ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

3x Šebrle před disciplinárkou

27.08.2014 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Roman Šebrle

Dva týdny poté, co bývalý olympionik v atletickém desetiboji a současný amatérský golfista Roman Šebrle vyvolal značný rozruch předčasným odjezdem z mezinárodního mistrovství republiky na rány v Mladé Boleslavi, přichází jeho případ na přetřes znovu. Ve čtvrtek ho bude řešit disciplinární komise České golfové federace.

Prokáže se, že Šebrle účastí na profiturnaji ve Mstěticích místo pokračování ve hře na vrcholném podniku amatérské sezony porušil pravidla? Je možné udělit mu trest na základě dovolání se golfové slušnosti a etiky?

Jelikož případ neustále rezonuje mezi golfovou veřejností, o čemž se autoři serveru golf.cz přesvědčili s velkou intenzitou i na Czech Masters na Albatrossu, přinášíme čtenářům ještě před výrokem sedmičlenné komise tři pohledy na věc, zpracovávající téma z různých úhlů.

Ivan Paggio
Šebrle si prý přestupku není vědom. “Nevím, jaké pravidlo jsem porušil,” drze tvrdí. No potěš pánbůh, když nezná to základní golfové pravidlo: slušnost.

Federace předala přestupek k řešení disciplinární komisi. Jak jinak. A světe nediv se, tak už je to v našich krajích zvykem, vypukla mediální kampaň. Hlavním námětem však překvapivě není nezodpovědný golfista, ale Česká golfová federace, která prý Šebrleho zbytečně šikanuje. Kdekdo si přisvojuje právo Šebrleho hájit a určovat federaci, jak by se měla chovat.

Česká golfová federace na Šebrleho počin reagovala tak, jak národní orgán řízení golfu na jakékoli porušení pravidel, etiky nebo disciplíny reagovat musí. Na verdikt disciplinární komise jsme všichni velmi zvědavi. Určitě nepůjde o trest. Pokud bude, tak zcela jistě symbolický. Jde ale o příklad, který bude výchovně působit na naší golfovou veřejnost a její budoucí chování. Musí vědět, že slušnost je tím nejzákladnějším pravidlem, že zpupnost a neúcta nemají v golfu místo ani v případě celebrit a olympioniků.

Je úkolem federace tradiční golfové hodnoty hlídat. Je úkolem federace, aby tyto hodnoty vnímala mládež a široká golfová veřejnost. Je úkolem federace, aby takovýto neuctivý počin již neměl následovníky.

Andrej Halada.
Je Roman Šebrle bez skrupulí, anebo jsou funkcionáři ČGF zkostnatělí bafuňáři? Mám trochu dojem, že se tu sešlo víc nešťastných kroků na obou stranách. Šebrle je sice golfový amatér de iure, ale de facto je tuhle sezonu už profesionálem. Sportovcem-profesionálem je navíc dlouhé roky. Tahle dvoutvářnost vytváří jádro problému, protože standardy a způsoby jednání z jiných sportů se nemusí krýt s těmi amatérskými golfovými. Šebrle jede v golfu jako pořádný rychlík, jenže koleje na takovou jízdu nejsou vhodné.

Odchod z turnaje byl z Šebrleho hlediska možná pochopitelný, ale nebylo to moc obvyklé v kontextu toho, o jaký turnaj se jednalo. Měl si to asi celé lépe promyslet a vnímat sám sebe víc jako golfistu z druhé poloviny žebříčku, ne jako zkušeného sportovce, o něhož je zájem. Ostatně o Šebrleho „samozřejmém“ chování v některých situacích lze zaslechnout více příběhů. Ale rád bych věřil, že chyby se sponzory na triku a nyní odchod z turnaje nevznikly ze zlého úmyslu, ale prostě proto, že Šebrlemu ani nepřišlo na mysl, že by takové „nepodstatné maličkosti“ mohly potíže vyvolat.

