ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Seznam golfových pravidel, která můžete porušit

26.04.2011 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Myslíte si, že všechna golfová pravidla je potřeba dodržovat? Omyl! Ve skutečnosti je mnoho pravidel, na které je dobré v jistých situacích zapomenout a řídit se spíše citem a zdravým rozumem.

Předem upozorňuji, že následující „návod k nezákonné golfové činnosti“ se týká rekreační hry, golfu pro radost a zábavu. Pokud jde o turnaje, o hru na snižování hendikepu, tam je pravidla potřeba dodržovat. Jinak by sportovní stránka golfu ztratila smysl.

Proč tedy pravidla porušovat? Při stoprocentním dodržování se ze hry stává pomalá a komplikovaná záležitost. Hlavním důvodem je tedy urychlení hry, její plynulost a dobrá nálada hráče. Málokdo zná pravidla dokonale a do detailů, k určitému volnému výkladu dochází beztak často. Kdyby se měl každý hráč hrající svoji ranní či podvečerní devítku stresovat pravidly, golf by se stal pekelně otravným.

Jaké hlavní porušování lze tedy doporučit?

1)  Nedodržujte pořadí na odpališti.
Naopak hrajte podle hesla: kdo už hůl a míček drží v ruce, ten hraje. Smyslem pořadí je „ocenit“ úspěšného hráče z předchozí jamky, při jamkovce to může být i faktická výhoda. Ale při rekreačce je fuk, kdo to tam pošle první. Hlavně rychle kupředu.

2) V poli hraje ten, kdo je u míče první.
Samozřejmě má smysl, aby hrál vždy ten „zadní“ hráč, je to kvůli bezpečnosti (neměl by mít před sebou žádné hráče). Ale v praxi to mnohdy zdržuje. Stačí dát spoluhráčům najevo, že hraju. Jestli jsem o pět nebo deset metrů vpředu, to je úplně jedno v situaci, kdy jsem na opačné straně ferveje. Stačí prostě sledovat hru ostatních a podle toho hrát.

3) I na grýnu hraje první ten, kdo už drží hůl.
Opět variace předchozího „pravidla“. Nečekám na ostatní, když už mám patr v ruce. I kdyby jiný hráč ještě čipoval. Prostě využiju mezeru v čase.

4) Nevyndavám vždycky vlajku z jamky, když patuji.
Neříkejte mi, že se na deset metrů trefíte rovnou do jamky! To je vždycky jenom náhoda. Proto se nezdržuju chůzí k vlajce, jejím vyndaváním a návratem k míčku. Patuji na příhru. A kdybych snad tyč trefil? Spravedlivě usoudím, jestli mi náraz pomohl či uškodil a podle toho si počítám rány.

5)  Daruji si paty.
Nedohrávám deseti, patnácticentimetrové paty, protože ty dává každý. Snad jen malé děti a úplní začátečníci mohou minout, ale zkušenější hráči si mohou darovat paty často. Sice to nezachrastí (ten zvuk je pro někoho opojný), ale ušetří čas.

6)  Neřeším, zda se mi míček při založení hole pohnul.
Devadesáti procentům rekreačních hráčů se míček párkrát za kolo pohne, když založí hůl. Ve vyšší trávě, někdy i na ferveji. Pravidla říkají, že je to trestné. Ale to bychom pak všichni hráli o deset úderů víc. Nehleďte na tyto „detaily“.

7)  Dropuji z autu.
Velice odvážné, řekne každý rozhodčí. Ale když přijdu k míčku a s překvapením zjistím, že se mi dokutálel až do autu, už se prostě nevracím. Připočítám si jednu ránu, míček hodím dovnitř do pole a hraju. Představte si, jak běžíte, na odpaliště, pak zase zpátky…

8)  Umožňuji spoluhráčům z flajtu opakovat ránu.
Když je hřiště volné, ať si každý hraje mulligany, jak chce. Samozřejmě se tím nesmíte zdržovat vzájemně, ale častými mulligany se hráč zlepšuje, protože trénuje. Platí to nejen pro zkažené rány z odpališť, ale i z pole, při patování. Z nepovedené rány je hráč naštvaný, „oprava“ jeho náladu může zlepšit. Radost pak mají všichni.

9)  Neřeším cokoli s holemi a jejich „správností“.
I když pravidla říkají spoustu věcí o holích a jejich drážkách, trampolínovém efektu driverů atd., vůbec se tím netrápím. Žádná hůl nedokáže pomoci hráči, který šlajsuje ostošest. Dnešní moderní technika je mocná, ale golf je ve své technické náročnosti ještě mocnější. Nikdy nad ním nevyhrajete.

