Shell Houston Open

06.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Matt Jones

PGA Tour – Shell Houston Open, Golf Club of Houston, Humble, Texas
(3. – 6. 4. 2014, časový posun -7 hodin)

Neděle – finálové kolo
Dvě závěrečná birdie rozhodla o nečekané výhře Australana Matta Jonese. Tím prvním si vynutil rozehrávku s Američanem Mattem Kucharem, jemuž se naopak hrubě nevyvedl konec posledního kola, a vzápětí play-off rozhodl opět na čtyřparové osmnáctce. První profesionální titul pro třiatřicetiletého hráče ze Sydney znamená nejen osobní rekord ve výši prémie za jeden turnaj (1,116 milionu dolarů), ale také start na Masters v nadcházejícím týdnu. Bude to Jonesův první major v kariéře. Býval by měl účast jistou od loňska, neboť sahal po postupu na Tour Championship. Poslední putt na BMW Championship mu však lízl okraj jamky a on se do finále fedexcupového play-off nedostal.

Oba účastníci dodatečného souboje o vítězství se dobrali ke konečnému skóre -15. V době, kdy byl Jones už v klubovně, Kuchar ještě vedl. Australan zahrál v neděli sice dvě bogey, ale osmi birdie si pomohl k výkonu 66 ran (-6). Základní část turnaje čítající 72 jamek zakončil patnáctimetrovým puttem a za tu ránu si vysloužil přízeň publika. „Bylo mi jedno, jestli skončím druhý, třetí, nebo čtvrtý. Jeidné, co měl zajímalo, bylo zkusit vyhrát,“ přiznal. K tomu, aby mohl pomýšlet na výhru, musel ale přispět vedoucí Američan, jenž byl dlouho dvě rány před ním. Na tříparové šestnáctce však Kuchar drajvoval do bunkeru, vyhrál se na necelé tři metry od praporku, ale potřeboval dva putty do bogey a už to bylo jen o jednu. Po paru na předposlední jamce přidal další chybu při druhé ráně na čtyřparové finálovce, při níž míč skončil ve vodě. Po dropu s trestnou ranou ještě zahrál bogey a zkompletoval kolo pouze na úrovni even par.

V rozehrávce se něčeho podobného favorizovaný hráč vyvaroval, ovšem par 4 mu nestačil. Jones přitom trefil z týčka bunker a nezasáhl green v regulaci. Tentokrát ale vytáhl jinou zbraň, a sice chip-in. „Přišel jsem k míči a řekl jsem caddiemu, že to trefím,“ ohromil vítěz pozdějším sdělením. Hrál ho přes další pískovou překážku a musel překonat brejk jamkoviště. „Když hraju s přáteli a potřebuju birdie, někdy se mi to povede. Je skvělé dokázat to na takové úrovni,“ dodal.

Do konečného top 10 se nejlepším výkonem kola 65 (-7) vklínil Severoir Rory McIlroy a před Masters získal čistou skórkartou se sedmi birdie sebedůvěru. „Proměnil jsem každý putt, o němž jsem si myslel, že bych ho proměnit měl. Bylo skvělé vidět, jak to tam padá. Beru to jako dobrý týden, ačkoli se mi nepovedlo být ve hře o vítězství,“ komentoval svůj výkon jeden z favoritů nadcházejícího velkého klání.

Další pořadí: 12, Stroud, Mickelson (-7), 17. Westwood (-6), 19. DeLaet, Schwartzel (-5), 24. Walker, Donald (-4), 31, Išikawa (-3), 37. Haas (-1), 43. Bradley, Els (E), 54. Stenson (+1), 61. Simpson (+3).

Konečné Top 10:

Video – vítězný chip-in Matta Jonese v rozehrávce:

Sobota – 3. kolo
Náskok čtyř ran dává do závěrečného dne dobré vyhlídky na titul Mattu Kucharovi. Jen se Američanovi nesmí stát to co Sergiu Garcíovi. Španěl šel po vynikajícím pátku o osm ran hůř a vinou výkonu 73 (+1) klesl na druhou pozici, dělenou s domácím hráčem Cameronem Tringalem. Kuchar zahrál 68 (-5) a ačkoli se den ode dne o jeden úder zhoršuje, na konkurenci to stačí. Průběžné skóre stlačil na -15. Jeho denní výkon vyrovnal jen krajan Rickie Fowler a posunul se na dělenou pátou pozici. Pořádný atak se nezdařil Philu Mickelsonovi, ačkoli se drží v top 10, a 74 ran srazilo až na konec čtvrté desítky leaderboardu Severoira Roryho McIlroye.

