3x Šebrle před disciplinárkou

27.08.2014 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Roman Šebrle

Dva týdny poté, co bývalý olympionik v atletickém desetiboji a současný amatérský golfista Roman Šebrle vyvolal značný rozruch předčasným odjezdem z mezinárodního mistrovství republiky na rány v Mladé Boleslavi, přichází jeho případ na přetřes znovu. Ve čtvrtek ho bude řešit disciplinární komise České golfové federace.

Prokáže se, že Šebrle účastí na profiturnaji ve Mstěticích místo pokračování ve hře na vrcholném podniku amatérské sezony porušil pravidla? Je možné udělit mu trest na základě dovolání se golfové slušnosti a etiky?

Jelikož případ neustále rezonuje mezi golfovou veřejností, o čemž se autoři serveru golf.cz přesvědčili s velkou intenzitou i na Czech Masters na Albatrossu, přinášíme čtenářům ještě před výrokem sedmičlenné komise tři pohledy na věc, zpracovávající téma z různých úhlů.

Ivan Paggio
Šebrle si prý přestupku není vědom. “Nevím, jaké pravidlo jsem porušil,” drze tvrdí. No potěš pánbůh, když nezná to základní golfové pravidlo: slušnost.

Federace předala přestupek k řešení disciplinární komisi. Jak jinak. A světe nediv se, tak už je to v našich krajích zvykem, vypukla mediální kampaň. Hlavním námětem však překvapivě není nezodpovědný golfista, ale Česká golfová federace, která prý Šebrleho zbytečně šikanuje. Kdekdo si přisvojuje právo Šebrleho hájit a určovat federaci, jak by se měla chovat.

Česká golfová federace na Šebrleho počin reagovala tak, jak národní orgán řízení golfu na jakékoli porušení pravidel, etiky nebo disciplíny reagovat musí. Na verdikt disciplinární komise jsme všichni velmi zvědavi. Určitě nepůjde o trest. Pokud bude, tak zcela jistě symbolický. Jde ale o příklad, který bude výchovně působit na naší golfovou veřejnost a její budoucí chování. Musí vědět, že slušnost je tím nejzákladnějším pravidlem, že zpupnost a neúcta nemají v golfu místo ani v případě celebrit a olympioniků.

Je úkolem federace tradiční golfové hodnoty hlídat. Je úkolem federace, aby tyto hodnoty vnímala mládež a široká golfová veřejnost. Je úkolem federace, aby takovýto neuctivý počin již neměl následovníky.

Andrej Halada.
Je Roman Šebrle bez skrupulí, anebo jsou funkcionáři ČGF zkostnatělí bafuňáři? Mám trochu dojem, že se tu sešlo víc nešťastných kroků na obou stranách. Šebrle je sice golfový amatér de iure, ale de facto je tuhle sezonu už profesionálem. Sportovcem-profesionálem je navíc dlouhé roky. Tahle dvoutvářnost vytváří jádro problému, protože standardy a způsoby jednání z jiných sportů se nemusí krýt s těmi amatérskými golfovými. Šebrle jede v golfu jako pořádný rychlík, jenže koleje na takovou jízdu nejsou vhodné.

Odchod z turnaje byl z Šebrleho hlediska možná pochopitelný, ale nebylo to moc obvyklé v kontextu toho, o jaký turnaj se jednalo. Měl si to asi celé lépe promyslet a vnímat sám sebe víc jako golfistu z druhé poloviny žebříčku, ne jako zkušeného sportovce, o něhož je zájem. Ostatně o Šebrleho „samozřejmém“ chování v některých situacích lze zaslechnout více příběhů. Ale rád bych věřil, že chyby se sponzory na triku a nyní odchod z turnaje nevznikly ze zlého úmyslu, ale prostě proto, že Šebrlemu ani nepřišlo na mysl, že by takové „nepodstatné maličkosti“ mohly potíže vyvolat.

