Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Sir Nick Faldo odpovídá na otázky Golf.cz

13.05.2011 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Legendární golfista sir Nicka Faldo odpověděl na otázky redaktorů Golf.cz. Příležitostí k dotazům je premiéra Nick Faldo series,  kterou v České republice pořádá společnost CZ Golf.

Nick Faldo Series vznikla Ve Velké Británii v roce 1996. Co vás před patnácti lety vedlo k jejímu založení, co jste si od toho sliboval  a splnily se vaše představy?
Serie byla založena proto, abych mohl vrátit tomuto sportu to, co dal on mě. Již od jejího založení měla Serie za úkol nabídnout hráčům různé příležitosti v golfu. A to se nám, myslím, daří . Hráči Faldo Series si užívají soutěžení i instrukce a kamarádství s ostatními hráči, kteří jsou do golfu stejně zapáleni jako oni. Ve sportu a v soutěžení existuje velmi mnoho životních lekcí a já si myslím, že hráči Faldo Series od nás odcházejí s tím, že se zde mnoho naučili a čerpali z našich životních zkušeností. Vzhledem k tomu, že tour nyní hraje přes 5 000 hráčů a že mnoho z nich se úspěšně etablovalo na poli golfu ať už jako profesionální hráči, učitelé, nebo prostě jako hráči, pro něž se stal golf součástí života, jsem velmi šťastný, kam až se nám to podařilo dotáhnout. Byli zde samozřejmě i opravdové hvězdy, které prošly Faldo Series a to, že jsme hráli roli ve vývoji těchto hráčů je něco, na co jsme také velmi pyšní. Mezi tyto hvězdy patří napč. Rory McIlroy, současná ženské světová jednička Yani Tseng, dále vítězové na tour – Marc Warren, Nick Dougherty Melissa Reid, Florentyna Parker a další.

Série postupně expandovala také do „méně golfových zemí“. Z jakého důvodu se na Českou republiku, která se v posledních letech stává zajímavou golfovou destinací, dostalo až letos?
Jakmile vidíme zájem z jednotlivých zemí, začneme pracovat na tom, aby se Faldo Series do té dotyčné země dostala co nejdříve. Jsme nadšeni tím, že Česká Republika patří do skupiny zemí, kde se hraje Faldo Series a že se nám daří rozšířit FS do více a více zemí po celém světě. Golf je globální sport a chtěli bychom nabídnout globální možnost pro hráče z celého světa.

Jak může Faldo Series pomoci mladým hráčů, kteří touží stát se profesionály?
The Faldo Series byla založena, aby vytvořila příležitosti poznat lépe golf. Tím míníme, že hráči díky Faldo Series získají neocenitelné turnajové zkušenosti a díky kvalitním instruktorům I mnoho rad do budoucna. Nabízí také příležitosti pro golfisty potkat se s ostatními hráči. Podpora, kterou jsme dostali v České Republice díky společnosti CZ Golf, je obrovským krokem kupředu pro golf v této části světa.

Určitě patříte mezi velmi vytížené muže. Přesto; máte čas sledovat evropské profesionální turnaje? 
European Tour je vysílána na kanálu Golf Channel takže mám možnost European Tour trochu sledova a užívat si jí.

Možná víte, že v České republice probíhají turnaje z nejvýše postavených sérií. Mají naši fandové golfu šanci spatřit vás ať jako diváka nebo hráče na Czech Open, nebo ještě lépe v akci s vašimi kolegy z Ryder Cupových týmů při European Senior Tour na Case Sereně, kde už zvítězili Bernhard Langer, Peter Mitchell nebo Gary Wolstenholme? 
Strašně rád bych tuto akci navštívil a mám velký osobní zájem na návštěve vaší země. Co se ovšem týče mě, jako soutěžního golfisty, už se spíš podívejte na Youtube nebo na opakované záběry. Mé dny jako tourového hráče už jsou pryč.

Když jste letos viděl na Masters příběh Roryho McIlroye, běžel vám před očima historický film z roku 1996 s Nickem Faldem a Gregem Normanem v hlavní roli?
Samozřejmě jsem tam viděl mnoho podobností. Ovšem dokazuje to, jak je nesmírně obtížné vést Masters po 54 jamkách. Musí vám být Roryho líto, každopádně on je mladý a velmi talentovaný a jsem si jist, že se z toho oklepe a bude dále vyhrávat.

Existuje nějaká paralela mezi těmito příběhy nebo jde o zcela nesourodé epizody, kdy se vaše zkušenosti a zkušenosti Charlese Schwartzela a právě tak zkušenosti Grega Normana a Roryho McIlroye v daném okamžiku nedají vůbec porovnávat?
Tehdy to bylo jiné. Atmosféru tomu dodalo to, že my jsme byli dlouhodobí rivalové a ten den jsme spolu hráli v jednom flightu. To dodalo na spojení mezi námi a dramatičnosti.

Kdo je ten, komu při komentování přenosů z PGA Tour, třeba i tajně, držíte palce? 
Fandím golfu. Chci zažít každý týden tu nejlepší show. Nejlepší soutěž, příběhy a hráče v hlavních rolích. Chci, aby tento sport zářil.

Pocházíte z relativně malého města. Je to složitější  stát se světovým hráčem z provincie?
Tento sport je o osobní touze a odhodlání. Šampión se může zrodit absolutně kdekoli.

