Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

SEYCHELLES PARADISE OPEN

15.10.2001 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Golfisti zahnáni do ráje. 
V první říjnovém týdnu se vypravila skupina českých golfových amatérů na turnaj na golfové hřiště na ostrově Praslin, aby sehrála první mezinárodní golfový turnaj Paradise Open, na tamním hřišti. 

Golfisti zahnáni do ráje.

V první říjnovém týdnu se vypravila skupina českých golfových amatérů na turnaj na golfové hřiště na ostrově Praslin, aby sehrála první mezinárodní golfový turnaj Paradise Open, na tamním hřišti.

Účastníci byli vybráni losem, pod přísným dohledem golfového sekretáře svazu Ivana Paggia a vedoucí výpravy Marie Jehličkové. Všichni účastníci turnaje byli dopředu podrobně seznámeni s plánem cesty a upozorněni na výbavu golfového střeliva, které k tamnímu hřišti neodbytně patří.
Pořádající agentura Intercontact zajistila a pojistila vzorně celou výpravu a ČSA se postaraly o pohodlí všech cestujících při odbavení, které jak všichni bohužel víme, je v těchto dnech velmi problematické.
Výprava se pak vydala směr Řím, kde trpělivě čekala na spojeni na ostrov Mahé a odtud pak pokračovala tamní leteckou společností malým letadélkem na ostrov Praslin, kde se bylo zajištěno ubytování hotelovém resortu Lémuria. Již při přistávacím manévru bylo vidět, že na hřišti je o trochu víc vody, než jsme v Čechách zvyklí. Hřiště je vsazené do kouzelné přírody na jednom z ostrůvků v Indickém oceánu. Architektem Marc – Antonie Ferry, který je na svůj výtvor také dostatečně pyšný.
Pokusím se Vám alespoň trochu přiblížit atmosféru hřišti na kterém průměrný golfista,který je zvyklý sem tam se trochu projít po jiné fairwayi, aby zde hledal míč má trochu smůlu. Hřiště je poměrně úzké a míč zahraný jen trochu na kraj, může skončit po palmovými lista a šance, že jej najdete, je jedna ku stu. Celý resort, je tedy poctivě vybaven drop zónami. Dle nalezených řízků a mých zkušeností jsou opravdu hojně využívány.
Obě devítky mají své kouzlo. První se rozkládá na příjemné placce, ale o to víc je ale třeba pečlivě vážit výběr holí. Pokud se vám líbí váš drive, věřte, že mu to sluší víc doma ve skřínce. Vemte si jej s sebou jedině v případě, že byste mu chtěli ukázat tu zdejší krásu ale rozhodně jej nebudete aktivovat. Skoro na každé jamce se nachází nějaké nebezpečí, které vás nutí trochu taktizovat.
K nejkrásnějším jamkám patří číslo šest. Par pět vypadá jak z kýčovitého prospektu. Po rovném drivu přes bažiny, musíte hrát druhou ránu kolem jezírka vlevo, do velmi úzkého krku. Tam prosím dávejte pozor, protože movitější návštěvníci resortu dávají přednost letu na ostrov helikoptérou a ta má právě na této fairwayi svoji přistávací plochu. Aby to nebylo tak jednoduché, na konci fairwaye jsou bunkry a tak druhá rána musí být dlouhá tak akorát. Pak si zhluboka oddechnete a máte před sebou krásné jezírko a na poloostrůvku se na vás usmívá green. V tropech a teple vzdálenosti zkreslují a tak se volba hole pohybuje od sandwedge až po devítku. Greeny jsou zde velké a někdy je to, jako by jste vyslali míč po horské dráze, která ovšem nemá koleje.
Pravá golfová lahůdka ale přichází od třináctky. Zde se terén stává dostupný pouze pro kamzíky. Hřiště se neuvěřitelně zúží a při hře do kopce, kdy skoro nevidíte praporek se zdá být prakticky nemožné zahrát míč tak, aby se dalo pohodlně puttovat do birdie.
Oblíbenou jamkou je zde jamka č. 15. Je to jako když si stoupnete na desetipatrový panelák a snažíte se trefit dětské pískoviště. Je tam ale drobný rozdíl. Vlevo se vám otvírá úchvatný pohled na oceán s bělostnou pláží Anse Georgette, napravo pak vidíte tropický prales. Green je dostatečně velký ale z ním je voda a zepředu je chráněn bunkry. Je to zvláštní, ale na délku vám stačí poloviční sandwedge. Míč vyletí do výšky a padá pomalu dolů. Pokud ho pozorně sledujete při dopadu jímá vás závrať. Jedním slovem úchvatné.
Některé jamky jsou také nehratelné. Na šestnáctce se dost těžko prodíráte úzkou skulinou mezi dvěma palmami druhou ranou a na osmnáctce hrajete do údolí a když to máte za sebou, musíte ještě přestřelit strom a dávat pozor, abyste trefili green obklopený vodou.
Vraťme se ale k turnaji. Původně plánovanou hru na jámy jsme opustili, po tréninkovém kole. Následoval stableford. Ale ani ten, po zisku pěti bodů na první device, se nezdál být ideální. Soutěžní výbor se tedy rozhodl ke hře na míčky, která je sice trochu nezvyklá, ale do Lémuria resortu se hodí. Jak si všimnete všichni hráči se tedy zúčastnili turnaje pod uměleckými jmény. Absolutním vítězem, se ztrátou padesáti míčů, se stal Sigi Laughter startující za ČSA, druhým byl se ztrátou třiceti pěti míčů Yves Tutti z GCP. Třetí se umístil Lee Taylor, startující za GCHN. Mary Pines z Intercontactu se svými pár ztracenými balóny byla vyhlášena nejopatrnější hráčkou turnaje. Nearest to pin vyhrál fotograf výpravy Jiří Kolbaba. Na jamce číslo patnáct zahrál svoji první ránu v životě cca dvacet cm od jamky a byl za to pochválen místním profesionálem. Soutěžní výbor mu za to vystavil MK, tedy modrou kartu, kterou je uživatel oprávněn užívat pouze v resortu Lémuria.
Jedinou stinnou stránkou turnaje a celého hřiště, je pouze o trochu delší cesta, než třeba z Prahy do Karlových Varů. Ručím ale za to, že je kompenzována úchvatným zážitkem. Vřele doporučuji každému golfistovi se sem podívat, protože pak si opravdu můžete říct :
&quotByl jsem v golfovém ráji&quot.


