Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Senzace v St Andrews, Oosthuizen deklasoval konkurenci

18.07.2010 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Suverénním vítězem 139.ročníku nejstaršího a nejslavnějšího golfového major  turnaje světa The Open Championship se stal teprve sedmadvacetiletý jihoafrický hráč Louis Oosthuizen.

Britské otevřené mistrovství slavilo na legendárním hřišti Old Course v St Andrews své 150.výročí (první ročník se hrál v roce 1860 v Prestwicku) a připravilo špičkovým hráčům světa vpravdě skotské „linksové“ podmínky.

Po idylickém čtvrtečním kole, v němž mladý Ir Rory McIlroy vyrovnal rekord hřiště 63 ran, přišel v pátek odpoledne velmi silný vítr, kvůli kterému se musel turnaj dokonce přerušit. Hráči, kteří byli vylosováni do odpoledního programu, se svým druhým kolem (dohrávaným až v sobotu ráno) pořádně protrápili a Oosthuizen se po dvou výborných kolech 65 a 67 ujal suverénního vedení.

O víkendu ale dokázal, že jeho vedení není zdaleka jen výsledkem šťastného losu. Svým soupeřům nedal žádnou šanci a dokonce ohrožoval rekordy Tigera Woodse z roku 2000 v celkovém skóre a náskoku před druhým v pořadí. Nakonec zvítězil se skóre minus 16 o plných 7 ran před světovou trojkou Angličanem Leem Westwoodem. O další ránu zpět zůstali na děleném třetím místě Rory McIlroy, Henrik Stenson a Paul Casey.

„Mým cílem pro tento týden bylo hlavně zůstat klidný a uvolněný,“ nechal se slyšet Oosthuizen, kterému se to podařilo dokonale splnit. Ačkoli nikdy nebyl ve vedení takto významného turnaje a v předchozích pěti majorech za sebou dokonce ani neprošel cutem, v St.Andrews si o víkendu počínal suverénně a s velkým přehledem se vyhýbal drahým chybám, které potkaly téměř všechny ostatní hráče.

V neděli už byl jediným vážným konkurentem pro Oosthuizena desátý hráč světa Paul Casey, který na něj po osmé jamce ztrácel už jen 3 rány, ale Jihoafričan na čtyřparové devítce zahrál drajv až na green a proměnil dlouhý pat na eagle, který mu přinesl uklidnění.

„Cítil jsem, že potřebuju něco, co by mě nastartovalo, protože až do poloviny kola to nebylo tak jasné, jak to možná vypadalo,“ prohlásil Oosthuizen, kterému pak Casey navíc vlastní fatální chybou usnadnil situaci. Angličan na poměrně snadné jamce č.12 zahrál triple-bogey a Oosthuizen získal náskok osmi ran, který už si s přehledem pohlídal.

Syn farmáře, který se dostal do špičkového golfu díky nadaci Ernieho Else, vyhrál za svou kariéru 5 turnajů na Sunshine Tour a letos na jaře poprvé triumfoval v Evropě, když zvítězil na Open de Andalucia. Oosthuizen, kterého titul a šek na 850 tisíc liber posunul do první pětice evropského money listu Race to Dubai, se stal čtvrtým Jihoafričanem historie, který získal titul na Open. Před ním se to čtyřikrát podařilo Bobbymu Lockemu, třikrát Garymu Playerovi a jednou Erniemu Elsovi.

Předchozí dvě Open v St Andrews (2000 a 2005) vyhrál suverénním způsobem Tiger Woods, ale světová jednička doplatila na špatné patování a nakonec se o víkendu protrápila k dělenému 23.místu. Ještě o pětadvacet míst hůře dopadl Phil Mickelson a Američané neměli ani jednoho zástupce mezi prvními šesti.

Konečné pořadí:
1. Louis OOSTHUIZEN (Jižní Afrika) -16 (65,67,69,71)
2. Lee WESTWOOD (Anglie) -9
T3. Rory MCILROY (Severní Irsko), Henrik STENSON (Švédsko) a Paul CASEY (Anglie) -8
6. Retief GOOSEN (Jižní Afrika) -7
T7. Robert ROCK (Anglie), Sean O´HAIR, Nick WATNEY (oba USA) a Martin KAYMER (Německo) -6


Petr Janouch