10)  Občas si ulehčím pozici, zvednu a hodím míček jinam.
Má smysl hrát z vyschlé holiny a ničit hřiště i hole? Nač hrát z bahna? A proč švihem ničit keře i stromy? Někdy má smysl si usnadnit hru – když vidím, že míček bych prostě neuměl zahrát. Některá hřiště jsou v jistých situacích navíc neregulérní, jen ta místa nejsou označená. Takhle sám posoudím, co je a není regulérní.

11)  Vybídnu slabé hráče a začátečníky ulehčit si pozici.
Když vidím, že spoluhráč z flajtu hraje už čtvrtou ránu z bankru nebo rafu, řeknu mu: Klidně si míč vyndej a netrap se! Smyslem rekreačního golfu je přece hrát, nikoli bojovat s příliš obtížnými nástrahami hřiště. Začátečník by si pak golf mohl zošklivit.

12) Rozdávám rady.
I když se rady dávat nesmí, právě všem novicům je dávám. Pokud se nechováte jako všeználkovský takyprofík, určitě bude zelenáč za pár vašich poznámek rád.

13)  Nevšímám si, zda ostatní dodržují pravidla.
Při rekreační hře mají někteří hráči tendenci stavět se do role mentora a říkat těm ostatním, co se smí a co ne. Ve skutečnosti ale mohou mít různí lidé své vlastní „formáty“ hry. Soustředím se tedy hlavně na svoji hru a nedělám ze sebe pana Chytrého.

Že vám některé rady připadají troufalé? Ano, každý hráč je jiný a každý k pravidlům přistupuje dle svého. Osobně si ale myslím, že platí jen tři zásadní pravidla, kterými by se při rekreační hře měl hráč řídit. Vše ostatní je už na něm. Ty tři zákony znějí:

1)    Nezdržovat hru.
2)   Nepoškozovat hřiště.
3)   Nepůsobit svých chováním nelibost jiným hráčům.

Je to možná až příliš jednoduché, ale v tom je právě význam těchto „pravidel“. Každý si je totiž zapamatuje. Což se o skutečných golfových pravidlech, která mají dvě stovky stran, říct rozhodně nedá.


Andrej Haladafoto © Ivan Paggio

Počet přečtení: 5 230
Komentáře
 • Tomáš Jelínek napsal:

  na tento článek jsem byl upozorněn golfistou, kterému velmi hnul žlučí. Po přečtení musím s článkem téměř bez výhrad souhlasit. Golf je především zábavou a pokud budu dodržovat základní pravidla slušnosti a vychování, mohou být přísná golfová pravidla opomenuta. Jen si hráči musí uvědomit, že se nemohou v hospodě chlubit výsledkem…

 • dydyn napsal:

  souhlas s Peto a Michal

 • Michal napsal:

  Kometar k prispevku od Petra: Bohuzel precenujes hodne zacinajcich hracu. Na trunajich se mi BEZNE stava, ze hraci s HCP az 25 chteji hrat na turnaj ve smyslu doporuceni v tomto clanku. Typicky “hodit si aut”, “dat si kratky pat”, “ale ten micek se nepohnul (moc)” . Jejich vysvetleni je “takhle se to prece vsude hraje” a berou to jako normalni chovani.

 • Peto napsal:

  Re Petr
  No neviem, kde sa pohybujete Vy, ale ja hram na beznych ihriskach v Cechach a na Slovensku a na turnajoch som narazil na spustu hracov, co ani nevedia, ze porusuju Pravidla a hraju tak uz dost dlho. A na spustu arogantnych blbcov, co chapu aj pocas turnajov Pravidla ako nejaky orientacny navod a ked si ich dovolim upozornit na porusenie, tak som este ja za drzeho a nemam sa im miesat do hry. A na ludi, co sice su ochotni sa naucit svihat palicou, ale studovat pravidla nebudu ani nahodou a potom sa stale vypytuju.

  Prispevky v tejto rubrike iba upozornuju na nebezpecenstvo tohto clanku. Ak by som ja pisal takyto clanok, tak tam ovela viac zdoraznim nevyhnutnost poznat pravidla, nutnost presne vediet kedy ich porusujem a na turnajoch hrat vylucne podla Pravidiel.