Rozhovor s Andrew Miltonem – General Manager Lémuria Resort Praslin

Andrew, jaké byly Tvoje začátky ?

Můj otec byl se podílel jako tvůrce na podobných projektech hotelových resortů, jako je tento. Od malička jsem s ním a celou rodinou cestoval a vlastně žil po hotelích. Bydleli jsme snad na všech kontinentech. Obdivoval, jsem managery, jak řídí celý hotel a jako kluk jsem si
říkal : " Ano to chci ! Chci být taky šéfem takového hotelu.
". Po vystudování hotelové školy v Londýně, jsem si uvědomil, že k úspěchu potřebuji druhý jazyk. Vzal jsem si tedy tašku a odjel do Paříže. Zaklepal jsem na dveře Hiltonu a řekl, že chci zaměstnání. Slušně mi odpověděli, že tam bohužel nemůžu pracovat, protože neumím francouzsky, no a já na to :
" Podívejte se Já nemám peníze, potřebuji práci a neumím francouzsky. Mám pro vás takový návrh. Vy mě zaměstnáte za byt a stravu, a až se naučím francouzsky dáte mi k tomu plat
". Vzali mě a ze začátku jsem pouze rozléval víno v restauraci. To mi bylo asi devatenáct let. Postupně jsem prošel celým hotelem ve všech funkcích, ale to už jsem tvrdě pracoval na pozici managera. Pak jsem začal pracovat v síti na pozici managera několika státy ( Canada, Alžír ), a podílel se na otevření nových destinací. Do Londýna jsme se vrátil po roce 1992 a zakotvil v Hiltonu. Zlomem v mé kariéře bylo setkáni s jedním člověkem z Mauritiu. Pozval mě tam na prázdniny. Bydleli jsme v podobném resortu, jako je tento. Byl jsem tím absolutně nadšen. Druhý den přišel ředitel hotelu a nabídl mi práci a já řekl okamžitě ano. Pracoval jsem pak několik let v podobném resortu, jaký teď řídím ale pro jinou společnost. Když pak hledali někoho pro tento ostrov, volba padla na mě.