Fowler hrál bez bogey, Kuchar má ve skórkartě dvě. Obě na konci obou devítek, takže nebýt toho posledního, mohl si do neděle přenést ještě větší náskok. Dopustil se však na závěr nečekaného trojputtu. „Nějak jsem ztratil cit pro rychlost, ale celkově jsem patoval dobře,“ řekl lídr, jenž byl ve hře o titul i před týdnem na Valero Texas Open, ale z dělené první pozice na závěrečné devítce spadl na konečnou čtvrtou. „Hrál jsem dobře a je výborné být v takovém postavení znovu, na úplně jiném hřišti,“ dodal a o hlavní příčině tohoto stavu hovoří jeho přesnost. V sobotu minul jen jednu fairway.

Další pořadí: 12. R. Palmer (-5), 16. Schwartzel (-4), 23. Donald, DeLaet, Westwood, Walker (-3), 30. Simpson (-2), 37. McIlroy (-1), 42. Bradley (E), 53. Kirk (+1), 59. Els (+2), 65. Stenson (+3).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Dva další vynikající výsledky 65 ran (-7) znamenaly změnu ve vedení a symbolizují i proměnu top 10. Španěl Sergio García, jeden z autorů, se dostal do čela a s celkovým skóre -12 získal náskok jednoho úderu před Američanem Mattem Kucharem, jednou z mála stálic turnaje – po čtvrtku se dělil o třetí místo. To teď zaujímají čtyři zcela jiní konkurenti než o den dřív a je mezi nimi i další domácí hráč Jimmy Walker. Vedoucí muž FedEx Cupu dorovnal nejlepší výkon dne a po delší době připomněl své výsledky z úvodu sezony. Ztráta na Garcíu je z této pozice ovšem už čtyři rány. Nízkých skóre bylo tentokrát hlavně vinou sílícího větru pomálu, a tak se navzdory zhoršení do top 10 posunul Phil Mickelson, podobně Severoir Rory McIlroy postoupil leaderboardem výrazně výš, přestože také zahrál o něco vyšší číslo než v úvodním dějství.

Mezi hráči, kteří se výrazně zhoršili, byli i oba čtvrteční autoři výkonu 65 ran. Bill Haas spadl za první desítku, Charley Hoffman se odporoučel až do třetí. Jiné stál takový výkon postup cutem. O to větší uznání sklidil novýlídr. García měl dva skórovací bloky. Nejprve na jamkách 12, 13 a 14 zapsal sérii birdie – eagle – birdie a pak přidal tři birdie za sebou od trojky do pětky. Jeho hra byla ukázkou toho, co dokáže v nejlepší formě, o níž ostatně svědčí i to, že na PGA Tour letos nebyl horší než šestnáctý. Jen jednou minul fairway a v regulaci trefil 13 z 18 greenů. „Cítím se skvěle se svým vybavení, cítím se sám skvěle a také na hřišti,“ nerozpakoval se říci. Samozřejmě přišla řeč na to, jestli je schopen přenést si výkonnost na Masters, načež vedoucí muž odvětil: „Každý týden je jiný. Nejdřív musí skončit tento a snad se budu takhle dobře cítit i v tom příštím a nic mě nerozhází.“ Walker má ve skórkartě osm birdie a jedno bogey a Kuchar, jenž se jim přiblížil výkonem 67, hrál bogey a šest birdie.
Další pořadí:
13. Haas (-5), 18. Fowler (-4), 27. McIlroy, Hoffman, Simpson, 41. Donald, Schwartzel, Westwood, Kirk (-2), 55. Bradley, Stenson (-1), 70. Els (E).
Cutem neprošli mj.:
Spieth, Oosthuizen, Stadler, Hanson, Casey, Kaymer, Manassero, Poulter, Harrington, Clarke.

