Server Golf.cz slaví 15. narozeniny

01.05.2011 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Server Golf.cz slaví patnáctý rok svého založení. Byl spuštěn 1. května 1996.

V tom roce byl prezidentem federace Hanuš Goldscheider, v České republice bylo osm hřišť, tři tisíce golfistů, benzín stál dvacku a Klára Spilková byla půlroční miminko.

Golf.cz je nejstarším golfovým webem v republice a mnoho let byl jedinou internetovou stránkou o golfu u nás. Vznikl z iniciativy internetového nadšence Ivan Paggia, původně jako web jeho mateřského Golf Clubu Praha. Z počátku nesl pouze statické informace o motolském klubu.

Návštěvnost golf.cz byla zpočátku téměř nulová, řádově v jednotkách návštěvníků denně. Internet se teprve začínal rozšiřovat a běžná rychlost modemu byla pouhých 14.400 b/s (tisícina dnešních přenosových rychlostí). Pětitisícího návštěvníka uvítal golf.cz až po roce a půl od spuštění.

První reportáží golf.cz byl turnaj DND v Motole v roce 1996. První „větší“ reportáží byl Chemapol Trophy, který se uskutečnil na Karlštejnu v srpnu 1997, kdy zvítězil Bernhard Langer. Všechny reportáže dodnes naleznete v archivu golf.cz.

Server poskytoval nepravidelné pravidelné zpravodajství, poplatné tehdejšímu nízkému počtu turnajů a akcí.  Pro výsledky si Paggio jezdil s disketou na federaci, přenášel do html kódu a publikoval v rubrice výsledky.

Zlomovým rokem v historii serveru byl rok 2001. Golf.cz dostal profesionální, už portálový kabát a mnoho nových funkcí. Líbezný zelenozlatý vizuál měl v titulu loga Golf Clubu Praha a České golfové federace.

Svým čtenářům poskytoval již pravidelný zpravodajský a výsledkový servis českého a zahraničního golfu doprovázený vlastními fotografiemi.

Na golf.cz se v roce 2001  objevila Historie českého golfu Prokopa Sedláka, která o dva roky později vyšla knižně. Stejně tak na golf.cz vycházela elektronická verze Klíče k českých hřištím Daniely Gaudlové. Objevila se Pravidla a řády, tabulky mistrů České republiky, tabulky mistrů klubů, žebříčky a rozsáhlý adresář českého golofvého interentu. Všechny tyto tabulky vede portál golf.cz dodnes a jsou jediným archivem svého druhu u nás.
Samozřejmostí byly pondělní News se články minulého týdne, rozesílané na mailové adresy čtenářů. Novými funkcemi portálu byl výpočet hracího hendikepu, registr Hole in One, fulltextové vyhledávání.

Portál se neustále rozšiřoval a přibíral další funkce věnoval se zkvalitnění obsahu. Přinášel vždy jako první nejčerstvější obrazové reportáže z domova a zahraničí, výsledky turnajů, informace o hřištích a žebříčky. V roce 2008 začal golf.cz publikovat vlastní videa.

Přichází konkurence, vznikají a zanikají golfové weby. Golf.cz si však pozici nejčtenějšího golfového média stále drží. Jako jediný z golfových webů svoji návštěvnost nechává veřejně auditovat službou netmonitor.cz. Ke dni vzniku tohoto článku přímo oslovuje přes 22.000 golfistů. Na portálu je jsou uloženy tisíce reportáží, stovky golfových videí a přes dvacet tisíc fotografií.

V roce 2009 vstoupil do golf.cz investor. Jeho  podpora umožnila vytvořit dnešní moderní podobu, zahájit spolupráci s větším množstvím redaktorů, rozšířit rubriky, spustit ProShop, nakoupit záznamovou reportážní techniku a obohatit server o mnoho maličkostí. Ty z něho dělají místo, na kterém golfista najde téměř vše, co potřebuje.

Investice se vyplácí. Za poslední rok se návštěvnost golf.cz téměř zdvojnásobila a my tedy víme, že svým čtenářům sloužíme dobře. Budeme tak činit i nadále a moc se na to těšíme.