Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Milovník Emirátů Kaymer převálcoval konkurenci a vystrčil Woodse z místa světové dvojky

23.01.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Úspěšný obhájce titulu v Abu Dhabi Championship Martin Kaymer

Osm ran. Tento neskutečný náskok si v nedělním finále vytvořil Martin Kaymer před druhým Rorym McIlroyem a může si nechat postavit pomník jak v Abú Zabí, tak v Dubaji. Úspěšný obhájce titulu v Abu Dhabi Championship navíc posbíral tolik bodů, že se posune na druhé místo světového žebříčku.

„Myslím si, že Tiger Woods je nejlepší golfista, možná nejlepší, který kdy žil. Ale být světovou dvojkou je hezký pocit,“ uvedl šestadvacetiletý Němec. „Uvidíme, jak dlouho mu bude trvat, než se zase dostane přede mě,“ dodal.

Na svém prvním turnaji nové sezony se představil v mnohem lepší formě i než první hráč světa Lee Westwood. Ten skončil s podprůměrným konečným skóre +2 na děleném 64. místě podniku, dotovaného částkou 2,7 milionu dolarů.

Opakuje se situace z roku 1993, kdy světový žebříček také vedl Angličan před Němcem. Tehdy to byli Nick Faldo a Bernhard Langer.

Kaymer, jenž právě po Westwoodovi převzal na sklonku loňského roku ve finále European Tour v Dubaji korunu krále této série, trénoval právě v sousedním emirátu, ale jak sám přiznal, hra se mu příliš nedařila.

Na těžkém pouštním hřišti v silné konkurenci se však představil jako naprostý suverén. Do závěrečného kola nastupoval s náskokem pěti ran a ještě ho zvýšil. Připsal si 66 ran (šest pod par) a lepší byl na druhé devítce, na níž zapsal čtyři birdie.

„Bylo důležité, že jsem si udržel dobrou náladu. Když mě golf baví, daří se mi dobře. A s Rorym jsme se bavili moc dobře,“ popsal vítěz náladu v posledním flightu.

Jeho herní partner Rory McIlroy ztratil naději na dotažení Kaymerova náskoku poměrně záhy. Dvě bogey na úvodních pěti jamkách vytvořilo mezi oběma hráči příliš velkou mezeru. Ačkoli Severoir se pak už uklidnil a svou druhou pozici uhájil, Němec už v té době hrál svoji vlastní ligu.

„Martin byl prostě neuvěřitelný. Být světovou dvojkou si zaslouží. Měl absolutní kontrolu nad míčem. Zahrál jediné bogy za celý turnaj, to byla fakt klasika,“ složil McIlroy poklonu svému přemožiteli.

Třetí skončil se ztrátou dvou ran na McIlroye jeho krajan Graeme McDowell a podělil se o pozici s Jihoafričanem Retiefem Goosenem, jenž v neděli zahrál nejlepší kolo turnaje: 64 (-8).

Neúspěchem skončil turnaj pro prominentního goflistu hrajícího na sponzorskou pozvánku Phila Mickelsona. S konečným skóre -5 obsadil Američan dělené 37. místo. Také on pravděpodobně přijde o páté místo ve světovém žebříčku. Zase tolik mu na něm nesejde. Prohlásil, že se možná odhlásí z prvního velkého turnaje zámořské sezony Match-Play Championship. „Možná tam pojedu, možná ne. Hovořili jsme o rodinné dovolené a uvidíme, jak to dopadne,“ vysvětlil Mickelson.

Z předchozích kol

SOBOTA: Martin Kaymer nezaváhal, udržel pevné nervy a před finálovým kolem si vytvořil náskok pěti ran. Zahrál tři birdie na závěrečných čtyřech jamkách, zapsal 66 ran (šest pod par) a stlačil průběžné skóre na hodnotu -18. Na druhé místo se vysoukal Rory McIlroy, jenž předvedl nejlepší výkon dne, mínus sedm. Až do semdnácté jamky hrál výtečně a vše korunoval parádním eaglem na pětiparové závěrečné jamce.

Na dvanácté jamce chyběli diváci, a tak nikdo neměl to štěstí vidět hole-in-one v podání Paula Caseyho, jenž jednou ranou překonal vzdálenost 140 metrů. Jamka má pouze úzkou fairway po levé straně, v přímém směru dělí odpaliště a praporek převážně voda jednoho z umělých jezírek.

PÁTEK: Do vedení se dostal Martin Kaymer. Naopak turnaj skončil diskvalifikací pro Padraiga Harringtona, a to dost zvláštním způsobem. Podnět k přezkoumání jeho chyby vzešel od televizního diváka. Ten si všiml, že golfista ještě v prvním kole na jamce číslo sedm při markování popostrčil míč o kousek blíž k jamce. Zavolal činovníkovi European Tour a příslušná komise vyloučila hráče pro podpis nesprávné skórkarty. Ir byl po úvodním dnu druhý jen o ránu za vedoucím Schwartzelem. „Když se díváte na zpomalený záznam zblízka, opravdu to vypadá, že míč se pohnul nepatřičným směrem. No co, aspoň mám tři dny na trénink,“ smál se Harrington.

ČTVRTEK: Vítěznou formu z Johannesburgu si Charl Schwartzel převezl až na Blízký Východ. Zahrál nejlepší první kolo, v němž se dopustil pouze jediného bogey na předposlední jamce. Na závěrečné však přišlo jeho deváté birdie, jímž Jihoafričan pečetil výsledek 64 ran (osm pod par). Čtvrteční kolo bylo jeho patnácté v nové sezoně a Schwartzel vždy dokázal stlačit své skóre pod par.

Den, v němž bylo na těžkém hřišti k vidění například jen pět eaglů, ozdobil Dán Sören Kjeldsen. V jeho jinak vlažném výkonu se skví hole-in-one na jamce číslo 7, což je zrádný třípar o délce 182 metrů. Jeho green je chráněn výběžkem jezírka, vinoucího se těsně vpravo podél fairwaje.