ČGF možná nechce atleta, který může golfu obecně velmi pomoci, stále peskovat a trestat, musí si však zachovat tvář. A je také v „zajetí“ řádů a pravidel, kterých se musí držet – byť se mohou někdy zdát jako nepružná, zastaralá atd. V případě sponzorů na triku to bylo asi jasné, v případě odchodu z turnaje ale osobně nevím, zda jde o provinění skutečně tak vážné. Jsem však v otázce golfové etiky dosti benevolentní a v řádech jsem úplný laik.

S golfem se pojí přívlastky konzervativní, tradiční, důstojný. Patří k nim i zdrženlivost v chování a vyjadřování. Je lepší mlčet než mluvit, a když mluvit, je lepší diplomaticky mlžit než se vyjadřovat příliš konkrétně. Když vidím protřelého šéfa PGA Tour Tima Finchema, který hebkými slovy většinou nesdělí mnoho, je pro mne ztělesněním takto „dokonalého“ golfového činovníka. Ze strany ČGF však padla vyjádření, která nebyla ani nutná, ani obratně volená, ani dostatečně zdrženlivá. Tím naneštěstí celá věc zbytečně eskalovala. Nejen Šebrle, ale i ČGF tak bohužel z celé věci vychází se štítem trochu pošramoceným.

Osobně bych k celé věci dodal jediné: nechme to být, není to zásadní záležitost. Takové aférky se ve sportu dějí vždycky, i tato bude snad brzy zapomenuta. Mě osobně víc zajímají Šebrleho výsledky a úspěchy dalších českých golfistů, ať už amatérů nebo profesionálů.

Josef Káninský
Udělal hloupost. Přicházím do styku s profesionálními sportovci tři desítky let a s Romanem Šebrlem jsem na téma golf vedl letos v prosinci tříhodinovou debatu. Proto si dovolím tvrdit: 1) neměl v úmyslu porušit jakékoli řády či nepsaná pravidla; 2) je zvyklý chovat se individualisticky, jinak je sotva možné ve špičkovém sportu se prosadit. Golf není výjimkou, i kdyby si to někdo tisíckrát přál.

Disciplinární komise Šebrleho hloupost (možná i přestupek) posoudit musí. Musí ale udělat ještě jednu věc, musí za celou Českou golfovou federaci říci, že až dosud konala chybně, protože stejné prohřešky, jichž se však nedopustili nositelé známých jmen, tolerovala a beze slova promíjela. Ne, Šebrle skutečně není první, kdo z nezdravotních příčin odjel z rozehraného národního šampionátu. Myslím ale, že to ČGF neudělá. Stejně jako to neudělala při minulém Šebrleho prohřešku s reklamami. Správně mu udělila pouze varování, protože při přísnějším trestu by spáchala blamáž sama na sobě. Je to totiž federace, pod kterou od roku 1989 došlo k mnohasetčetnému porušení amatérského statusu na komerčních turnajích, aniž by si toho z funkcionářů kdokoli hleděl.

Nový případ může být pro český golf očistný, protože by si hráči mohli více uvědomit existenci pravidel a etiky. Podle diskusí, jaké se kolem případu vedou, se však obávám, že k tomu nedojde. V debatách totiž vítězí emoce a ti kdo žádají exemplární trest, se tváří, jako by si golfovou hru přisvojili. Jako kdyby fakt, že hrají už patnáct let, dával někomu právo vyvyšovat se nad Šebrleho, protože hraje teprve deset. Osobně jsem vzal hůl do ruky poprvé v roce 1981 a nikdy bych si nedovolil tvrdit, že jsem tím pádem nadřazen někomu, kdo začal až po Listopadu. Hra je tady přece už stovky let. Rád bych věřil, že na zasedání disciplinární komise nebude pro jakoukoli iracionalitu místo.

Na závěr douška: za celý případ si golf může sám anachronickým dělením na amatérskou a profesionální scénu. Tato hranice jednou zmizí a čím dřív se to stane, tím lépe. Než se to stane, v českých poměrech by aspoň odpovědní lidé mohli koordinovat termínové kalendáře amatérských a profesionálních turnajů.

.

