Šimon Zach: „Mám v plánu zaútočit na světový žebříček“

28.08.2011 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice Novinky, Rozhovory
A A A

Na Czech Open na Čeladné teprve patnáctiletý Šimon Zach zazářil, i když se mu o dvě rány nepodařilo projít cutem. Nejen, že se umístil nejlépe ze zúčastněných českých hráčů, ale nechal za sebou i velké evropské hvězdy, jako například Miguel Angel Jimeneznez. Jak sám říká, turnaj byl pro něj velkou zkušeností. Nadějný mladý hráč nám v rozhovoru prozradil, jak se vyrovnal s nervozitou a velkou diváckou účastí. Jak Šimon trénuje a jaké má ambice?

Na Czech Open v Čeladné jsi byl nejúspěšnějším českým hráčem, což je velký úspěch hlavně vzhledem k tvému věku, s jakými pocity jsi z turnaje odjížděl?

Byl jsem moc šťastný, že se mi povedla ta dvě kola. Mohlo to ale vyjít ještě o trochu lépe, protože jsem mohl udělat cut, škoda toho druhého dne.

Byl jsi nervózní?

Nejvíc nervózní jsem byl první den hned na prvních třech jamkách. První kolo jsem šel po prvních čtyřech jamkách tři nad, pak jsem to stáhnul a došel v paru, čili zbylých čtrnáct jamek tři pod. Pak jsem byl také hodně nervózní na patnácté jamce, je tam ostrovní green a zahrál jsem do vody.

A jak na tebe působilo početné obecenstvo?

Je to pozitivní, když se mnou chodí, fandí mi a cítím se dobře.

Jaký máš recept na nervozitu?

Snažím se být v klidu, nebyl jsem zas až tak nervózní, člověk z toho musí nějak vyjít.

Jaký je to pocit, když si za sebou nechal takové hvězdy jako je Miguel Angel Jimenez, Marcus Brier, nebo Chris Wood?

Je to moc fajn, škoda jen, že jsem neudělal ten cut.

Na turnaji ti dělal caddyho táta, jsi na něj v této roli zvyklý?

Ano, táta mi dělal vždycky caddyho i na amatérských soutěžích. Když může, tak mi caddyho dělá, byl se mnou i na Mezinárodním mistrovství mužů na Kunětické hoře, na amatérce na Kunětické hoře, na amatérce na Mnichu a tak. Teď jedeme do Itálie, tam mi asi caddyho děla nebude, ale určitě se na mě půjde podívat. Tam, kde mi nekedí, se na mě dívá a pak mi ke hře vždy něco řekne.

Kolik turnajů přibližně ročně hraješ?

Letos jich hraji opravdu až moc, chceme to trochu omezit a jet jen na ty důležité, což jsou ta mezinárodní mistrovství a podobné. Letos bych měl odehrát něco kolem padesáti kol.

Kdo je tvým trenérem?

Trénuji s Jirkou Němečkem a také s Keithem Williamsem, ke kterému i někdy jezdím.

Jaká byla nejcennější rada od trenéra na turnaj na Čeladné?

Abych byl v pohodě a hrál v klidu, byla to důležitá rada, od Jirky jsem si to vzal nejvíc, ještě pak od táty.  A také mě připravoval na hru z roughů, které tam byly opravdu těžké. Nechávali jsme si na chippingu něco narůst a pak jsme z toho trénovali.

Jak často a kde trénuješ?

Snažím se každý den tři hodiny. Trénuji hodně i doma, máme v tělocvičně cvičnou síť. Převážně jsem ale na drivingu na Zbraslavi, měl bych víc trénovat i krátkou hru, tu se snažím trénovat na místech, kde je kvalitněji upravený green, třeba na Albatross.

A jak se připravuješ po fyzické stránce?

Dělám ještě mimo golfu atletiku, tam chodím již druhým rokem, dělám různé soutěže, byl jsem teď i týden na soustředění a to mi hodně pomohlo získat kondici. Zaměřuji se hlavně na běhy na 800 metrů.

Máš i nějakého sportovního psychologa?

Docházím k PhDr. Ivě Moravcové.

Traduje se golf v tvé rodině, nebo jsi první průkopník?

Táta hraje, má hendikep asi 7, s ním chodím hrát dost často, máma a starší brácha nehrají a mladší to zkouší. Tomu je teď teprve tři a půl roku, ale zkouší to. Starší brácha dělá desetiboj.

Takže jste dost sportovně založená rodina.

Přesně tak, táta dříve hrál baseball, hrál extraligu a pak myslím, že kvůli zranění zkusil golf a ten ho hodně chytil. Já jsem viděl, jak mu to lítá daleko, protože hrál ten baseball a teď už mi to lítá dál, než jemu.

Jak dlouho hraješ?

Hraji teď už devět let. Začal jsem v šesti a před třemi roky jsem začal trénovat každý den.

Jak zvládáš školu s golfem?

Na sportovní škole na Petřinách, kde jsem doposud studoval, mi vycházeli vstříc, například v druhém pololetí jsem měl 358 omluvených hodin a čtyři dvojky, od září budu chodit na gymnázium a tam to snad bude také super, moc se na to těším.

Vidíš svou kariéru spíše v golfu, nebo v něčem jiném?

Určitě bych ji rád viděl v golfu, nechtěl bych být trenérem, ale hrát European Tou, nebo Challenge Tour. Chtěl bych zkusit kvalifikační školu, ale nejdříve bych chtěl něčeho dosáhnout v amatérském soutěžním golfu. Rád bych získal golfové stipendium na nějakou vysokou školu. Spíš, než abych v sedmnácti přestoupil k profesionálům, budu do dvaceti u amatérů. Mám v plánu být vysoko ve světovém žebříčku. Kdyby se mi to nedařilo, pokusil bych se dostat se na tu nejlepší univerzitu a golf by tím pádem ustoupil do pozadí. Uvidíme.

Máš něco, co ti při hře přináší štěstí?

Nic takového nemám.

Co děláš ve volném čase, když zrovna netrénuješ?

Jdu ven s kamarády, nebo jdeme s bráchou sportovat a tak různě, toho času není zas tolik. V zimě jsem měl třeba dva různé tréninky denně, to jsem dělal měsíc a dalo mi to dost zabrat.

Jak zvládáš českou zimu, jezdíš někam trénovat?

Letos jsem byl přes zimu ve Španělsku, v Turecku a dostal jsem se do reprezentace, se kterou jsme měli dva výjezdy, což je moc fajn. Letos to máme naplánované podobně a ještě chceme jet do Ameriky.

A na co myslíš při odpalu?

Abych zachoval chladnou hlavu a ani se nesoustředím na nic konkrétního, myslím si, že nejlepší příprava je si na vše myslet na drivingu a na hřišti už si jen vezmu hůl, kterou chci zahrát, ránu už mám vymyšlenou a tak si jen stoupnu k míči a odehraju.

Aneta Zárubová

 

 

 

foto © Antonín Krčmář, Ivan Paggio