Marek Nový: Tintěra má cennější titul

07.10.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Marek Nový

Na tiskovou konferenci přišel v dobré náladě, protože co mu také zbývalo? Turnaj nevyhrál, sezona pro něj skončila a nad svým celkovým prvenstvím v Pilsen Urquell Czech PGA Tour Marek Nový tak trochu skepticky prohlásil: „Celkový Order of Merit je víc, protože se do něj započítávají výsledky ze zahraničních turnajů.“ Přesto se dlouhodobě nejlepší domácí profigolfista posledních let usmíval. Ví, že ještě šanci dostane.

Grand Finále na Kaskádě vyhrál Ondřej Lieser, jediný z české elity, kdo má závěr sezony před sebou. Na začátku listopadu ho ve Španělsku čeká druhá fáze evropské Q-School. Postoupil na ni jako jediný z Čechů. „Škoda. Nemůžu pak svoji sezonu hodnotit jako úspěšnou,“ přiznal Nový, jenž se loni přes třetiligovou Pro Golf Tour (loni ještě EPD) probojoval na Challenge Tour, ale tam se nedostával do víkendových kol, aby mohl sbírat body, finanční prémie a pomýšlet na udržení hráčské karty. V první kvalifikační fázi European Tour těsně neprošel dál.

Držitelem Národního Order of Merit, tedy titulu, který by se býval Novému zamlouval víc, se stal Lukáš Tintěra, ačkoli v posledním turnaji se mu tolik nedařilo, skončil až na děleném patnáctém místě. O tom, že byl nejlépe vydělávajícím českým profesionálem z turnajových dotací, rozhodly jeho zisky na Pro Golf Tour. Což je série, kam se – aspoň prozatím – vrací Nový. „Budu ji hrát v zimě, pak se uvidí,“ potvrdil s dodatkem, že uvažuje ještě o startech v menších, ale dobře obsazených španělských turnajích.

Sezona 2014 má pro české hráče více lákadel. Promotérská skupina Relmost Petra Dědka připravuje na domácí území nejen turnaj Challenge Tour, ale na Albatross také srpnový turnaj European Tour. Díky těmto svým aktivitám disponuje šéf firmy také divokými kartami, tedy pozvánkami na zahraniční turnaje. I kdyby se Lieser z druhé fáze Q-School nedostal dál, čeští golfisté to dál budou pokoušet na mezinárodní scéně na úrovni druhé a někdy i první evropské ligy. Nový o spolupráci s Dědkem hovoří stále opatrně, musí nejprve svůj příští rok zajistit finančně. „Uvidíme, všechno mám dosud v jednání,“ potvrdil. „Na Kunětické Hoře i Albatrossu bych si zahrál rád,“ dodal k oběma plánovaným akcím nového kalendáře.

I když se Novému nepodařilo udržet se na Challenge, nevzdává návrat. „Ty zkušenosti uplatním teď na Pro Golf Tour. Poznal jsem jinou úroveň a vím, jaká hráčská kvalita se tam schází. Zkusím se vrátit a uspět. Dneska třeba vím, že bych se už nepřihlašoval na každý turnaj, vybíral bych si podle toho, kde by to mělo smysl,“ zhodnotil své nováčkovské působení na celoevropské scéně.

Šampioni týdne:
Marek Nový (28 let, ČR, nejlepší amatérský golfista roku 2008)
– vyhrál Order of Merit Czech PGA Tour ziskem 189 125 korun (bodů).

Ondřej Lieser (22 let, ČR, nejlepší amatérský golfista roku 2012)
– vyhrál Grand finále Czech PGA Tour na hřišti Golf resortu Kaskáda u Jinačovic, Brno výkonem +1 o sedm ran před krajanem Stanislavem Matušem.

Feng Šan-šan (24 let, Čína, vítězka LPGA Championship 2012)
– vyhrála Reignwood LPGA Classic ze série LPGA Tour na hřišti Pine Valley GC u Pekingu výkonem -26 o ránu před Američankou Stacy Lewis.

Steen Tinning (51 let, Dánsko, ze sedmi startů na British Open, jediném svém majoru, prošel jen jednou cutem)
– vyhrál English Senior Open ze série Senior Tour na hřišti Rockliffe Hall v County Durham v Anglii výkonem -17 o jednu ránu před Španělem Santiagem Lunou.

Scott Hend (40 let, Austrálie, čtyři starty na majorech, třikrát US Open – jeden cut, jednou British Open bez cutu)
– vyhrál Mercuries Taiwan Masters ze série Asian Tour na hřišti Taiwan Golf And Country Clubu v Tchaj-wanu výkonem -3 o čtyři rány před Američanem Samem Cyrem.

Šingo Katajama (40 let, Japonsko, čtvrtý na PGA Championship 2001 a na Masters 2009)
– vyhrál Coca-Cola Tokai Classic ze série Japan Tour na hřišti Mioshi Country Clubu v prefektuře Aiči v play-off nad krajany Hidemasou Hošinem a Satošim Tomijamou. Po čtyřech kolech měli shodný výsledek -7.

Jack Wilson (23 let, Austrálie, živí se jako teaching pro)
– vyhrál WA Goldfields PGA Championship ze série PGA of Australasia na hřišti Kalgoorlie Golf Course v Kalgoorlie v Západní Austrálii výkonem even par o tři rány před Novozélanďanem Nickem Gillespiem.

 

.