  Podla mna vsetci prispievajuci pochopili, ze sa jedna len o kamaratske kolo. Co ste zrejme nepochopili Vy, je aky tento clanok moze mat dopad na nejakeho (zacinajuceho) hraca (pripadne priamo tolerancia pana Haladu na ihrisku), co nepozna poriadne pravidla. Najma zaciatocnici by mali vzdy dodrziavat pravidla, nech sa ich naucia. Potom, nech si tvoria vlastne.

  A hlavne, da sa hrat RYCHLO A ZAROVEN PODLA PRAVIDIEL. Vsak niektore body, ktore pan Halada uvadza ani nie su porusenim pravidiel. Ak clanku islo o rychlost hry, tak tam chyba: svizna chodza; provizorne lopty; necitat putty ako Jim Furyk; 1 cvicny svih je dost; loptu netreba hladat 5min; nevykecavat sa ale hrat. Tychto 6 veci (spolu s hranim ked som ready) vedie k rychlej hre, nie porusovanie pravidiel. Volnu 18tku dame dvaja pod 3,5 hodiny bez buginy a dodrzime VSETKY pravidla…

  Peto

  PS
  A kto si pri bode 7 pripocita iba 1 ranu a pri bode 10 ziadnu, tak este aj klame sam seba.

 • Petr Bouček napsal:

  Díky za výborný příspěvěk,

  článek je na úvod jasně vymezen tím, že “následující „návod k nezákonné golfové činnosti se týká rekreační hry, golfu pro radost a zábavu”. Netýká se turnajů, soutěží apod., zde na jakékoliv kompromisy nelze brát ohled, nicméně při odpolední procházce nevidím nejmenší důvod pro odpor k výše uvedeným doporučením. Naopak bych všem hráčům při rekreační hře spíše doporučil nepočítat rány, neřešit skóre a užívat si každou dobrou ránu, vždyť je každému zcela jedno jestli hraju 4 nebo 8 nebo nic.

  Jako základ lze vzít v potaz autorem uvedená pravila
  1) Nezdržovat hru.
  2) Nepoškozovat hřiště.
  3) Nepůsobit svých chováním nelibost jiným hráčům.

  pak by hra netrvala 5hod a nečekalo by se na jamkách na každou ránu.

  Ke sporným bodům
  7) zde měl dle mého názoru autor na mysli situaci, kdy hráč považuje míč za dobrý a po příchodu na místo zjistí, že je v autu;
  pokud hráč má při odpalu za to, že by míč mohl být v autu, ať hraje provizi, pokud si je jistý, že je ve hře a následně zjistí, že není, tak ať se nevrací (to udělá – pokud se nejdná o turnaj – skutečně jen idiot, a v turnaji to udělá taky jen idiot, protože měl hrát provizi), jamku “škrtne” a jen tak si ji dohraje do konce; to samé platí pro ztracený míč
  10) zde záleží na každém, zda má potřebu hrát na skóre nebo ne, nevidím důvod pro to, aby si hráč, který má potíž dostat míč z bankru, míč nevyhodil ven a nepokračoval ve hře, hru z bankru ať si trénuje na chipingu ne na hřišti

  pro ty z vás, pro které je porušení pravidel nepředstavitelné, prosím nerozlišujte mezi menším a větším porušením pravidel, každé porušení je stejné

 • Petr napsal:

  Tak koukám, že tu spousta nelidí nepochopilo základní myšlenku tohoto článku. Jestli někdo není schopen rozlišit kamarádské kolo a soutěžní kolo, tak ten snad asi ani nemůže hrát golf, protože není schopen naučit se pravidla a nemůže se naučit švihat holí. Vy moralisté, nedělejte z lidí úplné hlupáky. Naprostá většina porušení pravidel je úmyslná a každý moc dobře ví, že dělá něco co se nesmí.

 • Michal napsal:

  Nedokážu si představit, že pokud bych hrál cvičná kola tímto způsobem, tak že bych pak dokázal hrát normální turnaj dle pravidel. Dropováním z autu si zvyknu ignorovat hraní provize. To že se nebudu starat o to že se mi míč pohne povede k tomu, že budu mít při závodech snahu tento efekt “přehlédnout”. Když mne nikdo neupozorní na mé pravidlové excesy (kterých si třeba nevšimnu), tak je při normální hře zopakuji.
  Jinými slovy – pravidla jsou jen jedna, buď hraji golf, nebo bych si mněl jít radši cvrnkat kuličky.

