ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Šest velkých soubojů historie Open

17.07.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Stewart Cink & Tom Watson

O dramatické příběhy nemá historie Open Championship nouzi, vždyť se letos uskuteční 143. ročník. Hráči museli o Claret Jug často bojovat na hranici vlastních možností. A to se potom rodí nejméně pravděpodobní vítězové a na posledních jamkách se dějí neuvěřitelné věci.

Některé vedou ke slavným vítězstvím, jiné k nezapomenutelným prohrám, ze kterých jsou tu a tam trochu posmutnělí i samotní vítězové.

Příběh první: Ballesteros 1988

Turnaj v Royal Lytham & St Annes Golf Clubu vyhrál Seve Ballesteros. Fenomenální Španěl odrazil nápor Nicka Priceho. Rozechvělý Price na poslední jamce neproměnil agresivní putt, následně nevrátil ani úder do paru a prohrál o dvě rány. Přesto byl jediný v turnaji, který zahrál všechna kola pod par. Ballesteros zahrál 65, což byl nejlepší výkon ve finále v historii akce. O pět let později ho překonal Greg Norman, který v Royal St. George’s zahrál fantastických 64 úderů.

Pro Ballesterose to byl jeden z jeho tří titulů na Open. „Byl to nejlepší golf mé kariéry,“ řekl tehdy muž, jenž před třemi lety podlehl rakovině. „Seve zvítězil, ale Nick neprohrál,“ dodal televizní komentátor.

Příběh druhý: Rocca 1995

Costantino Rocca na poslední jamce ve skotském St Andrews potřeboval zahrát birdie, aby dohnal Johna Dalyho, který vedl o pouhý úder, ale jeho druhá rána sjela z greenu pod jamku. Ital vzal do ruky putter a svět viděl jeden z nejzázračnějších puttů v golfu. Dvacet metrů musel míček urazit na těžkém vlnitém greenu, než spadl do jamky. Ital padl na kolena a vynutil si play-off, ale po čtyřech jamkách prohrál. Američan získal jediný triumf na Open Championship v kariéře a druhé vítězství na major akcích

Příběh třetí: Lawrie 1999

Svůj jediný major získal Paul Lawrie s přispěním neuvěřitelného kolapsu Jeana van de Veldeho na poslední jamce. Tam Francouz po návštěvě potoka zahrál zbytečné triple bogey a došlo na tříčlenné play-off ještě s Američanem Justinem Leonardem. Trio začalo velmi nervózně. Velde předvedl po nehratelném míči double bogey, kolegové bogey. Jediný, kdo se vzpamatoval, byl Lawrie. Na posledních dvou ze čtyř jamek zaznamenal Skot birdie, zatímco Francouz zapadl do hlubokého roughu a Američan se utopil ve vodní překážce.

Příběh čtvrtý: Hamilton 2004

Jedním z nejméně očekávaných vítězů byl Američan Todd Hamilton. V přímém souboji s Erniem Elsem dlouho vedl, ale Jihoafričan zahrál birdie na 16. a 17. jamce a nakonec rozhodoval poslední green. Američan zahrál bogey, ale Els nevyužil nečekané šance a bylo vyrovnáno. Zkušený Els ve třetím dějství čtyřjamkového play-off nečekaně přestřelil green paru 3 a zahrál bogey. Hamilton šel jako stroj všechno v paru a získal svůj jediný major titul v kariéře.

Příběh pátý: Harrington 2007

Sedm let bez evropského vítězství přerušil na Open Ir Pádraig Harrington, musel ale Sergia Garcíu ze Španělska v Carnoustie porazit o jeden úder ve čtyřjamkovém play-off.  V jeho úvodu dosáhl Harrington bidrie, zatímco soupeř bogey. Na čtvrté jamce Ir dosáhl greenu až třetím úderem a zapsal bogey. García zabojoval a měl šanci na birdie, ale jeho míček objel levý okraj jamky a par mu akci prohrál. První Open pro Irsko!

Příběh šestý: Watson 2009

Veterán Tom Watson se nechal pozvat na major a místo snahy o cut překvapivě bojoval o titul. V té době devětapadesátiletý Američan drtil jednu mladou hvězdu světového golfu za druhou. V prvním kole hrál 65, po druhém už byl v čele a o samostatné vedení přišel až na poslední jamce turnaje, kde po nešťastném odskoku míčku zahrál bogey.

To se nemělo stát, roky se projevily. Ve čtyřjamkovém play-off s krajanem Stewartem Cinkem velmi unavený Watson zahrál dvě bogey a jedno double bogey a byl konec. Nakonec se nestal nejstarším vítězem Open a trochu smutný z toho byl i Cink.

.

Počet přečtení: 984
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017