Šebrle v rozporu s amatérským statusem

06.05.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Roman Šebrle

První start Romana Šebrleho na profesionálním turnaji nebyl sportovně bůhvíjaký, zadělal mu však i na jiný než výkonnostní problém. Devětatřicetiletý golfista se dostal do rozporu s amatérským statusem, neboť o víkendu na Open Cup Kaskáda 2014 nosil na svém oblečení reklamu.

Málokterá premiéra v českém golfu byla tak sledovaná jako první Šebrleho turnaj na Czech PGA Tour. Nikdo nevěřil, že by se bývalý hvězdný desetibojař vyrovnal nejlepším kolegům, on ale neuspěl ani v korektním srovnání s jiným bývalým profesionálním sportovcem Alešem Kořínkem, který má podobný příběh.

Komise zasedla v pondělí
Zvyklý na profesionální atletické prostředí nastoupil Šebrle na jinačovické hřiště se dvěma reklamními cedulkami na prsou. První s logem resortu Albatross a druhá akademie jeho trenéra Davida Cartera. Přestože jde o golfové záležitosti, propagoval hráč soukromé komerční aktivity. To odporuje pravidlu 6-2 o amatérském statusu (Propůjčení jména nebo podoby).

V něm stojí: “Amatérský golfista nesmí použít svou golfovou dovednost nebo věhlas k získání platby, jiné kompenzace, osobního prospěchu nebo jakéhokoli finančního zisku za to, že svolí k použití svého jména nebo podoby k propagaci nebo prodeji čehokoli.”

Turnaj na Kaskádě začal v pátek pro-amem, dvě soutěžní kola se uskutečnila o víkendu. Už v pondělí zasedla komise pro amatérský status České golfové federace. Generální sekretář ČGF Luboš Klikar pro golf.cz potvrdil, že se Šebrleho počinem zabývala a má případ v řešení. O konkrétním postupu bude informovat poté, co vejde do styku se samotným hráčem.

Vysoké skóre ve špatném počasí
Toho čeká už od soboty do pondělí další start mezi profesionály na Hant Trophy 2014 ve slovenské Skalici. Bude chtít vylepšit výkon z průměrně náročné Kaskády (kombinace dřevěné a kamenné devítky), kde mu debut ztížily déšť a silný vítr.

V 1. kole to byl neurovnaný a nevyrovnaný výkon, ale s prvky kvality. Na dvanácté jamce par 5 dokázal Šebrle zahrát eagle a doplnil ho třemi birdie na třetí, deváté a desáté jamce. Celkové skóre 81 (+9) i s triple bogey vypadalo hrozivě, ale ještě se dalo mluvit o nováčkovské dani a nervozitě.

Výkon ve 2. kole však byl tristní. Pouze pět parů, ale především deset bogey a tři double bogey a výsledek 88 (+16) neodpovídá ambicím, ani času a penězům, jež hráč na kvalitní přípravu má.

Kořínek začal loni líp
Nepříznivé počasí zapříčinilo špatné výsledky většiny startovního pole. Šebrle i se skóre +25 předčil i hráče se zkušenostmi ze třetí evropské profesionální ligy Jan Zedníčka (+26) a Marka Pleyera (+28). Celkem atlet porazil osm kolegů a obsadil dělené 55. místo.

Hůř vyznívá srovnání s Alešem Kořínkem. Bývalý fotbalový brankář a reprezentant do 21 let se golfu věnuje naplno od loňského roku. Jednatřicetiletý profesionál na Kaskádě zahrál 73 a 78 úderů (+7) a Šebrleho porazil o 18 ran.

Druhou kariéru Kořínek odstartoval loni v létě právě ve Skalici, obsadil tam výkonem +9 celkové 16. místo. Šebrle byl v letošní premiéře nervózní a Skalica by při standardních povětrnostních podmínkách měla napovědět o jeho reálných šancích víc. Pokud stačí problémy s amatérským statusem vyřešit a bude startovat.

.

Počet přečtení: 4 480
Komentáře
 • mkr napsal:

  to boban: tak to si na turnaj nesměl vzít ano čepici např.s logem výrobce aut,kterých je na každý tržnici přehršel :-) a co míčky s logem jiného subjektu než je výrobce?
  Osobně si myslím, že RŠ je profík jak vyšitý – nebo, že by si všechny tréninky a soustředění platil ze svého? On sám se netají podporou “Dukly” a jiných sponzorů. Nechápu, proč už nepřešel k profíkům, stejně u o nic u amatérů nejde.

 • boban napsal:

  Petrovi – pokud hrajete na turnaji v oblečení, které má pouze znaky výrobce, není to porušení amatérského statusu. Porušením am.st. je pouze, pokud oblečení obsahuje navíc nějaká jiná ( reklamní ) loga.

 • David napsal:

  Z clanku to vyzniva jako by Ales Korinek zacal hrat loni, pritom byl uz nekolik let v ceske amaterske spicce. A co se tyce obrandovaneho obleceni, tak si pan Sebrle naletel spis tema nalepovacima stitkama, kdyby to mel nasite tak si loga albatrossu a david carter academy nikdo ani moc nevsimne :)

 • Katerina napsal:

  Vy ale nehrajete turnaje s profesionaly a patrne si ani na profika nehrajete…celej pan Sebrle mel zustat u svych sportu a hrat si golf s kamarady…jeho olympijske ambice jsou opravdu k smichu….ted je to pocasi, jsem zvedava, co to bude priste…

 • Petr napsal:

  to je komedie, ještě že máme celonárodní orgán, který se věnuje takto důležitým věcem a chrání tak čistotu golfu, golfu v ČR plného gentlemanů; několikrát za rok hraju “turnaj” a nosím rovněž obrandované oblečení, nyní jsem dost ve stresu, že je můj amatérský status v ohrožení…hodně zdaru zásadnímu poslání čgf

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Square 300 Golf.cz