 • Tomáš Petrů napsal:

  Tak to mě fakt nadzvedlo! Roky se snažím ke golfu přivést nováčky a zároveň hráče učit pravidlům a etiketě (ano golfová nejsou jednoduchá) a pak někdo z pozice zkušeného golfového publicisty radí dropovat z autu?

  Denně vidím na hřištích zásadní neznalost pravidel (hulvátsví) i od letitých hráčů. A pokud lidé neznají pravidla těžko mohou rozlišovat (a nerozlišují) mezi přátelskou devítkou a turnajem.

  Ano pořadí nebo rady přispívají ready golfu. ALE:
  Ad 7) Copak provizorní míč?
  Ad 10) Co drop s trestnou?

  Btw. Pravidlo 1: “Hráči se nesmějí dohodnout na nedodržování pravidel.”

 • Michal napsal:

  Myslim ze tohle opravdu neni dobry napad. Hraci si na toto porusovani pravidel (nekdy zcela zasadni – dropovani autu) zvyknou a zacnou si dokonce myslet “ze takhle to je podle pravidel”. Pri sportovnich turnajich pak dochazi ze strany takto “vychovanych” hracu k pravidlovym excesum nejhrubsiho radu. Mohl bych vam poslat seznam opravdu “horor stories” z turnaju zpuzobenych tim, ze si hraci zvykli porusovat pravidla priblizne ves smyslu vaseho navodu. Vrcholem vseho je asi to, kdyz hrac pri turnaji prohlasi “ale ja hraju pro radost a takhle to hraji vzdycky” a ignoruje pravidla. Jsem pro to nektera pravidla opravdu ignorovat (asi tak 1/3 vaseho seznamu je v poradku) ale zbytek by vedl k deformaci postoje hracu ke hre – viz kapitoal o nedohranem birdie z “Male cervene knizky”.

 • Aleš Kamarád napsal:

  :) Naprostý souhlas pane Halado

 • Peto napsal:

  Dobry den,

  zvycajne s Vasimi clankami bez vyhrady suhlasim, ale k tomuto mam par vyhrad, aj ked viac menej s myslienkou suhlasim, lebo nic nie je horsie ako pomala hra. Prvych 6 bodov je uplne super.

  Bod 7) Toto obcas robim aj ja, ale dam si 2 trestne, kedze trest je uder+vzdialenost. Ak si davate iba 1 trestny, tak si prilepsujete. ;-)

  Bod 8) Iba malo krat za kolo. Aj ked nie su hraci naokolo ktorym by to vadilo, tak je tu nejaky majitel ihriska, ktoremu ste zaplatili za jednu rundu a nie 18 jamiek a 25 mulliganov (ok pre clenov daneho klubu s neobmedzenou hrou).

  Bod 10) Tam by som doplnil, ze je poctive si dat aspon trestnu ranu za “foot wedge”, ked uz nejdete uplne presne podla pravidla o nehratelnej lopte.

  Bod 11) Este slusnejsie je poziadat ho aby loptu zdvihol uplne a ukludnil sa. Pripadne nech si ju prenesie ku greenu a tam si da len chip & putt. Samozrejme, ak je ihrisko prazdne, tak ok ako pisete.

  Uplne suhlasim s Vasimi 3 bodmi na zaver. Len dodavam, ze takto porusovat pravidla by mali iba ludia, co pravidla poznaju a vedia co robia – ako napriklad Vy. Lebo ak si podla vlastnych pravidiel zvyknu hrat ludia, co oficialne pravidla moc nepoznaju, tak potom vyvolavaju na turnajoch zbytocne emocie, ked ich niekto slusne upozorni, ze napriklad uslapavat vysoky rough okolo lopty je trestne. Ludia zle reaguju, ak ich informujete, ze ich bezny zvyk z kamaratskych zapasov je proti pravidlam a maju si dat 2 trestne. Potom je dusno cely turnaj…

  Peto

  PS
  Na vyvazenie tohto clanku a potesenie pana Jona, by ste mohli dat nabuduce clanok o 10 najcastejsich nespravnych vykladoch pravidiel, s ktorymi sa stretavate. :-) (odporucam zahrnut: zlepsovanie pozicie lopty; linia lopta jamka a nie linia lopta predchadzajuca pozicia; hranie lopty z vodnej prekazky; poradie v hre (pre tych co ho uzkostlivo dodrzuju)…atd…)

 • Petr napsal:

  Tenhle článek mi mluví z duše. Chválím za odvahu říct nahlas, co se stejně ve skutečnosti děje ve velké míře. Díky

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017