovalo přesnou hru železy…

Míčky Sama Sneada si nikdo nemohl splést, protože výrobce s úctou k legendě golfu je označoval jeho oblíbeným číslem „0“.

Velký problém nevyřešil Gibby Gilbert, který byl ojediněle diskvalifikován z Atlanta Classis 1973. V bagu měl původně šest míčků. Tři z nich půjčil kolegovi z flightu Gary Playerovi, dva utopil během hry. Na poslední jamce zahrál aut a míček se nenašel. Jeho zapisovatel mu do karty napsal zkratku ROB (došly mu míče).

Jeden z nejoblíbenějších golfistů historie Lee Trevino propagoval značku míčů Spalding, ale před turnajem Battle of Bighorn v roce 2002 nový model v bagu raději zamlčel. Ve flightu s ním šli paliči Tiger Woods a Sergio García, kteří ho přestřelí o 100 metrů. Byla by to naopak špatná reklama.

Prvním hráčem, který vyhrál turnaj PGA Tour s oranžovými míčky, se stal Wayne Levi na Hawaiian Open 1982. O čtrnáct let později si pořadatelé na jeho počin vzpomněli a věnovali mu obří oranžový míček. Navzdory argumentům fyziků, že tato barva je nejvíce viditelná v duze, oranžové projektily netvoří ani procento z prodaných míčků.

Kosmonaut Alan Shepard nikdy oficiálně neprozradil, s jakými míčky hrál na Měsíci v roce 1971. Odtajnil to až profík z jeho klubu Jack Harden, který kvůli extrémním podmínkám vybral odolný dvouplášťový Spalding.

Hádanka na konec. Víte, kolik míčků musíte poskládat vedle sebe do řady na trase mezi kolébkou golfu v St Andrews a dějištěm Masters na hřišti Augusta National, která měří 9 817 kilometrů? Odpověď zní: 230 milionů…


.