Co pro vás znamená titul MBE? Dokázal byste vysvětlit jeho význam lidem, kteří žijí mimo Commonwealth?
MBE znamená Member of the British Empire (Člen Britského impéria) a tento titul jsem obdržel po mém prvním vítězství na The Open. V naší zemi je to obrovská pocta- Nedávna jsem od královny Alžběty dostal také rytířský titul. To je nejvyšší civilní ohodnocení v naší zemi a pro mne, jako pro Angličana, to znamená neskutečně mnoho. Jsem velmi pyšný na to, že jsem toto vyznamenání obdržel za služby golfu, což neznamená pouze vítězství, ale také to zahrnuje práci, kterou vykonáváme po celém světě díky Faldo Series a Faldo Design. Znamená to pro mne neskutečně mnoho a jsem velmi poctěn, že mohu být hrdým nositelem titulu Sir.

Máte zkušenost s televizními analýzami golfu. Prošel jste nějakou odbornou rétorickou průpravou, nebo máte přirozený řečnický talent?
Vtipné. Jsem to opravdu já, ačkoli na to trochu pracuji. Strávím neskutečně mnoho času přemýšlením o golfu a následně hledáním správných slov. Také si uvědomuji, že jako moderátor jsem součástí televizní zábavy a proto se také snažím přidat trošku toho vtipu do mlýnku. Opravdu svou práci miluji. Je to můj život a moje hlavní pracovní náplň, společně s designováním. Baví mě to a doufám, se bude neustále zlepšovat.

Byl jste dlouho světovou jedničkou. Jaký význam přisuzujete žebříčku?
Líbilo se mi to. Byl to můj cíl, chtěl jsem být Nr. 1 na světě. Vyhrál jsem čtyři Majory, než se mi podařilo se vyšplhat na vrchol. Major turnaje byly opravdu mou první prioritou ale ano, jakmile jsem vyhrál tři, už jsem přemýšlel spíše nad tím, jak se stát světovou jedničkou.

Je věk 50 let správnou hranicí, kdy profesionál přechází do kategorie seniorů?
Čtyřicet pět by bylo lepší. Měli by se nad tím zamyslet.

Spolupracoval jste se slavným Davidem Leadbetterem. Jsou profesionální učitelé golfu opravdu tak vlivní, jak se říká?
No, on se také akorát stával slavným, když jsme s ním začali spolupracovat a v té době měl skvělé nápady. Nick Price i já, kteří jsme s ním pracovali, jsme v té době dosahovali velikých úspěchů. Je velmi důležité mít učitele, kterému důvěřujete a cítíte, že to, co spolu tvoříte, je dobré pro vaši hru. To nakonec může být například I profesionál ve vašem klubu.

Golf šel v posledních desetiletích stále nahoru – pozorujete určité vyčerpávání této energie? Je to stále sport budoucnosti? A platí to i pro Evropu a USA? (V Číně je to samozřejmé).
Golf se stává stále více a více globální hrou. Byli jsme svědky velkého nárůstu golfistů v USA I Evropě, tento nárůst stále trvá. To samé se dá teď očekávat ve zbytku světa. V posledních letech byl zřetelně vidět obrovský golfový boom v Asii. Díky Faldo Design vidím, kolik hřišť se postaví po celém světě a staví se stále v nových částech světa.

V čem spočívají největší problémy současného špičkového golfu?
Myslím, že golf se nyní nachází na v dobré pozici. Líbí se mi mladí hráči, kteří se dostali na vrchol a z golfu se stává více a více světová hra.

Hraje se dnes skutečně lepší golf v Evropě než Americe? A čím to je? V Evropě a v USA má golf obrovskou tradici a hráči mají mnohem více příležitostí, každopádně pokud budou mít mladí hráči odhodlání a dostanou příležitosti, jako je např. Faldo Series, spičkoví  golfisté se opravdu mohou narodit kdekoli.

Liší se nějak evropští hráči od těch amerických z hlediska mentální stránky? 
Tím, že se hra stává globálnější se stírají možné rozdíly mezi hráči z jednotlivých koutů světa.

V čem se mohou dnes špičkoví hráči nejvíce zlepšovat, kde jsou stále rezervy? V technice hry, fyzické přípravě, mentální stránce, vybavení? 
Hra je velmi individuální, je to sport jednotlivců. Dnešní vybavení je neskutečné. Je zde obrovské množství informací, do tréninku se začíná již aplikovat i věda. Máme vybavení, které reaguje i na minimální odchylky ve švihu tím, že velice ovlivní výsledek rány. Dnešní golfisté mají mnohem více informací než jsme kdy měli my, každopádně pořád to je individuální bitva. To je to, co dělá golf tak působivým a komplikovaným.

Jak je možné, že spousta špičkových hráčů je stále tak tlustých, mají nadváhu? Bude to platit i nadále?
Nesouhlasím. Fyzická příprava hraje stále větší a větší roli v životě a v tréninku nejlepších hráčů. Stráví mnoho času v posilovně a dle mého názoru, většina nejlepších hráčů je ve skvělé kondici. Když jsem já hrával, měl jsem ve fyzické kondici asi trochu výhodu oproti ostatním, ale to nebylo nic proti tomu, jak trenují tito mladí hráči. Tím jsem opravdu ohromen.