Hraješ golf ?

Nikdy jsme vlastně pořádně nezačal ale tady mám k tomu konečně příležitost. Byl jsem vždycky spíš pro vodní lyžování , nebo widsurfung.

Jak se Ti líbí zdejší hřiště
?

Podle mě je to opravdová výzva pro každého hráče. Každý se na něj v budoucnu určitě bude vracet se snahou ho pokořit.

Máš tady svoji oblíbenou jamku
?

Samozřejmě je to jamka č. 15 ale také 8, kde vlastně drive musíš hrát dlouhý přes nebezpečné bažiny a fairway, je tam velmi úzká. I po dlouhé ráně pak máš je ještě daleko do greenu.

Můžeš nám říct, trochu víc o resortu
?

Byl otevřen v prosinci 1999, jako síť hotelu Constance. Náklady převýšili 65 mil dolarů. Zaměstnávám čtyřista lidí, a tak mám vlastně na starost hotely dva. Jeden pro hosty, druhý pro obsluhu. Mám patnáctset jídel jen pro zaměstnance, dvě tuny prádla a spotřebujeme dva tisíce litrů nafty denně, jen pro obsluhu. Komplex je opravdu velký a zajistit pohodlí pro všech dvěstě hostů tak, aby si vlastně nikdo ničeho nevšiml je náročná práce. Všechna to ale stojí za to. Již v druhém roce máme pětaosmdesát procent obsazenosti a to je skvělé číslo.

Navštívil již někdo se známých lidí resort
?

Ano poměrně hodně ale tajíme jejich totožnost. Nechceme tady žádné lovce senzací ale máme za cíl dopřát našim lidem absolutní soukromí.Byli tady ale modelky, muzikanti i lide z filmového průmyslu.

Slyšel jsem, že se tady točil Robinson Crusoe, je to pravda
?

Ano, tady dole na pláži.

Všichni ze štábu tedy museli bydlet v
resortu ?

Nevzpomínám si ale myslím, že ano.

Jaké máš do budoucna přání "

Tahle unikátně vsazených hotelů do přírody není zas tak mnoho ale jak jsem řekl, prioritou je pro nás naprosté zachování soukromí a pokud je třeba, zlepšovat servis až do naprosté dokonalosti.


Rozhovor se Stephanem
Chaffour – ředitelem Lemuria Campionship CourseSním o Seychelles Open 


Stephane Chauffour GOLF PRO, Lémuria Praslin

Na hřiště jsme přišel jako golfový profesionál před dvěma lety. Za svojí golfovou kariéru jsem viděl hodně hřišť, ale s takhle nádherným jsem se setkal poprvé. Můj nejlepší golfový výsledek je zde dva pod par, tedy 68. Není to nijak zvlášť těžké hřiště, ale je zde velmi obtížné zahrát dobré číslo. Musíte hrát velmi přesně, a tak ten, kdo má pouze dlouhé rány nemá šanci na úspěch.. Na první devítce stačí jen železa a to prakticky na všech drivech. Druhá devítka je ale o něčem jiném. Máte před sebou nádherný výhled a i to může trochu ovlivnit váš výsledek. Vítr často mění směr a tak výběr správné hole není jednoduchý. Někdo může být napoprvé zklamán svým výsledkem, ale kvalita a zážitek mu to určitě vynahradí. Moje oblíbená jamka je samozřejmě patnáctka, ale dávám přednost osmnáctce. Tam můžete vidět i sousední ostrovy a váš drive dolů do údolí může letět i přes tři sta metrů a to je pro každého amatéra zážitek. Pro Evropana je to místo zaslíbené. Počasí se někdy rychle mění, ale je zde prakticky krásně po celý rok. Mým snem je, aby se Lémuria stala součástí evropské golfové túry, stejně jako Dubai, nebo Mauritius. Děláme na tom všichni jako tým opravdu pečlivě a já doufám, že budu mít šanci změřit zase síly s předními profesionály.