Šebrle a Kromichal chtějí vychovat olympionika

06.11.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Roman Šebrle

Jiří Kromichal přivezl do republiky první softwarové programy na kontrolu a korekci golfového úderu Scope System a SAM Putt Lab, využívané i Tigerem Woodsem. Teď chce tento profesionální trenér, jenž se před lety definitivně z Německa vrátil do České republiky, vychovat golfového olympionika. A spojil se za tím účelem s desetibojařem Romanem Šebrlem.

Někdejší prohlášení olympijského vítěze v náročné atletické disciplíně, že by chtěl sám reprezentovat pod pěti kruhy v golfu, způsobilo rozruch. Tyto plány jsou zatím odloženy na neurčito a sám Šebrle si je vědom toho, že v Riu de Janeiro startovat nebude i proto, že se rozhodl ještě jeden rok věnovat původní disciplíně. Dnes ale při prezentaci nového projektu školního golfu ve svém sportovním cetru v pražských Vokovicích prohlásil: „Věřím, že najdeme jednoho talenta, který se mnou na tu olympiádu pojede.“

Usmál se a potvrdil, že to myslel jako bonmot. „Chuť do tréninku mám a uvidím, kam až se dostanu. Když člověk pozná, že to jde, proč to nezkusit?“ řekl amatér, jenž se už dostal i k handicapu 4. „Ale o mně to tentokrát není. Nejsprávnější cesta je hledat olympionika v široké veřejnosti.“

Proto propůjčil prostory svého centra Kromichalově tréninkové skupině, která je potřebovala pro své drahé přístroje. Ve svém dosavadním působišti na Zbraslavi pro ně neměl stálé místo. Prezentaci nového projektu začal prohlášením: „Česká děcka jsou šikovnější než německá a na nějaké túře máme přitom jen jednoho hráče, vlastně hráčku – Kláru Spilkovou.“

Jiří Kromichal

Dal tím jasně najevo, co je jeho cílem: vychovat špičkového českého golfistu. Pro nejlepší turnaje a pro olympiádu v roce 2020. Kromichal je skeptikem, že by se jím mohl stát Šebrle. Ne kvůli tomu, že by neměl motorické a jiné předpoklady. Dvaašedesátiletý kouč pochybuje, zda desetibojař na prahu čtyřicítky najde dost odhodlání a chuti trénovat osm hodin denně na drivingu.

Proto se Olympia golf soustředí na mládež. Školám hlavně z Prahy 6, ale nejen odtamtud, nabízí něco nevídaného – dopolední tréninky zdarma. Každá třída dostane čtyři hodiny gratis.

„Pokud děti ke golfu nepřivedeme, ony nezjsití, že se jim líbí. A my nezjistíme, že mají talent. A nejde nám jen o ně. Zaměříme se na celé rodiny,“ prozradil Kromichal. Má za sebou bohaté zkušenosti z Německa, ale už i ze Slavkova. Jeho svěřenci získali tři zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile v týmových soutěžích a v extralize.

Centrum ve Vokovicích by mělo fungovat i jako družina, kde si děti udělají domácí úkoly a budou se mezi golfovými tréninky hýbat i jinak. Na víkend se chystá den otevřených dveří.

V plánu je rozšířit tréninkové prostory z haly i na venkovní driving a chystají se dohody s několika kluby v okolí, aby mohli se svými dětmi na hřiště. „Je logické, spojit se pro olympijský cíl s někým, kdo má olympiádu zmáknutou. A Roman Šebrle je v tomto smyslu skvělou volbou, protože sám dobře hraje golf. Už jsme začali a když on předstoupil před děti, bylo to pro ně něco mimořádného. Já jim to mohu vysvětlovat horem dolem,“ podpořil Kromichal novinku, ač sám má pověst skvělého motivátora.

 

.