Šideri Váňová: Vynes z hlavy odpadky a soustřeď se jen na moment tady a teď!

31.03.2015 | Dagmar Dandová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

To je motto české profesionální hráčky Šideri Váňové, která hraje druhou evropskou sérii LET Access. Golfistka tělem i duší si neumí život bez tohoto sportu představit a už se těší, až začnou první turnaje.

Jak se cítíte na začátku letošní sezóny?

Za celou svou golfovou kariéru jsem neměla tak dobrý pocit jako teď. Jsem na sto procent připravená. Nemám obavy, nejsem nervózní, necítím tlak, ba naopak. A to je ten nejlepší začátek. U profi golfistů totiž naladění a psychika představuje hrozně moc a to až z 80 %. Ale zároveň si uvědomuji, že potřebuji mít všechno kompletní. Dnešní moderní golf se posunul úplně jinam. Hráči chodí běhat, cvičit, dělají speciální cvičení. Dnes je to hodně atletický sport.

A co zimní příprava? Jak probíhala?

Byla jsem celou dobu v ČR, nebyly finance. Mně osobně to nijak nevadilo, příprava probíhala stejně kvalitně jako v zahraničí. Je pravda, že jsem měla občas zmrzlé ruce a nohy, ale žádný sport není procházka růžovou zahradou

Máte nějaké tipy, jak se hodit do psychické pohody před důležitými turnaji?

Snažím se chodit pravidelně na meditace, které mě dostávají do psychické pohody. Před turnajem se snažím relaxovat, číst knihu, pustit si hudbu, dát si něco dobrého. Navodit si příjemnou náladu.

Je něco, co vás v golfu zklamalo?

Největším zklamáním pro mě byl přechod do profesionálního golfu. Myslela jsem, že to bude stejné, ale bohužel je to něco úplně jiného. První rok jsem se opravdu trápila, spíš psychicky bych řekla.

Co vám to pomohlo překonat?

Asi rada, kterou jsem dostala: ,,Vynes z hlavy všechny odpadky a soustřeď se na moment tady a teď, vnímej celým svým tělem tuhle chvíli, která je ta nejdůležitější.´ A největší zlepšení při hře jsem zaznamenala ve chvíli, kdy jsem začala hodně pracovat na krátké hře. Krátká hra je v našem golfu to nejdůležitější.

Jak často trénujete?

Trénuji šestkrát v týdnu. V průběhu celého dne, dvou až tří fázově. Chodím na atletiku, do fitka, na gymnastiku, meditace. Přes zimu jsem trénovala i na běžkách. V letní sezóně přijde omezení kondiční a zaměřuji se spíše čistě na trénink golfu.

V poslední době příliš nových hráčů nepřibývá, v čem je podle vás největší kámen úrazu v rozhodnutí, začít s golfem?

Kdybyste se mě na tuto otázku zeptala třeba lety, odpověděla bych, že kámen úrazu je ve financích. Dřív začít s golfem nebylo tak jednoduché jako dnes. Bylo míň hřišť, tím pádem vstupní poplatky byly hodně drahé a vybavení také nebylo nejlevnější. V dnešní době však nevidím žádný problém začít. Vybavení je dostupné, vstupní poplatky se snížily s počtem rostoucích areálů. Ty doby, kdy se tvrdilo, že golf je sport bohatých, je dávno pryč.

A v čem je největší problém u profesionálního golfu?

U profi golfu je to trošku těžší. Musíte mít herní výkonnost, abyste mohli přejít od amatérů k profesionálům. Potřebujete hlavně větší finance a tím pádem i sponzory.

Je těžké najít v ČR sponzora?

Ano, v dnešní době je velmi komplikované najít sponzora. Každá firma nepodporuje jednotlivce, nebo dokonce sport jako takový. Je to běh na dlouhou trať a většinou musíte mít manažera, aby dokázal nějaké peníze získat. Trvá to i několik měsíců a hráč samotný by tohle dělat nemohl, protože by mu pak nezbýval čas na trénink.

Co si myslíte o stavu českého golfu?

Toto téma je dost kontroverzní a nerada bych se pouštěla do velkých debat. Asi všichni hráči na vrcholové úrovni si uvědomují, že český golf je tzv. v plenkách a potřeboval by se posunout o krok dál. Pro golf se v posledních letech udělalo hodně a základna lidí se zvětšila, ale stále to není takové jako ve zbytku západní Evropy. Myslím si, že golfu nejvíce ublížila 40.letá éra komunismu, kdy byl brán golf jako snobský sport a tento přežitek dlouhá léta trval. Sama jsem prožívala opovržení golfem na školách od některých lidí i pedagogů

Myslíte, že mají čeští nadějní golfisté dostatečnou podporu?