Top 10 druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Dvojice Američanů Bill Haas, Charley Hoffman s výsledkem 65 ran (-7) zaujala dělenou první pozici a vévodí dnu, v němž dominovali domácí hráči. Pět krajanů se s odstupem jednoho úderu dělí o třetí pozici a v našlapaném leaderboardu je mezi dalšími deseti, kteří ztrácejí na lídry dvě rány, pouze kvarteto cizinců. Mezi nimi dva Jihoameričané, Kolumbijec Camilo Villegas a Jhonattan Vegas z Venezuely, a dvojice favoritů, Jihoafričan Charl Schwartzel a Sergio García ze Španělska. Miláček publika Phil Mickelson, jenž má s sebou speciální přístroj na léčbu nataženého svalu v boku, začal za -4 a dělí se o 18. pozici, kdežto ostře sledovaný Severoir Rory McIlroy hrál vlažněji a průběžné skóre -2 ho řadí až na 59. příčku, tedy těsně nad hranici předpokládaného cutu. Zasáhl 14 fairwayí, avšak potýkal se s putterem. „Musím trochu zapracovat na tempu, ale jsem potěšen z toho, jak trefuju míč,“ konstatoval hráč, jenž má na kontě i trojputt a spoustu neproměněných krátkých dohrávek ze vzdálenosti do dvou metrů.

To Haas hrál jen jedno bogey a blýskl se eaglem na pětiparové čtyřce (hrál ji jako třináctou jamku), kde druhou ranou podél nebezpečné vody zasáhl green a proměnil sedmimetrový putt. Z deseti startů v sezoně nasbíral osm umístění v top 25. „Cítím, že hraju dobře, a neustále kroužím kolem. Ale v neděli jsem dosud neklepal na dveře,“ vyjádřil se.  Druhý z lídrů Hoffman odevzdal čistou skórkartu se sedmi birdie. Po dohrání kola se z turnaje odhlásil Dustin Johnson. V Američanově zápisu jsou čtyři birdie, ale také dvě bogey, tři double bogey a navrch výkon 8 ze čtyřparové osmé jamky. To dohromady dává výsledek 80 (+8).

Další pořadí: 18. Els, Simpson, Mickelson, Kirk (-4), 38. Harrington, Manassero, Išikawa (-3), 59. Fowler, McIlroy, Spieth, Poulter, Stadler, Westwood, DeLaet (-2), 76. Walker, Stenso, Donald, Kaymer (-1), 97. Oosthuizen (E).

Top 10 prvního kola:

 

Zraněný Phil Mickelson figuruje mezi přihlášenými, mezi účastníky je Rory McIlroy, takže při přetrvávajících zdravotních problémech Tigera Woodse má poslední akce před Masters v Američanově a Severoirově osobě dva hlavní mediální taháky a dost možná, že i velkého favorita. Mezi ně se musí počítat i Henrik Stenson, přestože výsledky krále loňské sezony nejsou poslední dobou oslňující. Rozehrát se na první major přijeli i někteří jeho vítězové: Charl Schwartzel, Ángel Cabrera, Trevor Immelman a Mike Weir, dále pak třeba Keegan Bradley, Luke Donald, Ernie Els, Jimmy Walker a další. Není však zdaleka vyloučeno, že si titul zajistí někdo úplně jiný, například hráč, pro nějž to bude poslední šance získat místo ve startovním poli v Augustě, tak jako se to loni povedlo D.A. Pointsovi. Letos mezi vyvolenými znovu není a obhajobou by se mu zdařil husarský kousek.

Po loňské termínové přehazované kvůli Velikonocům se vrací původní termín. Klub už se nejmenuje Redstone, ale jinak návrat ke starým pořádkům mnozí kvitují, protože hřiště obávané zejména svým roughem je jako příprava na Masters vynikající. Délka Tournament Course 6 818 metrů se rovněž velice blíží Augustě. Postrachem tento par 72 však není, od přestěhování turnaje právě sem v roce 2003 byla veškerá skóre vítězů dvojciferná. Points a před ním Hunter Mahan hráli shodně -16, nejníž se v roce 2011 dostal Mickelson, a sice na -20. Dotační částka je 6,4 milionu dolarů (něco přes 127 milionů korun) .

Odkazy: .. GC Houston Hřiště na sat. mapě. …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czFedEx Cup

.