ČGF možná nechce atleta, který může golfu obecně velmi pomoci, stále peskovat a trestat, musí si však zachovat tvář. A je také v „zajetí“ řádů a pravidel, kterých se musí držet – byť se mohou někdy zdát jako nepružná, zastaralá atd. V případě sponzorů na triku to bylo asi jasné, v případě odchodu z turnaje ale osobně nevím, zda jde o provinění skutečně tak vážné. Jsem však v otázce golfové etiky dosti benevolentní a v řádech jsem úplný laik.

S golfem se pojí přívlastky konzervativní, tradiční, důstojný. Patří k nim i zdrženlivost v chování a vyjadřování. Je lepší mlčet než mluvit, a když mluvit, je lepší diplomaticky mlžit než se vyjadřovat příliš konkrétně. Když vidím protřelého šéfa PGA Tour Tima Finchema, který hebkými slovy většinou nesdělí mnoho, je pro mne ztělesněním takto „dokonalého“ golfového činovníka. Ze strany ČGF však padla vyjádření, která nebyla ani nutná, ani obratně volená, ani dostatečně zdrženlivá. Tím naneštěstí celá věc zbytečně eskalovala. Nejen Šebrle, ale i ČGF tak bohužel z celé věci vychází se štítem trochu pošramoceným.

Osobně bych k celé věci dodal jediné: nechme to být, není to zásadní záležitost. Takové aférky se ve sportu dějí vždycky, i tato bude snad brzy zapomenuta. Mě osobně víc zajímají Šebrleho výsledky a úspěchy dalších českých golfistů, ať už amatérů nebo profesionálů.

Josef Káninský
Udělal hloupost. Přicházím do styku s profesionálními sportovci tři desítky let a s Romanem Šebrlem jsem na téma golf vedl letos v prosinci tříhodinovou debatu. Proto si dovolím tvrdit: 1) neměl v úmyslu porušit jakékoli řády či nepsaná pravidla; 2) je zvyklý chovat se individualisticky, jinak je sotva možné ve špičkovém sportu se prosadit. Golf není výjimkou, i kdyby si to někdo tisíckrát přál.

Disciplinární komise Šebrleho hloupost (možná i přestupek) posoudit musí. Musí ale udělat ještě jednu věc, musí za celou Českou golfovou federaci říci, že až dosud konala chybně, protože stejné prohřešky, jichž se však nedopustili nositelé známých jmen, tolerovala a beze slova promíjela. Ne, Šebrle skutečně není první, kdo z nezdravotních příčin odjel z rozehraného národního šampionátu. Myslím ale, že to ČGF neudělá. Stejně jako to neudělala při minulém Šebrleho prohřešku s reklamami. Správně mu udělila pouze varování, protože při přísnějším trestu by spáchala blamáž sama na sobě. Je to totiž federace, pod kterou od roku 1989 došlo k mnohasetčetnému porušení amatérského statusu na komerčních turnajích, aniž by si toho z funkcionářů kdokoli hleděl.

Nový případ může být pro český golf očistný, protože by si hráči mohli více uvědomit existenci pravidel a etiky. Podle diskusí, jaké se kolem případu vedou, se však obávám, že k tomu nedojde. V debatách totiž vítězí emoce a ti kdo žádají exemplární trest, se tváří, jako by si golfovou hru přisvojili. Jako kdyby fakt, že hrají už patnáct let, dával někomu právo vyvyšovat se nad Šebrleho, protože hraje teprve deset. Osobně jsem vzal hůl do ruky poprvé v roce 1981 a nikdy bych si nedovolil tvrdit, že jsem tím pádem nadřazen někomu, kdo začal až po Listopadu. Hra je tady přece už stovky let. Rád bych věřil, že na zasedání disciplinární komise nebude pro jakoukoli iracionalitu místo.

Na závěr douška: za celý případ si golf může sám anachronickým dělením na amatérskou a profesionální scénu. Tato hranice jednou zmizí a čím dřív se to stane, tím lépe. Než se to stane, v českých poměrech by aspoň odpovědní lidé mohli koordinovat termínové kalendáře amatérských a profesionálních turnajů.

.