Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Šampioni týdne: Kolos Woods a trpaslíci

05.08.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Tiger Woods vyhrál 79. turnaj na PGA Tour při 290 startech. Kolik má ale výher celkově? Už 106. Níže je rozklíčováno, kde všude k nim přišel.

Woods získal tituly na 40 podnicích započítávaných do European Tour. Většina se konala v zámoří, nebo jinde po světě, ale sedm jich je originálně evropských, i když dva se konaly v Arábii (Dubai Desert Classic 2006 a 2008) a dva v Thajsku (Johnnie Walker Classic 1998 a 2000). Už je to hodně dávno, co zvítězil na starém kontinentu, bylo to před jedenácti lety na již neexistujícím Deutsche Bank Players Championship of Europe v Německu. Ten vyhrál třikrát (1999, 2001 a 2002).

Dále jsou tu tituly z JBWere Masters 2009 z okruhu PGA Tour of Australasia, Dunlop Phoenix 2004 a 2005 z Japan Tour a Asian Honda Classic 1997 z Asian Tour. A pak akce takzvaně neoficiální, mimo klasické okruhové kalendáře – sedmkrát Grand Slam of Golf, pětkrát Williams/Target/Chevron World Challenge, jednou Notah Begay III Foundation Challenge. Na Světovém poháru byl dvakrát nejlepší v týmech – s Markem O´Mearou v roce 1999 a s Davidem Duvalem o rok později. V prvním případě byl vyhlášen nejlepším jednotlivcem.

Na turnajích World Golf Championship, kam patří Bridgestone Invitational, jeho čerstvá kořist (zvítězil tu poosmé), triumfoval osmnáctkrát, v letech 199 až 2009 nepřetržitě. Pak měl tříletou přestávku, ale letos už má druhý po Cadillac Championship.

Na příkladě srovnání obou šampionů z minulého týdne vynikne Woodsova výjimečnost, ačkoli kariéra Garyho Woodlanda není zdaleka neúspěšná, vždyť platil dlouho za jednoho z nejlepších amerických amatérů. Profesionálem je šest let, na Reno-Tahoe Open získal druhý turnajový titul na PGA Tour a také on už pocítil chuť výhry jinde – předloni s Mattem Kucharem získali Světový pohár. Čerstvým úspěchem sám sebe nejen poslal na PGA Championship a do play-off FedeEx Cupu, ale zároveň se vyhne nepříjemnému sestupu na Web.com Tour.

Kolosální Woodsova kariéra vynikne o to víc, když si pročteme seznam šampionů z tohoto týdne a najdeme hráče, kteří se golfu věnují celá léta a mají na kontě pouhé trpasličí zlomky úspěchů. I tak si jich jistě cení a touží po dalších, ačkoli vědí, že už vůbec žádný další nemusí přijít.

Tiger Woods (37 let, Spojené státy americké, držitel 21 amatérských turnajových titulů)
– z 57 případů, kdy vedl po třetím kole, turnaj vyhrál třiapadesátkrát;
– průměr ran na finálové kolo v turnajích, kde do něj šel jako lídr, je 70,51;
– vede finanční žebříček akcí World Golf Championship;
– na PGA Tour vyhrál po dvanácté o sedm či více ran;
– nejvíce titulů, dvanáct, získal v roce 1999.

Gary Woodland (29 let, Spojené státy americké, šestinásobný vítěz amatérských turnajů)
– z deseti startech na majorech jen jednou neprošel cutem, jednou odstoupil;
– dvakrát byl jedenáctý v Q-School (2008 a 2010), pokaždé to stačilo ke kartě na PGA Tour;
– dostal se z 268. na 152. místo světového žebříčku, před dvěma lety byl 37.

Tom Pernice jr. (53 let, Spojené státy americké, dvojnásobný vítěz turnajů PGA Tour)
– vyhrál 3M Championship ze série Champions Tour na hřišti TPC Twin Cities v Blaine v Minnesotě výkonem -17 o ránu před dvojicí konkurentů.

Ben Martin (25 let, Spojené státy americké, při třech účastech na majorech jako amatér ani jednou neprošel cutem – Masters 2010 s US Open 2009 i 2010)
– vyhrál Mylan Classic ze série Web.com Tour na hřišti Southpointe GC v Canonsburg v Pennsylvánii výkonem -17 o pět ran před krajanem Kellym Kraftem.

Steen Tinning (50 let, Dánsko, dvojnásobný vítěz turnajů European Tour)
– vyhrál Berenberg Masters ze série Senior Tour na hřišti Golf und Land Clubu v Kolíně nad Rýnem v Německu výkonem -9 o ránu před Němcem Bernhardem Langerem.

Stuart Manley (34 let, Wales, první vítězství na této úrovni po jediném na turnaji EuroPro Tour)
– vyhrál Finnish Challenge ze série Challenge Tour na hřišti Kytäjä Golf v Hyvinkää ve Finsku výkonem -21 o dvě rány před Josém-Felipem Limou z Portugalska.

Stacy Lewis (28 let, Spojené státy americké, vítězka Women´s British Open)
– získala druhý major titul po Kraft Nabisco Championship 2011;
– výkonem -8 porazila v St Andrews dvojici jihokorejských soupeřek na děleném druhém místě;
– potřetí v kariéře překročila milionový roční výdělek v dolarech, momentálně má 1 329 299 USD;
– třetí letošní výhra, při všech 17 startech prošla cutem;
– je nejlepší hráčkou LPGA Tour podle průměrného skóre: 69,788 rány na kolo.