Myslím si, že až na pár světlých výjimek není podpora dostatečná. Pokud se budu bavit o CGF, tam to funguje lépe. Vypisují se granty pro nadějné amatéry, jezdí společně na teamové soutěže, lítají na reprezentační soustředění, mají trenéra. S takovou podporou už je to malinko jiná písnička. V české PGA je to bohužel u profesionálů čistě individuální záležitost jednotlivých hráčů. Pokud neseženete, nebo nemáte finance na vrcholový golf, máte smůlu. Ve světě podpora profesionálních hráčů funguje naprosto běžně, ale k nám ještě nedošla..

Kdo vás nejvíc podporuje v kariéře?

V mé kariéře mě nejvíce podporuje rodina, bez ní bych nikdy neměla možnost začít a jsem jim neuvěřitelně vděčná, za jejich pomoc.

A váš tým?

Ten se skládá z několika lidí: golfového trenéra – Aarona MC Adama, psycholožky – Ivy Moravcové, Wandy Worlové, která mě připravuje po meditační stránce, manažerky Katky Kuzmové a často i mojí maminky, která mi pomáhá organizačně.

Co děláte kromě golfu?

Víte, vše co dělám, se točí kolem golfu. Rozhodla jsem se jít profesionální cestou a také to tak musí vypadat. Můj bývalý trenér Jarda Peterka mi říkal krásnou větu: ,,Jestli chceš být dobrou hráčkou, celý tvůj život se musí točit kolem golfu. Musíš číst o golfu, bavit se o golfu, dívat se v televizi na golf, kamarády mít golfisty, dokonce by se ti mělo zdát i o golfu. Měl pravdu! Když něco chcete dělat dobře, musí to být všechno propojené.

Minidotazník:

Oblíbený golfista

Tiger Woods. A to už odmalička. Je pro mě golfovou modlou, dokázal něco neuvěřitelného.

Nejhorší flight

Nemám ráda flighty, kde se hráči rozčilují.

Kedík

Bohužel stabilního caddyho z finančních důvodů nemám. Cítím to jako velký hendikep. Tuto sezónu snad semnou bude jezdit víc moje nejlepší kamarádka, také golfistka – Edita Urbanová

Hole-In-One

To hraji cvičně každou sobotu po obědě.  Samozřejmě trošku vtipkuji. Povedl se mi jednou a jednou mi vyskočil přímo z jamky na LET ACCESS. A bohužel touto smůlou jsem přišla o nádherné auto…

Nejoblíbenější hůl

Drive. Je to hůl, která mě vystihuje nejlépe. Je v něm neuvěřitelná síla.

Výhoda žen golfistek

Můžeme nosit sukně… To je asi jediná výhoda. Ženy jsou oproti mužům diskriminované. Máme málo turnajů oproti mužům, price money jsou také o hodně nižší. Kluci mohou hrát přes zimu Pro Golf Tour, Geco Tour, ženy nemají nic.

Vysněný turnaj

Olympiáda. Snad každý vrcholový sportovec sní o tomto momentu.

Oblíbené hřiště

V ČR to je Ostravice a Karlovy Vary, ve světě hřiště na Madeiře.

Golfové začátky

Karlovy Vary. Malé městečko, které žije tenisem, golfem a hokejem. Ke golfu jsem se dostala přes tenisty, kteří hráli i golf. Jednou mi o tom vyprávěli a já od té doby měla hrozně velké nutkání tento sport zkusit. Rodiče mě nechtěli dlouhou dobu od tenisu pustit, ale nakonec jsem je přemluvila.

Klíčové aspekty pro úspěch

Těch je více, co musíte mít. Bavím se teď o profesionálním golfu. Podle mě jsou to: vlohy či dispozice pro daný sport (někdo tomu říká – talent), finanční zázemí, musíte být dříč, mít dobrou psychiku a hlavně zdraví. Pokud se Vám tyto aspekty sejdou, máte obrovskou šanci, že to v golfu dotáhnete hodně daleko

Úspěchy Šideri Váňové:

Od roku 2012 člen Ladies Europien Tour access

Od roku 2012 člen PGAC

Umístění

2013 – účast na Q school

2013 – 2. Místo Akademické mistrovství rebupliky

2013 – 1. Místo Mistrovství Klubu

2013 – 6. Místo Hant Trophy SKalica ( kategorie muži ženy společna)

2011 – 2. Místo mistrovství ČR na simulátorech

2011 – 1. Místo extraliga čr družstev

2011 – 4. Místo europien chlub Trophy

2011 – 2. Místo mistrovství ČR na simulátorech na rány

2010 – 2. Místo extraliga družstev ČR

2010 – 2. Místo na czech golf amateur tour

2009 – 1. Místo extraliga družstev ČR

2009 – 3. Místo na Europien club Trophy

2009 – 1. Místo na Memoriálu Hanuše Goldscheidera

2008 – 3. Místo v žebžíčku Czech Golf Ameteur Tour

2007 – 2. Místo v žebžíčku Czech Golf Amateur Tour

2007 – 1. Místo na Memoriálu Hanuše Goldscheidera

2006,2007,2009 – vížezství na Lady Abrahams Trophy