 


Počet přečtení: 3 926
Komentáře
 • V. Doležal napsal:

  Opravdu se stydím, že nemám jinou možnost, než být nedobrovolně součástí organizace zvané ČGF a jejích představitelů. RŠ udělal blbost, nelíbí se mi to a má dostat přes papulu (obrazně řečeno). Co ale dělá, jak se chová a jak komunikuje ohledně tohoto ČGF, z toho je mi ovšem výrazně na zvracení. I ten nejodsouzeníhodnější fotbalista (když už p. Kodejš používá tento sport ke srovnání) je ve srovnání s přístupem p. Kodejše vzorem etiky.
  Pozitivní zpráva je, že jsem přesvědčen (tedy spíš doufám), že tohle je úplné dno bahna, kam lze v ČGF klesnout, takže příště už to může být jen lepší. Já osobně už ale od ČGF nečekám nic …
  Takhle smutno mi v souvislosti s golfem nikdy nebylo – tyhle pány opravdu někdo mohl zvolit? Ach jo …

 • Mr.Putter napsal:

  Dobrý den,charakter RŠ je jaký je.Vzdal turnaj v jehož druhém kole zahrál 69.Tedy výsledek absolutní amaterské špičky.Škoda že nedohrál celý turnaj.Mohlo dojít k zajímavé konfrontaci se špičkou.Daleko horší je, když potkáte veřejně známého rozhodčího na golfu a ten nepozdraví.A krádež driving míče na Albatrossu přímo přede mnou člověkem s cedulkou Média je těžší ,,zločin,, než spáchal RŠ.Poznal jsem jeho jízdní vlastnosti na silnici.Stačilo.Když chce dokazovat ten pravý charakter, tak mu dejme šanci.Oni jej ty Boží mlýny semelou.A všechny Ty co mu dnes pochlebují včetně.Žijeme v Čechách a tady se gestapu i ÚV KSČ vždy dařilo.Přátelé golfu úsměv Roman Šeberle není český golf to jsme my…..ostatní.

 • Daniel napsal:

  Nedalo mi to a ještě jednou jsem si po několika hodinách musel přečíst rozhovor s panem předsedou ČGF Kodejšem na serveru sport.idnes.cz, protože na mě tak (negativně) zapůsobil, že jsem nemohl usnout :-) 
  Jelikož zprostředkované informace bývají často ovlivněné osobním názorem, doporučuji každému, aby si tento rozhovor přečetl v originále na:
  http://sport.idnes.cz/golf-sebrle-disciplinarka-093-/sport-golf.aspx?c=A140826_211802_sport-golf_rou
  Ještě než se pustím do polemiky s několika výroky pana předsedy, musím objektivně uznat, že otázky novináře Jiřího Jakoubka na pana předsedu byly jednostrané (ve prospěch Romana Šebrleho) a často sugestivní. To ovšem odpovědi pana předsedy nijak neomlouvá.
  K několika bodům, které v rozhovoru řekl pan předseda ČGF:
  1. „Golfisté náš postoj chápou, a negolfisté ho nechápou.“ – Naprosto nesouhlasím. Jelikož golf v ČR zdaleka není masovým sportem jako v USA či VB a zajímá relativně malou skupinu lidí (cca 50 tis.), vsadím se, že k článkům na téma Šebrle se na diskusních fórech všech serverů v mnoha případech vyjadřovali golfisté (a to stejně drtivě ve prospěch pana Šebrleho), protože 95% české populace golf vůbec nezajímá.
  „Já se ale setkávám se staršími golfisty, a mezi nimi je téměř stoprocentně obrácený poměr.“ – A v tomto je právě možná problém, který je asi podobný jako v případě mnohých našich politiků. Pan Kodejš žije v uzavřeném světě a poslouchá názory pouze pár lidí okolo něho, kteří mají stejné životní postoje či jsou prostě vůči němu z nějakých důvodů servilní. Bohužel si asi neuvědomuje, že golf už nehraje pouze těch cca 1.000 lidí jako před rokem 1989, ale věková, sociální apod. struktura golfové populace se za 25 let výrazně změnila a dalších dnešních cca 50.000 golfistů má často úplně jiné životní i golfové názory a postoje. Tato zakonzervovanost a zahleděnost do sebe se mimochodem týká i dalších letitých funkcionářů ČGF.
  2. „Pan Šebrle se musí chovat jako golfista a akceptovat pravidla. Nedělejme z golfu fotbal.“ a dále „Samozřejmě to není jako u fotbalistů, kde si možná občas plivnou do tváře opravdu.“ – Tak s tímto vyjádřením dle mého názoru pan předseda ČGF skandálně ustřelil a udělal vnímání českého golfu mezi negolfisty medvědí službu. Vyjádření vyznívá jednoznačně tak, že ve fotbale se pravidla nedodržují, což je urážka všem lidem, co se v ČR zabývají fotbalem (včetně fanoušků), kterých je v ČR asi tak 20x více než golfistů. Neboli že fotbalisté jsou primitivové a že hrát golf je něco lepšího, protože tam se pravidla dodržují. Tomu se říká arogance na plnou pusu. Pan Kodejš si na toto téma může myslet co chce, ale jako vrcholný činovník ČGF by něco takového nikdy neměl vypustit z úst. Mimochodem dělat, že nevidím milióny podvodů, které se dnes a denně dějí na amatérských (komerčních) golfových turnajích, je jen přetvářka. Golf v ČR prostě hrají lidé stejně nedokonalí jako v jakémkoli jiném sportu. Právě proto považuji neustálé řečnění o golfové etiketě za žvanění a zbytečnou aroganci „kovaných“ golfistů vůči negolfistům, která negolfisty (a mezi nimi i potenciální golfisty) akorát odpuzuje.
  3. „Pravidla jsou jen jedny a je mi hrozně líto, že pan Šebrle nebo spíš jeho okolí je akceptovat nechtějí a snaží se prosazovat to, že přichází jako olympijský vítěz.“ – Tento výrok je jednak naprosto nelogický (že mají golfová pravidla dodržovat nějací neznámí lidé z okolí Romana Šebrleho opravdu nedává smysl) a dále mi na něm vadí to, že pan předseda místo kritiky Šebrleho z očí do očí se zbaběle schovává za imaginární postavy z Šebrleho „ okolí“. Na tuto praxi hledání imaginárního nepřítele jsem háklivý, protože ji často můžeme vidět v české politice. Dále nechápu pana Kodejše, že v Romanu Šebrlem nevidí olympijského vítěze v desetiboji. Souhlasím, že to s golfem příliš nesouví, ale s postavou pana Šebrleho, který se nyní na plné obrátky pustil do golfu, to úzce souvisí – jde prostě o fakt a o znak toho, že nejde o nějakou marketingově uměle vyrobenou nováckou celebritu, ale o skutečného sportovce, který dosáhl ve své kariéře úspěchů, o které se nám všem ani nezdá. Znovu zdůrazňuji, že to neomlouvá jeho neslušné chování v tomto případě.
  4. „Pravidla je třeba dodržovat, psaná i nepsaná.“ V obecné rovině je skoro společenskou povinností s touto frází souhlasit, nicméně jelikož i v tiskové zprávě ČGF se uvádí, že Šebrle „žádné konkrétní pravidlo golfu neporušil”, připadá mi celý humbuk kolem tohoto případu jako stejně tak nesmyslné hádání českých politiků před nedávnou dobou kolem výroku prezidenta, že ústavní zvyklosti jsou idiotské. Nemůžu si pomoci, ale podle mého názoru je polemika kolem nepsaných pravidel úplně hloupá a naprosto neobjektivní, protože pod nepsanými pravidly si každý subjektivně může představovat co chce a hlavně se mu zrovna hodí (lidé jsou objektivně tvorové nedokonalí a každý si hájí především svůj vlastní zájem). Pokud má nějaké pravidlo platit pro všechny a je opravdu tak zásadní, tak má být psané (a pouze jeho porušení má řešit nějaká disciplinární komise).
  Závěr: Uvedl jsem pouze několik problematických částí, nicméně rozhovor obsahuje podstatně více kontroverzních výroků, kterými už nemám čas, prostor a ani chuť se dále zabývat. Nemůžu si pomoci, ale pan Kodejš byl na tento rozhovor buď naprosto nepřipraven anebo jsou jeho mediálně-komunikační schopnosti na velice mizerné úrovni. V obou těchto případech je to u nejvyššího představitele ČGF minimálně zarážející …

 • Martin napsal:

  těžko se někdo může poměřovat s člověkem který nedělá nic jiného než že trénuje. tomu kdo si jde zahrát (nebo zatrénovat) na chvíli po splnění pracovních povinností účast lidí jako je Roman Šebrle akorát zkazí náladu, když je náhodou na stejném turnaji. Jinak RŠ moc nerozumím – na olympiádu se nedostane a v profesionálním golfu se taky neprosadí – to je prakticky jisté!

