Shaft aneb skutečné tajemství hole, 3. díl: Kick-point a Torze

02.03.2016 | Michal Prokop | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Úvodní obrázekKaždé povídání je třeba jednou uzavřít, a tak tu po dvou předchozích článcích pojednávajících o shaftech (1. díl a 2. díl), máme konečně poslední sadu vlastností, které je třeba doplnit k již získaným poznatkům.

Dnes začneme podstatným, často skloňovaným, ale také pro mnoho hráčů matoucím parametrem shaftu, kterým je jeho kick-point.

Kick-point je místo, kde shaft vykazuje při švihu nejvíce ohybu, kde pracuje, nebo chcete-li tak, kde švihne. Pokud se ohýbá blíže jeho spodní části (špičce), je následkem vyšší trajektorie letu míče, pokud se shaft ohýbá v jeho horní části je výsledkem nižší trajektorie.

Trajektorie je pak udávána zpravidla jako nízká, střední a vysoká. Když tedy někdo mluví o trajektorii nebo kick-pointu, mluví v podstatě o tom stejném, jen to jinak vykládá.

Hodně lidí si pak oba termíny rádo plete, protože efekt a správný výklad je u těchto pojmů protikladný: nízká trajektorie = vysoký (high) kick-point a naopak vysoká trajektorie = nízký (low) kick-point. Jen u středního kick-pointu (mid) se samozřejmě splést nemůžete, protože i trajektorie je střední.

Jak to má být ale v praxi u holí?

Na železech je všeobecně třeba mít vyšší trajektorii. Podstatou je, aby míč konzistentně stoupal a v poslední, řekněme ¼ své doby ve vzduchu, začal ostřeji padat k zemi.

Diamana

Populární„rodina“ shaftů Mitsubishi Rayon Diamana nabízí zákazníkům tři provedení, které se liší zejména trajektorií, červená = vysoká, modrá = střední a bílá = nízká

Železem se hraje na přesnost, a čím kolmější je dopad míče na zem, tím méně odskočí. U dřev se hledá naopak nižší trajektorie pro plochý let. Cílem je zde pravý opak než u želez, a sice doběh míče a získání dalších potřebných metrů.

Nutno však dodat, že kick-point není žádné dogma – tento parametr je jen jedním s faktorů, který má na letu míče (trajektorii v pravém slova smyslu) podíl. Je třeba brát v potaz i všechny ostatní a dříve zmíněné vlastnosti shaftu. Vše hodně záleží na typu švihu a podle něj se tento parametr určuje.

Flightscope

Analýza trajektorie letu míče systémem Fligtscope X2

Pokud někdo bude mít dopadovou vzdálenost driverem 200 m a doběh 10m tak sice můžeme snížit trajektorii a prodloužit doběh na 20m, ale zároveň to také může zkrátit dopad na 190 m a nikam jsme se v součtu nedostali.

Například u driveru je třeba ještě přičíst správný loft hole, změřit spin míče, atd. Správný výběr shaftuna základě (nejen) této vlastnosti může být tedy opět určen jen kvalitním testem a fittingem.

Poslední podstatnou vlastností shaftů je torze. Ve volném překladu tuto vlastnost můžeme označit jako zkrut shaftu, který má vliv zejména na přesnost hry. Význam má hlavně u driveru a dřev, kde se u shaftů zpravidla pohybuje v rozsahu hodnot 2-6. Toto číslo určuje o kolik stupňu se shaft dokáže překroutit během švihu. Čím větší číslo je, tím více se zkroutí a tím více se hlava hole zavře.

Shaft UST Mamiya Proforce V2

Shaft UST MamiyaProforce V2 má na sobě jako jeden z mála shaftů vytištěné všechny potřebné údaje. Torze je třetí číslo zleva. U většiny shaftůale torzi vyčtete jen na stránkách výrobce.

Vyšší hodnota torze má za následek směr rány více vlevo (u pravorukých golfistů). Většina amatérských hráčů má problém se šlajzem – rána stáčející se doprava (pro praváka). Vyšší torze by jim měla tedy pomoci.

Je tak jasné, že nevhodný výběr shaftů s nízkou torzí může tento problém ještě umocnit. V jejich případě tak bude lepší sáhnout poshaftech s torzí (4-6). Naopak dobří hráči umí v bodě impaktu přijít k míči ve správném úhlu a vysoká torze by jim mohla způsobit nechtěné drawnebo až hook.

V celém našem třídílném povídání jsme si shrnuli ty nejpodstatnější rozdělení vlastností shaftů. Jak ale vybrat pro sebe ten nejlepší? Z jednotlivých parametrů je potřeba složit mozaika, která do sebe musí zapadat co nejlépe, a to i za cenu jistých kompromisů mezi nimi.

Prostě tak, aby byl konečný výsledek co nejefektivnější. Výběr shaftů nikdy nelze učinit teoreticky, ale vždy jen na základě pečlivé fittingové analýzy a následného testu produktů. Bez vlastní zkušenosti a osahání jednotlivých produktů si totiž hráč jen velmi těžko vybere správně.

Michal Prokop

Fitting& Servis specialista

Logo GG

 

Počet přečtení: 982
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

PR
Reklama
27.9. HazeltinRyder Cup 2016
29.9.KaskádaSurGal Clinic Grand Finá
29.9.Beijing, CReignwood LPGA Classic
30.9.Hazeltine Ryder Cup
30.9.Černý Most19. President Goldscheid
1.10.BeřoviceTAYLLORCOX Tour by Golf.
DNESSport 5Czech PGA Tour 2016
13.10.GOLF CHANNELSafeway Open
TOPlist