 • Garry napsal:

  Ještě jedna poznámka. Pan Klikar, a prosím, ať si toto nebere nikterak osobně, by se do rozhodování o vině a trestu pro RŠ neměl jako lčen DK zapojit, neboť tím, že zveřejnil případ se svými názory ještě před projednání DK, není nestranný. O vině a trestu by vždy měli rozhodovat nestranní členové DK na základě řádně provedeného discp. řízení provedeného postupem viz předchozí komentář.

 • Garry napsal:

  Je určitě správné, že na věc jsou prezentovány různorodé názory. Vážím si všech tří pánů za jejich fundované příspěvky a komentáře ke golfu. Nicméně tento případ by měl být uchopen dle mého názoru především takto:
  1. pokud měl kdykoli zato, že byla porušena pravidla golfu, měl dát podnět disciplinární komisi resp. orgánu,který obvinění u disciplinární komise může podle pravidel vznést.
  2. Pokud orgán, který je k tomu příslušný (teď se omluvám, že nevím, který to přesně je – kárná komise či podobně) uznal na základě oznámení (podnětu apod.)., že se jedná o porušení pravidel, měl vypracovat a vznést k dispiplinární komisi disciplánírní žalobu.
  4. K této disciplinární žalobě se měl možnost vyjádřit disciplinárně obviněný – zde tedy RŠ.
  3. Disciplinární komise má poté dále rozhodnout o vině a trestu (případně i trest neudělit např. pro bagatelní provinění proti předpisům, pravidlům atd.), vinu samozřejmě může vyslovit pouze pro porušení pravidel a řádně (tj. srozumitelně a sodkazem na jednotlivé důkazy a aplikaci konkrétních pravidel, která byla porušena) vše odůvodnit.
  4. kdokoli z oficiálních představitelů ČGF se měl zdržet jakýchkoli komentářů k případu až do rozhdonutí disciplinármí komise, neboť ta jediná má pravomoc rozhodnout o vině a trestu pro hráče;

  Čili plyne z toho závěr: Jakýkoli komentář představileů čgf před rozhodnutím disciplinární komise byl předčasný a již jen z tohoto pohledu nešťastný. Jejich hodnocení není z hlediska právního (disciplinárního), roz. právně – goflového, doposud relevatní a může tak pouze českému golfu jen uškodit. Profesionální odpověď na případné dotazy v takových případech ze strany orgánů čfg by vždy měla být taková, že věc bude vyšetřena a případně dále posouzena disciplinární komisí. Teprve poté, lze zaujímat názory a stanoviska. I v tomto případě je až do rozhdonutí třeba ctít presumpci neviny. V opačném případě se čgf snižuje na úroveň bulvárních novin, které své úsudky zakládají jen na tvrzeních a jednostranných výkladech takových tvrzení.
  Omlouvám se za delší příspěvek

 • Daniel napsal:

  A už je to bohužel tady … Ráno si v kavárně otevřu deník Sport a řeší se tam případ Šebrle. Při cestě do práce v ČRo Radiožurnálu se řeší případ Šebrle. Při obědě si otevřu obecné sportovní servery (kde čtu jenom golfové zprávy) a řeší se případ Šebrle. Na sport.idnes.cz je rozhovor s panem předsedou Kodejšem, ve kterém, omlouvám se, ale musím to říci na rovinu, ukázal naprostý deficit sociální intelligence (porovnávání golfu s fotbalem a další “perly” apod., to se mu opravdu velice nepovedlo) a nepochopení ohledně toho, jaký nesmyslný humbuk s negativním dopadem na vnímání českého golfu, nejen od negolfové, ale také golfové veřejnosti se (zásluhou ČGF) kolem kauzy Šebrle strhl. Mimochodem to, že ČGF na základě kritiky v serverových diskusích a aniž by přiznala chybu nenápadně stáhla z původního tiskového prohlášení k případu Šebrle soukromou korespondenci s ním mi připadá ještě větší neslušnost než chování Romana Šebrleho (které se mi také nelíbilo a kterého zdůrazňuji osobně vůbec neznám a je mi s prominutím “ukradený”). Pro mě je ostatně komické, že tisková zpráva, která den po události na serveru ČGF visela jako nejviditelnější hlavní zpráva se poměrně záhy “propadla” na neviditelné místo, přestože se až dnes má sejít k tomuto případu disciplinární komise ČGF. Z toho je mi jasné, že funkcionáři ČGF si jsou moc dobře vědomi, jak v této věci zbytečně a nesmyslně přestřelili, ale nechtějí to před veřejností přiznat. Nechci funkcionářům ČGF radit, ale pokud si vidí alespoň na špičku nosu a chtějí alespoň za pět minut dvanáct zachránit situaci a eliminovat škody, tak dnes bez velkého humbuku a definitivně na disciplinární komisi tento případ uzavřou s domluvou panu Šebrlemu za nevhodné chování, protože pokud to budou dále pitvat a dramatizovat a navíc odkladát rozhodnutí, tak udělají veřejnému vnímání českému golfu takovou ostudu a škodu, že budou moci zapomenout na to, že by v nejbližším období počet golfistů v ČR konečně začal podstatně růst (aby golf byla pro veřejnost atraktivní sportovní aktivita a nikoli elitářská, uzavřená, sektářská komunita, která si hraje ve společnosti na “něco lepšího”, jak je vnímán dnes). Na závěr k mojí motivaci, proč píši tento příspěvek. Hraji golf 8 let a hlavně je to můj obrovský koníček číslo 1, který denně sleduji a zabývám se jím, takže mi není jedno, co se kolem golfu v ČR nyní děje za nesmyslný cirkus kolem tohoto pseudopřípadu.

 • Milan napsal:

  Koukám, že je tato kauza mediálně pořád v kurzu. Já si myslím, že by se na to člověk měl pokusit podívat nezaujatě. Celá ta věc je příliš medializována a nepřiměřeně šponována tam kde neměla být. Dle mého měla ČGF tuto věc řešit poněkud diplomatičtěji. Podívejte se na kauzu Dustin Johnson. PGA Tour se zachovala tak jak má. V diskuzích to spíše vypadá, že se perou 2 strany. Ti co nemohou přijít na jméno Roman Šebrle, protože byl úspěšný, finančně zajištěný (zkrátka v Čechách známá věta – úspěch se neodpouští) a ti kteří mu fandí a jsou rádi, že Roman Šebrle tento sport, tím že ho hraje propaguje. Ano, R. Šebrle (dále jen RŠ) udělal chybu, protože si myslím, že by měl dokončit, co začal. Tedy dohrát turnaj, na který byl přihlášen. Myslím, že bylo nešťastné od organizátora profesionálního turnaje, pozvat RŠ na turnaj, který časově koliduje s turnajem, kde již RŠ má odehraná 2 kola. RŠ rozumím, chce toho stihnout hodně, protože potřebuje hrát a hrát na turnajích, kde získává zkušenosti a prožívá tlak na výsledek. Trochu mne zaráží, že ho na chybu, kterou RŠ udělal, nikdo z jeho golfového okolí neupozornil předem. Možná, že se nikomu nezmínil, že se takto rozhodl. Na druhou stranu je pochopitelné, že někteří berou krok RŠ za jistou neúctu k organizátorovi turnaje a hráčům. Je potřeba říci, že na amatérské mistrovství se dostane jen 105 hráčů s HCP pod 3. Když by RŠ nenastoupil do turnaje vůbec, mohl dostat šanci někdo jiný a to je fakt. Je jasné, že na profesionální úrovni si toto nedovolí udělat nikdo ani na PGA Tour. RŠ osobně neznám, tak ho nemohu posoudit jaký je člověk. Setkal jsem se na hřišti s paní, která s ním hrála a moc pozitivně nemluvila o jeho „výbušné povaze“. Kdo z nás není na hřišti někdy příliš „výbušný“ , že?!. Každý jsme nějaký, RŠ by jistě nedosáhl v atletice tak vysoko, když by nebyl průbojný a sobec. Já golf miluji, ale pořád se stydím někomu sdělit, že hraji golf, protože je považován za sport (pro někoho to ani sport není), který je pouze pro majetné a to já rozhodně nejsem. V zimě se věnuji lednímu hokeji a to je v naší společnosti bráno za sport, který je akceptovatelný. Proto si také myslím, že by bylo lepší, aby se ČGF snažila tohoto puncu ve společnosti zbavit. Rozhodně tato kauza neprospívá tomuto sportu. Každý přeci ví, že RŠ je zajímavé téma pro média, proto by měla ČGF jednat poněkud diskrétněji. Nicméně musím říci, že hrát lední hokej je dražší než si zahrát golf. I když je pravda, že prostor pro levnější hru na hřištích tady je. Chce-li golfová „rodina“ mít více členů jak si přeje, tak je potřeba hledat cestu jak lidem hřiště nabídnout za příznivější ceny. Některá hřiště to již pochopila, ale to je úplně jiné téma. Hraji golf 8 let a zatím mne pořád naplňuje touha hrát, zlepšovat se a hlavně mít dobrý pocit ze hry.

 • Daniel napsal:

  Článek je dalším důkazem toho, že tento portál má vysokou obsahovou úroveň a že má smysl ho číst, protože se čtenář dozví zajímavé věci a názory z golfového prostředí. Pánové Paggio, Halada a Káninský jsou skuteční golfoví novinářští profící (když to trochu odlehčím, tak doufám, že je někdo nebude pranýřovat kvůli jejich nějakému amatérskému statusu) a dle mého názoru projevili v tomto případě nadhled a snahu po hledání objektivity a rozumné (nikoli přehnaně emocionálně – fundamentalistické, jak je v českých krajích zvykem) diskuse. Mě osobně je asi nejblíže komentář pana Káninského, i když i s komentáři pana Halady i pana Paggia v podstatě souhlasím. Jak jsem již před pár dny napsal, měla by se celá, pro český golf a jeho vnímání negolfovou veřejností naprosto kontraproduktivní, aféra rychle ukončit na obou stranách sporu. Roman Šebrle by se měl ČGF stručně, ale jasně omluvit, že se zachoval v tomto případě nevhodně a že toho lituje (přece jen jako veřejně známá tvář by měl jít svým chování příkladem a prokázat normální lidskou slušnost) a ČGF se měla hodně rychle přestat scházet na disciplinárních komisích a celou záležitost rychle uzavřít s domluvou Romanu Šebrlemu, že jeho chování v tomto případě nebylo v souladu s běžnými pravidly chování golfistů a začít se věnovat podstatným věcem jako je např. Golf do škol. Stačí se podívat na diskuse na negolfových portálech (zdaleka ne tak kultivovaných jako na tomto serveru či případně na jiných golfových serverech) a pokud mají funkcionáři z ČGF dostatek sociální intelligence, tak jim musí být jasné, že pokud budou z případu Šebrle dělat z komára velblouda jako doposud, tak se lidé (především mladá generace, které, přiznávám, i já ve věku 46 let občas těžko rozumím, ale zároveň noví potenciální golfisté) budou dívat na naší golfovou komunitu jako na divnou, uzavřenou sektu, která má inkvizitorské sklony peskovat jejich oblíbené hrdiny. A Roman Šebrle, přestože jeho chování mě v tomto případě vůbec neimponuje, opravdu není nějaká hloupá novácká celebrita, ale olympijský vítěz a několikanásobný mistr světa a Evropy v atletice. A za to, že se v golfu naprosto nelogicky a archaicky rozlišují profesionálové a amatéři a de facto golfový profík Šebrle musí hrát schizofrenicky kvůli tomu se statusem amatéra on bohužel nemůže.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017